Učte děti, že upozornit na šikanu není žalování, říká odbornice

Datum publikace: 28. 05. 2023
Periodikum:
marianne.cz
Fyzické útoky, vydírání a vyhrožování, poškozování věcí, nadávky, agresivní či výsměšné komentáře na sociálních sítích. Šikana může mít mnoho podob. Jak ji jako rodič můžete řešit? A dá se jí předejít?

„Šikana znamená jakékoliv ponižování, ubližování nebo neohleduplné zacházení s lidskou důstojností,” vysvětluje Renata Vordová, která je garantkou odborného týmu programu Minimalizace šikany. Ten už osmnáct let pomáhá především školám šikaně zamezovat a snižovat její následky. Jaké jsou varovné signály, že s vaším potomkem něco děje? Podle Renaty Vordové je dobré všímat si jakýkoliv změn v chování dítěte. Například se přestává stýkat s kamarády, uzavírá se do sebe nebo je často na telefonu a sociálních sítích. Dále se mohou projevovat různé somatické projevy, jako bolesti břicha nebo hlavy. Ty si dítě "nevymýšlí", ale jsou skutečné. V těchto případech je na místě s dítětem mluvit o tom, co se ve škole či jinde děje. Ptejte se, jak dlouho takové chování trvá, jestli je opakované, a jestli je záměrem takového chování ublížit a ponížit. Nelze přitom rozlišit, co je "horší" – jestli například facka, nebo útok v podobě ponižujícího komentáře na sociálních sítích. „Šikana se vždy měří pocitem toho, komu je ubližováno, tedy dítěte,” říká Renata Vordová.

Celý článek najdete zde: https://www.marianne.cz/rodina-deti/ucte-deti-ze-upozornit-na-sikanu-neni-zalovani-rika-odbornice

Dítě sedí stranou ostatních spolužáků