O čem se mluví

 • pár
  Vztahy v době pandemie

  Zdroj: 21stoleti.cz, 06.05.2021
  Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu rodinných vztahů. Na rodiny dopadlo břemeno vzdělávání potomků, náhrady sociálních kontaktů i náplně volného času.

 • kojenec
  „Každý rok zažije ústavní péči okolo tisícovky dětí do tří let, pojďme to změnit,“ vybízí Klára Laurenčíková

  Zdroj: mama.pigy.cz, 06.05.2021
  Děti, které v raném věku prošly kojeneckými ústavy, si často odnáší následky na celý život. Přitom existuje pěstounská péče a řada rodičů, kteří nemohou mít vlastní děti, by ji ráda využila. Proč musí být děti umisťovány do kojeneckých ústavů a co všechno se může již tento týden změnit? O tom jsme si povídali s Klárou Laurenčíkovou, předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte, členkou Rady vlády pro lidská práva a jednou ze zakladatelek iniciativy Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem v ČR.

 • dívka a mříže
  Zapomenuté děti vězňů či psychozdraví středoškoláků. České projekty dostaly ocenění

  Zdroj: blesk.cz, 04.05.2021
  S vězni pykají i jejich děti, studenti středních škol se zdráhají bavit o duševních problémech, cizinci nerozumí české byrokracii a „absolventi“ dětských domovů mívají trable se vstupem do dospělosti. Tyto problémy se snaží řešit čtyři neziskové projekty, které o víkendu dostaly rakouské ocenění SozialMarie za sociální inovace.

 • bonbony
  Tvoje dítě nemá ADHD, je narvané sladkostmi, a to jeho chování je výsledek

  Zdroj: blog.idnes.cz, 04.05.2021
  Spousta matek si v dnešní době neví rady se svými roztěkanými dětmi. Co takhle přestat cpát ani ne ročním dětem sladkosti přímo do kočárku? Některé už bohužel začaly řešit tuto odchylku v chování jinak...medikamenty.

 • sourozenci
  Připravme dítě na příchod sourozence

  Zdroj: rodina.cz, 03.05.2021
  Příchod dalšího dítěte do rodiny je pro staršího sourozence náročnější, než si možná umíme představit. Jak mu můžeme pomoci, aby se co nejlépe s novou situací vyrovnal a miminko přijal samozřejmě a s láskou?

 • teenagerky
  Vůl, kam oko pohlédne. Ale i s puberťáky se domluvíte, jen je nepoučujte, ani se nesnažte být „cool“

  Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 03.05.2021
  Teenagerovská léta bývají pro rodiče i děti náročná na komunikaci. Zatímco někde se neobejde bez vulgarit nebo emocionálních výlevů, jinde z dětí páčí každé slovo. Jak se domluvit se svým dospívajícím potomkem? Co si počít s pubertou u dětí?

 • dítě na louce
  5 nejdůležitějších vět pro sebevědomí dětí

  Zdroj: firstclass.cz, 02.05.2021
  Někdy mám v noci zvláštní sen. Jsem malý a někdo na mě křičí: „Nic neumíš, nic nedokážeš, nic neznamenáš.“

 • člověk v práci
  Proběhl workshop k výzkumu PERSIST, který se zabývá integrací dětí z DD do společnosti a jejich adaptaci na trhu práce

  Zdroj: feedit.cz, 02.05.2021
  V pondělí 19. dubna se konal celorepublikový workshop Persist, jehož cílem bylo interpretovat výstupy první části aplikovaného výzkumu Persist. Organizátorem akce je Masarykův ústav vyšších studií ČVUT, Federace dětských domovů, společnost yourchance o.p.s. a její integrační projekt Začni správně, které jsou také aplikačním garantem projektu Persist. Cílem výzkumu je zmapovat faktory ovlivňující integraci mladistvých z dětských domovů do společnosti a jejich úspěšnou adaptaci na trh práce. Projekt potrvá až do roku 2022. Výzkum je financován Technologickou agenturou ČR.

 • Holčička podstupuje očkování
  Děti bude nutné očkovat. Jde o skupinu, která má nejvyšší počty sociálních kontaktů, říká odborník

  Zdroj: lidovky.cz, 30.04.2021
  Domnívám se, že nebude nutné upravovat dnes používané vakcíny proti koronaviru nějak speciálně pro děti, říká Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Dle něj bude zapotřebí proočkovat přinejmenším školáky.

 • Otec hrozí synovi
  Tátu jsem napřed nenáviděl, pak se ho snažil pochopit, přiznává Banga. Domácí násilí (ne)posílá dál

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 30.04.2021
  Radka Bangu si lidé spojují s romano hip hopem a projektem Gipsy.cz, řadu let ale působí také jako preventista. O problémech v rodinách a nástrahách společnosti mluví s dětmi a mládeží. Poučení bere ze svého osobního příběhu. Z traumat dítěte vyrůstajícího v prostředí domácího násilí se nyní vypsal rovněž v autobiografické knize (Ne)pošli to dál. Stejné poselství sděluje písní, kterou zařadil na své nejnovější album Věci jinak. Domácí násilí bylo také tématem Bangova rozhovoru v Interview ČT24. Psalo se mi to strašně těžce, nejsou to hezké vzpomínky, ale musí se o tom mluvit, nepochybuje.

 • Matka chová dítě
  Samoživitelkou v krušných časech: Někdy nemáme ani na jídlo, ale přece to nevzdáme

  Zdroj: denikn.cz, 29.04.2021
  Život samoživitelek a samoživitelů se v době pandemie zkomplikoval. Mnozí přišli o práci, mají problémy splácet dluhy. Tři ženy a jeden muž popsali Deníku N své příběhy, ve kterých je koronavirus jen další epizodou, s níž se za pochodu vyrovnávají.

 • Děti si prohlížejí knihu
  Jak naučit děti vycházet s penězi

  Zdroj: novinky.cz, 29.04.2021
  Peníze nerostou na stromě a rodiče nemají bezedný měšec. Jenže vysvětlit to vlastním dětem bývá často velice těžké. Podle odborníků se nám však nějaké to úsilí včetně zatnutých zubů bohatě vyplatí. A to už u malých dětí. Nejenže budou lépe chápat finanční limity svých rodičů, ale také je tím skvěle připravíme na dospělý život.

 • Kreditní karta
  Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

  Zdroj: penize.cz, 28.04.2021
  Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé. Co jim radí Vendula Kroupová z olomoucké pobočky neziskové organizace Člověk v tísni?

 • Učitel učí děti
  Být vzdělanější než rodiče? V Česku mimořádně těžké, po pandemii ještě víc

  Zdroj: irozhlas.cz, 28.04.2021
  Nová data ukazují, jak se za deset let vyvinuly názory rodičů na základní školy, kam chodí jejich děti. A co s nimi udělal rok distanční výuky, kdy se vídali s učiteli nejen na třídních schůzkách, ale i ve vlastním obýváku nebo v kuchyni.

 • Dítě sfoukává pampelišku
  Když partner nebo partnerka neplatí na dítě. O vyživovací povinnosti hovoří advokát Josef Zeman

  Zdroj: hradec.rozhlas.cz, 27.04.2021
  Poměrně frekventované téma mezi klienty je v oblasti rodinného práva neplacení výživného. Poradíme vám, co dělat při stanovení výše výživného, jak při neplacení postupovat jako oprávněný rodič - příjemce, jaké jsou možnosti změn výše výživného včetně změny výchovného prostředí a podobně.

 • Playstation
  Abstinence může být u mladých nepředstavitelná, v případě závislosti na počítači těžko reálná, říká adiktolog

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 27.04.2021
  Abstinence je pro mladistvé uživatele návykových látek nepředstavitelná, u závislosti na počítačích mnohdy zcela nereálná. Častěji se proto mluví o kontrolovaném užívání. Závislost v mladém věku může mít vliv na vývoj mozku, liší se i vlastní tolerance užitých látek. Pro mladší generace je terapie dostupnější než dřív, překážky ve smyslu stigmatizace docházení do terapie mizí.

 • Muž v přírodě
  Psycholog: I muži pláčou, machismu ubývá. Za výbuchy vzteku často může tvrdá výchova

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 26.04.2021
  Každý tu větu dobře zná. „Já jsem úplně klidný!“ ozývá se v domácnostech, když se schyluje k hádce. V takové chvíli je podle psychologa Davida Čápa lepší vyklidit bitevní pole, aby se vlna frustrace nevyvalila ven. V kurzech Zvládání vzteku to učí muže, kteří nejdou pro ránu daleko, ale i ty, co v sobě vztek dusí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, co dělat, aby ve společnosti násilí ubývalo.

 • Chlapec si čte knihu
  Neučte děti číst a psát jako zrakovou dovednost, mnohem důležitější je umět pracovat s jazykem

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 26.04.2021
  Kdo čeká u dětí s rozvojem schopnosti číst a psát až na první třídu a snahu učitelů, může se dočkat nemilého překvapení. Rozvíjet gramotnost je totiž důležité už u předškolních dětí, a to nikoliv drilem nad knihou, ale pomocí jazykových her. U dětí s poruchou učení je tak možné výrazně předcházet budoucím potížím ve škole.

 • spokojený kojenec
  Ombudsman navrhuje zrušení kojeneckých ústavů

  Zdroj: advokatnidenik.cz, 22.04.2021
  Kancelář veřejného ochránce práv navrhuje zákaz a zrušení kojeneckých ústavů a stanovení hranice tří let, pod kterou nelze umístit malé děti do zařízení ústavního typu. O doporučení Poslanecké sněmovně a vládě informovala 21. dubna 2021 zástupkyně ombudsmana Mgr. Monika Šimůnková. Kromě toho ombudsman navrhuje zvýšení odměn pěstounů na přechodnou dobu.

 • dítě
  Žadatelů o dlouhodobou pěstounskou péči navzdory pandemii přibývá

  Zdroj: plzen.rozhlas.cz, 22.04.2021
  On-line kurzy pro budoucí pěstouny organizuje v době pandemie koronaviru Plzeňský kraj. I díky tomu nedošlo k přerušení dalšího vzdělávání, a dokonce se počet zájemců o pěstounskou péči v regionu mírně zvyšuje.

 • podpora rodin
  Nelijte peníze do ústavů, podpořte rodiny, říká odborník

  Zdroj: denik.cz, 21.04.2021
  Místo nákladné ústavní péče ohroženým dětem pomůže prevence a starost o jejich původní rodiny, řekl Deníku předseda asociace Dítě a rodina David Svoboda.

 • matka a dítě
  Chráníme duševní zdraví matek i jejich dětí

  Zdroj: inspirante.cz, 21.04.2021
  Nový program má pomoci chránit duševní zdraví matek i jejich dětí, odborníci jej od dubna spustili ve vybraných gynekologických ambulancích.

 • pěstouni
  Lidé si více osvojují děti včetně těch romských

  Zdroj: romea.cz, 20.04.2021
  Narůstá zájem o opuštěné či ohrožené děti. V Libereckém kraji se zvýšil počet žadatelů o svěření nezletilých do pěstounské péče. Lidé si také častěji osvojují děti hendikepované nebo z etnických menšin.

 • domácí úkol
  Projekt Domácí úkoly 2021 doporučil kroky pro zlepšení školství

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 20.04.2021
  Doporučit konkrétní kroky pro zlepšení školství v následujícím volebním období má za cíl výzva neziskových organizací s názvem Domácí úkoly 2021.

 • obědy do škol
  Obědy do škol pomohou dětem v hmotné nouzi i v příštím školním roce

  Zdroj: echovalasska.cz, 19.04.2021
  Rada Zlínského kraje schválila pro školní rok 2021/2022 využití projektu Obědy do škol, který vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokud kraj obdrží dotaci z Operačního programu potravinová a materiální pomoc, zajistí v příštím školním roce stravování pro 176 dětí v hmotné nouzi z 31 základních a mateřských škol.

 • úzkosti u dětí
  Úzkost u dětí: Kdy zpozornět a začít ji řešit?

  Zdroj: prozeny.cz, 19.04.2021
  Různé fyzické bolesti a potíže se spánkem mohou u dětí značit hlubší psychický problém související s rozvíjející se úzkostí. Ta v současné době dětem hrozí více. Liší se nějak od té, kterou prožívají dospělí? Na co si dávat pozor a kdy požádat o pomoc?

 • doučování
  Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18 miliard z evropského rozpočtu, podpoří doučování i letní kempy

  Zdroj: kurzy.cz, 18.04.2021
  Kvůli covidu nejvíce trpí žáci, kteří byli nerovnostmi ve vzdělávání postiženi už před krizí. Ministr školství Robert Plaga chce využít 350 milionů korun z evropských prostředků na letní kempy a doučovací kurzy. Země v EU se podle analýzy projektu Evropa v datech s problémy ve vzdělávání způsobenými pandemií vyrovnávají i skrze sbírky elektroniky nebo zajišťování školních obědů zdarma. Následkům krize se postaví také Národní plán obnovy, ve kterém má jít na snižování bariér v přístupu ke vzdělávání, zvyšování odbornosti učitelů nebo doučování až 18 miliard korun z evropského rozpočtu .

 • rodina na terapii
  Udržte si i za koronaviru rodinnou pohodu. Jaký je rozdíl mezi rodinným poradenstvím a terapií?

  Zdroj: rozhlas.cz, 18.04.2021
  Manželské a rodinné poradny nabízí bezplatnou pomoc, poradenství, podporu, provázení a stabilizaci rodinám s dětmi, manželům, partnerům a jednotlivcům, když se ocitnou v náročné životní situaci, kterou je obtížné zvládnout vlastními silami.

 • Žárovka
  Od outsiderů ke géniům. Co si počít s výjimečně nadanými dětmi?

  Zdroj: heroine.cz, 16.04.2021
  Pozice talentovaného dítěte je mnohdy stejně složitá jako pozice učebně slabšího žáka, který potřebuje asistenci. O překvapivých zákrutách ve vyhledávání a péči o budoucí lídry mnoha oborů vypráví koordinátor programu Talnet Vojtěch Tutr z Národního pedagogického institutu České republiky a metodička implementace školních systémů podpory nadání Kateřina Emer Venclová.

 • Muž se drží za hlavu
  Bipolární porucha je i mimo mánie a deprese jako jízda na tankodromu, říká psychiatr

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.04.2021
  Když se hovoří o poruchách nálady, mohli bychom nabýt dojmu, že jde o něco běžného a nijak zatěžujícího, protože různé nálady má čas od času každý. V kontextu duševních poruch jde ale tzv. afektivní poruchy, mezi které patří například deprese nebo bipolární afektivní porucha a ty už mohou člověku do života zasáhnout zásadně. Významný je i podíl lidí s těmito poruchami mezi těmi, kteří se rozhodnou svůj život ukončit sebevraždou.

 • Květiny
  Usedlost Cibulku koupila Nadace rodiny Vlčkových, vybuduje tam dětský hospic

  Zdroj: prazsky.denik.cz, 15.04.2021
  Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou. V komplexu Vlčkovi plánují vybudovat dětský hospic s paliativním střediskem, kavárnu či vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost.

 • Dívka si píše
  Jak rozvíjet nadané děti nejen v předškolním věku?

  Zdroj: motherclub.cz, 15.04.2021
  Každý rodič je pyšný na své dítě ať je jakékoliv a připadá mu nejkrásnější, nejlepší a nejchytřejší na celém světě. Co když ale opravdu máte pocit, že toho vaše dítě umí daleko víc než ostatní děti v jeho věku, že je nějak až podezřele napřed? Zdá se vám vaše dítě mimořádně nadané a jiné než jeho vrstevníci? Jak poznáme nadané dítě a co pro něj můžeme udělat? Speciální pedagožka a pracovnice pedagogicko-psychologické poradny Mgr. Jana Lepková má s nadanými dětmi své zkušenosti. V rozhovoru osvětluje tuto problematiku a radí rodičům, jak talent u dětí správně podporovat a rozvíjet.

 • Plačící žena
  Nechraňte děti před svými emocemi. Můžete i vybuchnout, radí rodičům lektorka emoční inteligence

  Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 14.04.2021
  „Emoční rovnice se nám do mozku zapisují až do věku 7 let. Během života je můžete změnit,“ ujišťuje v Blízkých setkáních odbornice Jitka Ševčíková.

 • Dítě pracuje na počítači
  Ať škola naučí děti pracovat s informacemi či kriticky myslet, chtějí rodiče

  Zdroj: idnes.cz, 14.04.2021
  Přehršel zpráv, ve kterých by se měly děti vyznat. Poznat své slabé a silné stránky nebo umět obhájit svůj názor. To jsou jedny z hlavních věcí, které má základní škola podle rodičů žáky naučit. Vyplývá to z výzkumu organizace PAQ Research. Po roce distanční výuky ale rodiče častěji označovali potřebu naučit žáky se soustředěně učit a systematicky poznávat nové věci.

 • Chlapec s matkou
  Aplikovaná behaviorální analýza pomáhá dětem s poruchami autistického spektra

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 13.04.2021
  Říká se mu sice autismus, ale správně se tento problém označuje jako „poruchy autistického spektra“. Podle Světové zdravotnické organizace patří mezi psychické poruchy. Tento handicap výrazně ovlivňuje vnímání světa – lidé s ním hůře navazují vztahy, složitěji si hledají své místo ve společnosti. Navíc ovlivňuje jejich blízké – fyzicky, psychicky, finančně i sociálně. Přes výrazný pokrok v lékařské vědě také zatím neexistuje univerzální léčba, mnohým autistům se již ale daří alespoň částečně pomoci.

 • Předškolní chlapec
  Dětí s řečovým deficitem přibývá. Základem úspěšné léčby je včasná péče klinického logopeda

  Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 13.04.2021
  Díky řeči se každý z nás začleňuje do společnosti – a pokud v dětském nebo i dospělém věku vznikne na tomto poli problém, může to mít dalekosáhlé důsledky. Stejně jako u jiných potíží i zde platí, že čím dříve se porucha začne léčit, tím lepší jsou výsledky. Zejména u malých dětí tak je důležité vývoj řeči hlídat. To se děje prostřednictvím screeningu prováděného během preventivních prohlídek u praktického lékaře, který pak v případě potřeby odešle malého pacienta ke klinickému logopedovi či psychologovi.

 • Dítě v postýlce
  Poslanci mají poslední šanci dostat děti z kojeneckých ústavů

  Zdroj: ditearodina.cz, 13.04.2021
  Asociace Dítě a Rodina zaslala výzvu poslancům před projednáním novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Žádáme o přijetí pozměňovacího návrhu, který znemožní umisťování nejmenších dětí do ústavních zařízení. Česká republika má tak možnost udělat zásadní krok k ochraně ohrožených dětí. Jsme jednou z posledních zemí Evropy, kde není žádný věkový limit.

 • Smutný chlapec
  Děti bijeme pro jejich dobro, tvrdí rodiče. Víc zabere princip následků

  Zdroj: idnes.cz, 12.04.2021
  Zvládnout vychovat dítě není lehké. Asi každý rodič se někdy setká s odmlouváním, vztekem a křikem. Jak děti usměrnit, je dlouhodobě diskutované téma. Část rodičů se stále kloní k fyzickým trestům, které však mají prokazatelně škodlivý vliv na psychiku dítěte. „Rodiče by měli volit princip následků,“ radí dětský a rodinný terapeut Martin Galbavý.

 • Běhající žena
  Pandemie proměnila poruchy příjmu potravy, problém je i nadměrné cvičení, říká lékařka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 12.04.2021
  Poruchy příjmu potravy postihují až 70 milionů lidí na celém světě a mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění. Vedle mentální anorexie a bulimie se problémem stává i přejídání a nadměrné cvičení. Situaci zhoršuje tlak sociálních sítí a nereálné, až patologické vzory.

 • učení doma
  Česko pokročilo vstříc moderní negramotnosti

  Zdroj: irozhlas.cz, 08.04.2021
  Některé děti se už za pár dní vrátí do školy. Na střídačku, s testováním, po dalších šesti týdnech výuky na dálku. Je to dobrá zpráva, ovšem na pozadí roku těžkých ztrát. Za třináct měsíců od začátku pandemie se prokázalo, že vláda sice mluví o školství jako o prioritě, ale skutečnost je jiná.

 • posmívání
  Škola bez šikany neexistuje, v každém kolektivu se objeví alespoň posměšky, říká psycholog

  Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, 08.04.2021
  V době covidové se šikana ze škol přelévá do kyberprostředí. Při on-line výuce nemají děti prostor k útokům, ale vynahradí si to ve volném čase. Odborníci proto očekávají, že s návratem do škol se tato skrytá a neřešená hrozba rozjede naplno a ve všech podobách.

 • studentka
  Rozdělujeme děti na studijní a nestudijní typy strašně brzy. Tratíme na tom všichni, říká sociolog Daniel Prokop

  Zdroj: eduzin.cz, 07.04.2021
  Jak se proměnilo chování Čechů během pandemie a proč se v Česku koronavirus nedaří zkrotit? Dostávají rodiny žijící pod prahem chudoby nějakou účinnou pomoc? To je jen několik příkladů, které řešil se svou agenturou PAQ Research během loňského roku sociolog Daniel Prokop. „Poukazujeme na to, že české děti nemají stejné šance a stejný přístup ke kvalitnímu vzdělání. Děti z nižších sociálních vrstev výrazně zaostávají,“ říká.

 • deprese u žáku
  Deprese, úzkosti, nespavost nebo zadlužování na internetu. Výzkum ukázal problémy žáků zavřených škol

  Zdroj: prazskypatriot.cz, 07.04.2021
  Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění výzkumu o rizikovém chování žáků druhého stupně základních škol a studentů středních škol v Praze, do kterého se bezprecedentně promítla protiepidemická omezení, včetně uzávěry škol.

 • ošetřovné
  Ošetřovné pro zaměstnance se zvýší a dosáhne na něj víc rodin

  Zdroj: mesec.cz, 06.04.2021
  Ošetřovné má vzrůst na 80 % denního vyměřovacího základu a dosáhne na něj víc rodin. Zvýšení před Velikonocemi schválili poslanci, nyní musí úpravu posvětit ještě Senát.

 • osobní kontakt ve škole
  Přímý kontakt mezi učitelem a žákem velmi chybí, říká chebská kantorka

  Zdroj: dnes.cz, 06.04.2021
  Už více než rok se školáci v Česku vzdělávají na dálku. Ze škol se přesunuli do domácností. Děti se učí u stolu v kuchyni, u konferenčního stolku v obýváku nebo třeba v posteli. Některé se škole nevěnují takřka vůbec. A změna je v nedohlednu. Podle ředitelky 6. základní školy v Chebu Štěpánky Dostálové je distanční výuka dlouhodobě neudržitelná.

 • táta
  Tátové jsou aktivnější v péči o děti, ukázal výzkum

  Zdroj: prazsky-zpravodaj.cz, 05.04.2021
  Výzkum Ligy otevřených mužů ukázal, že za posledních 10 let se zapojení mužů do péče o děti výrazně zvýšilo. Směrem k rodině se mění i jejich hodnoty. To se promítá také do pracovního života zaměstnaných otců, kteří se svým hodnotám začínají postupně přizpůsobovat. Jsou na to ale firmy připravené? Výzkumy napovídají, že se firmám vyplatí začít o mužích přemýšlet jako rodičích. Čím dříve, tím lépe.

 • do školy s rouškou
  Ministr školství popsal, co čeká děti a rodiče do prázdnin

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 05.04.2021
  Robert Plaga (za ANO) odpovídá v rozhovoru pro Seznam Zprávy na klíčové otázky: Kdy se vrátí do škol žáci druhého stupně a proč se neshodne s premiérem Andrejem Babišem (ANO)?

 • Žena bere léky
  Po roce lockdownů už duševní hygiena nemusí stačit. Kdy je čas na antidepresiva?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 01.04.2021
  „Situace je zátěžová pro všechny, pokud se někdy mají projevit sklony k depresi a úzkosti, tak teď je ta doba,“ říká v Balancu psychoterapeutka a psychiatrička Dana Holubová. Už od začátku pandemie můžeme číst, jak se o sebe a blízké starat z pohledu duševního zdraví. Situace ale trvá, zvětšuje se tlak a pro mnohé není možné udržet se v pohodě. O antidepresivech koluje mnoho nepravdivých informací a s tím spojeného strachu. Už je čas na léky?

 • Dívka se učí
  Česko přijde ročně o 18 miliard. Pokud nepomůže slabším dětem se školou

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 01.04.2021
  Pokud Česko nebude investovat do pomoci slabším žákům se vzděláváním, může státní rozpočet přijít o 18, ale klidně i o 100 miliard ročně. Vychází to z dnes zveřejněné analýzy Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity.

 • Děti se učí
  Takhle se budou vracet děti do školy. Všechny s testy a rouškami

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 31.03.2021
  Pokud se žáci chtějí vrátit do školy, musí se otestovat, a to včetně předškolních dětí nebo nejmladších ročníků základních škol. S testy jim ale mohou pomoci rodiče. Všechny děti budou muset nosit chirurgické roušky.

 • Muž a ženu na sezení u psychologa
  „Tys mě zradila, nedovolím, abys to samé udělala dětem!“ Dá se rozvést v klidu?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 31.03.2021
  „Je důležité oddělit rovinu partnerskou a rodičovskou. Rozvod s sebou vždycky nese stres a bolest. Teprve když se soustředíme na to, že jsme rodiče, můžeme zahlédnout v celé té věci to nejdůležitější – naše dítě,“ říká terapeut David Odstrčil.

 • Dívka na houpačce
  V jiném světě: Cítila jsem se jako nejhorší rodič na světě, vzpomíná maminka autistického dítěte

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 30.03.2021
  Když se řekne autismus, většina lidí si představí děti, které jsou svým chováním nebezpečné sobě i svému okolí, nebo naopak geniálního fyzika Sheldona Coopera z amerického sitcomu. Odborníci ale upozorňují na to, že poruch autistického spektra je celá řada, a nedají se takto zjednodušit. Diagnóza autismus s sebou ale stále nese stigma a rodiny se dostávají do sociální izolace.

 • Mladá dívka
  "Moje tělo je moje" uvede livestream na téma Jak komunikovat s dětmi o vzhledu těla

  Zdroj: mojetelojemoje.cz, 30.03.2021
  První z chystaných debat na téma komunikace tělesného obrazu a přijetí vlastního těla přináší 30. března od 19:00 platforma Moje tělo je moje. Livestream s psycholožkou Alenou Vávrovou a pediatričkou Miroslavou Kuglerovou bude moderovat Ridina Ahmedová, zpěvačka, lektorka a autorka podcastu Sádlo. Jak dítě pozitivně rozvíjet a vychovávat, aby rostlo v osobnost se zdravým sebeobrazem, jak ho vést ke zdraví a sebepřijetí, i když sami nemáte dořešený vztah k vlastnímu tělu? Jak nastavit komunikaci s dítětem v užší i širší rodině či nakolik dítě vnímá, když je se sebou rodič fyzicky nespokojen?

 • Muž drží ženu za krk
  Týraní si o pomoc mohou říct gestem. Nezanechá stopy, agresor si ho nevšimne

  Zdroj: idnes.cz, 29.03.2021
  Že během pandemie výrazně eskaluje domácí násilí, není už žádná nová zpráva. Pomoc obětem je nutná víc než kdykoli dříve. I proto se neziskové organizace napříč kontinenty snaží do povědomí dostat mezinárodní gesto #signalforhelp, které znamená žádost o pomoc ve svízelné situaci za zavřenými dveřmi. Oběť ho může snadno použít například při videohovoru, aniž by zanechala digitální stopu.

 • Smutná žena
  Web Opatruj.se dává možnost otestovat se na příznaky duševních poruch a najít vhodnou pomoc

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 29.03.2021
  Z různých průzkumů vyplývá, že za poslední měsíce přibývá lidí, u kterých se objevují duševní poruchy nebo jejich příznaky. Mnohdy se ale místo vyhledání odborné pomoci spokojíme s tím, že takhle to teď prostě je a je potřeba to vydržet. Webová stránka Opatruj.se nabízí možnost otestovat se, jestli náhodou už není vhodná chvíle na to, abychom skutečně vyhledali pomoc.

 • praktická výuka
  Žáci musejí do dílen, apelují ředitelé na vládu. Problematická je absence žáků učňovských oborů v odborném výcviku

  Zdroj: vecerni-praha.cz, 25.03.2021
  Maturanti a prvňáčci musejí co nejdříve zpátky do škol, tvrdí pedagogové, politici i psychologové. Na jednu skupinu se ale neustále zapomíná – velmi problematická je absence žáků učňovských oborů v odborném výcviku. Nejvíce se to dotýká téměř 25 tisíc žáků v posledních ročnících, kteří by letos měli získat výuční list.

 • děti samy doma
  Na děti samotné doma číhá mnoho nástrah, varují policisté z kraje

  Zdroj: denik.cz, 25.03.2021
  Děti by měly být poučeny o základních pravidlech, jak se chovat v různém prostředí a různých situacích. Děti by měly být poučeny o základních pravidlech, jak se chovat v různém prostředí a různých situacích.

 • Dvě dívky nad sešitem
  Ministr školství a opozice se shodli na plánu, jak vrátit děti do škol

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 25.03.2021
  Třídy prvního stupně základních škol by se po návratu do škol měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství.

 • novela o ochraně dětí
  Experti vyzývají k rychlému přijetí novely o ochraně dětí

  Zdroj: barrandov.tv, 24.03.2021
  Devět desítek lékařů, psychologů, sociálních pracovníků a dalších expertů vyzvalo zákonodárce, aby urychleně projednali zákaz posílat malé děti do ústavů. Žádají o navýšení podpory pěstounům a posílení služeb pro rodiny. Výzvu pro poslance, senátory a členy vlády poskytla Asociace Dítě a rodina.

 • duševní zdraví
  Nápor na systém péče o duševní zdraví poroste. Pandemie nám ale dává i příležitost věnovat problematice větší pozornost

  Zdroj: zdravotnickydenik.cz, 24.03.2021
  Pandemie koronaviru se výrazně podepsala na duševním zdraví (nejen) českého národa. Bohužel je přitom nutno připravit se na to, že situace ani po skončení lockdownu nebude lepší. Na populaci totiž začne doléhat horší hospodářská situace, což znamená další stresor, který se i v minulosti podepisoval na duševním zdraví například v podobě růstu sebevražednosti. Česko již pracuje na některých krocích, aby se na situaci připravilo – chystá se například osvětová kampaň nebo posílení krizových center, největší česká zdravotní pojišťovna pak zavedla příspěvek na psychoterapii. Naši situaci ovšem komplikuje fakt, že systém péče o duševní zdraví ještě neprošel reformou a má v sobě řadu neefektivit, o nedostatečných kapacitách nemluvě.

 • vzdělávání doma
  Roste počet dětí, které chtějí rodiče vzdělávat sami. Stěžují si na on-line výuku nebo nošení roušek

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 23.03.2021
  Pedagogicko-psychologické poradny zaznamenávají nárůst žádostí o domácí individuální vzdělávání. Do poraden v Praze nebo v Brně jich přišlo i o čtvrtinu víc než loni. Jako důvody uvádějí rodiče astmatické problémy v souvislosti s nošením roušek, nespokojenost se spádovou školou nebo s úrovní on-line výuky, shodují se ředitelé sedmi oslovených pedagogicko-psychologických poraden napříč republikou.

 • distanční výuka
  Školy se mají snažit do výuky na dálku zapojit všechny děti

  Zdroj: novinky.cz, 23.03.2021
  Školy by podle ministerstva školství měly usilovat o zapojení všech žáků do výuky na dálku. Těm, kteří mají s distančním vzděláváním problémy, by měly pomáhat prostřednictvím individuálních konzultací. Pokud se dítě výuky na dálku neúčastní, má škola zjistit proč, případně se obrátit na neziskové organizace či sociální odbor. Úřad to doporučil v metodice, kterou rozeslal ředitelům škol.

 • soukromé školky
  Rodiče nechtějí za distanční výuku hradit vysoké poplatky. Privátní mateřské školy se obávají krachu

  Zdroj: lidovky.cz, 22.03.2021
  Mateřské školy učí od začátku března distančně. Rodiče tak musí být s dětmi doma a pomáhat jim s úkoly. Někteří z nich proto nechtějí platit vysoké školné, což pro soukromé mateřinky může být likvidační.

 • domácí násilí
  Nechme dětem dětství. Kdo odhalí skryté násilí na dětech?

  Zdroj: prozeny.cz, 22.03.2021
  Násilí na dětech probíhá nejčastěji v rodinách, za zavřenými dveřmi. V době, kdy jsou děti kvůli mimořádným opatřením izolované, bývá proto obtížně zjistitelné. I proto vznikl projekt Nechme dětem dětství! Jak vypadá pomoc pro ohrožené rodiny?

 • distanční výuka
  Distanční vzdělávání v základních a středních školách

  Zdroj: pedagogicke.info, 21.03.2021
  V březnu 2021 si Česká republika připomíná rok od nástupu pandemie nemoci covid-19, která kromě jiných oblastí velmi výrazně zasáhla také do oblasti vzdělávání. Česká školní inspekce od jara 2020 průběžně sleduje a hodnotí realizaci distančního vzdělávání z různých hledisek. Nyní Česká školní inspekce zpracovala souhrnná zjištění reflektující aktuální podobu distančního vzdělávání na základních a středních školách v kontextu ročních zkušeností škol s touto formou výuky.

 • aplikace rodičovské kontroly
  Průzkum odhalil, že Češi hojně využívají aplikace pro rodičovskou kontrolu

  Zdroj: mobilenet.cz, 21.03.2021
  Jedním ze způsobů, jak dětem omezit čas strávený u displejů a zároveň neomezovat jejich rozvoj, jsou aplikace pro rodičovskou kontrolu. Podle průzkumu společnosti netbox je využívá 44 % rodičů, část z nich dokonce několik aplikací současně. Co všechno dokážou a jak vybrat tu nejvhodnější?

 • Usmívající se dítě
  Jak poznat mentální retardaci a co narušuje správný vývoj dítěte? Odpovídá speciální pedagožka

  Zdroj: maminka.cz, 19.03.2021
  Již v průběhu těhotenství se provádějí vyšetření a testování, které umí rozeznat, zda bude miminko zdravé, anebo jestli je zde pravděpodobnost, že se nám narodí postižené dítě. Kdy se dá poznat, že s naším dítětem není něco v pořádku? Jaké existují nejčastější diagnózy? Jak poznat mentální retardaci? Které vady jsou získané, a které vrozené? Odpovídá speciální pedagožka Mgr. Jana Lepková, pracovnice pedagogicko-psychologické poradny.

 • Hádající se rodiče
  „Střídavka“ v lockdownu? Malá část rodičů situaci zneužívá, říká advokátka

  Zdroj: idnes.cz, 19.03.2021
  Možnost střídavé péče o děti po rozvodu či rozchodu funguje v Česku už 23 let. Za tu dobu prošla „střídavka“, jak jí samy děti někdy říkají, velkým vývojem. Hostem v pořadu Rozstřel byla prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová.

 • Dvojčata
  Každé čtyřicáté dítě na světě je nyní z dvojčat, je to nejvíc v dějinách

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 18.03.2021
  Na světě se každý rok narodí více než 1,6 milionu párů dvojčat. Dvojčetem je tak přibližně každé čtyřicáté novorozeně, což je nejvíce v historii. Svou roli v rekordním počtu dvojčat hraje asistovaná reprodukce a vyšší věk matek, uvádí studie zveřejněná v odborném časopise Human Reproduction. Poměr jednovaječných dvojčat mezi narozenými dětmi je stále stejný, objevuje se u čtyř porodů z tisíce. Roste jen podíl dvojvaječných dvojčat.

 • Rodiče vedou dítě za ruku
  Jak být rok v covidu dobrým rodičem? „Naše rady a doporučení přestávají fungovat,“ říká psycholožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 18.03.2021
  „Situace dětí je roztříštěná. Tam, kde se rodičům daří fungovat, jsou děti na tom celkem dobře. Na druhé straně máme rodiny, ve kterých jsou obrovské problémy. A já už jsem alergická na obecná doporučení a rady,“ říká Leona Jochmannová, klinická psycholožka a přední česká odbornice na dětská traumata.

 • Muž útočí na ženu
  Na původce domácího násilí se zapomíná. Je třeba pomoct i jim, říká Stočesová

  Zdroj: idnes.cz, 17.03.2021
  Domácí násilí je v Česku stále přítomné. Navíc v době koronavirové pandemie, kdy jsou lidé nuceni trávit mnohem více času ve svých domovech, podle statistik výskyt domácího násilí vzrostl. Ve většině případů je ale pomoc nabízena jeho obětem. Podle psycholožky Veroniky Stočesové je ale velmi důležité zabývat se i druhou stranou, a to jeho původci, protože jinak bude problém domácího násilí beze změn přetrvávat.

 • Dítě schované mezi polštáři
  Propadá se vaše dítě do úzkosti z izolace? Mluvte s ním, doporučují psychologové

  Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz, 17.03.2021
  Úzkosti nebo sociální fobie – to jsou nejčastější psychické potíže, které se můžou začít projevovat u dětí v době koronaviru. Podle psychoterapeutů tomu nahrávají nejen zavřené školy, ale i omezení dalších aktivit. Některé děti se pak bojí návratu k normálnímu životu.

 • Logo konference „Dítě – o něm, pro něj“
  Psychočas, z. s. pořádá konferenci „Dítě – o něm, pro něj“

  Zdroj: sancedetem.cz, 17.03.2021
  Konference na téma „Dítě – o něm, pro něj“ pořádána organizačním týmem Psychologické české asociace studentů (Psychočas, z. s.), propojuje studenty psychologie po celé České republice. Konference proběhne, vzhledem k mimořádné situaci, v online prostoru 2. -3. dubna.

 • Muž a žena se hádají
  Nevyřešené konflikty z dětství mohou rozložit firmu i vztah. Proč bychom se měli naučit hádat?

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.03.2021
  „Konflikty jsou příležitost. Není primárně dobré se jim vyhýbat, jsou přirozenou součástí života,“ říká v Balancu terapeutka a mediátorka Zdeňka Voštová. Hádky se nám nevyhnou, ale někteří se je snaží obcházet. Možná si tím škodí, nezískají, co chtějí. Když už je toho na ně moc, vybouchnou. Přehnaně průbojní lidé si zase mohou častým vyvoláváním konfliktů a jejich špatným řešením ničit osobní i obchodní vztahy. Lze se správně pohádat a konflikty použít k posílení vztahů?

 • Dívka se učí
  První třída přes počítač? Řada rodičů preferuje místo toho odklad školní docházky pro své děti

  Zdroj: lidovky.cz, 16.03.2021
  Zatímco se základní školy připravují na online zápisy do prvních tříd, řada rodičů usiluje o odklad školní docházky, třebaže to jejich potomek nepotřebuje. Dělají to kvůli covidu.

 • Dítě kope do míče
  Ať se to nevyhodí. Grafička rozjela půjčovnu eko oblečení pro děti

  Zdroj: forbes.cz, 15.03.2021
  Pět let cestovala po světě. Hned potom, co Barbora Voříšková absolvovala střední grafickou školu, se vydala na Nový Zéland. Pak jela za prací na Island a nakonec do Kanady. A ve všech těchhle místech ji nadchla nejen příroda, ale taky přístup lidí k ní. „Fungovaly tam už třeba bezobalové obchody, které tady teprve začínaly. Byly tam i běžné půjčovny věcí a zaměření na udržitelné materiály,“ popisuje Barbora Voříšková. Samotnou ji to nadchlo natolik, že začala měnit svůj životní styl. Když se vrátila do Česka, věděla, že by i u nás chtěla rozjet nějaký projekt, který pomůže omezit plýtvání.

 • Žena v roušce
  Rok s covidem, rok v nových rolích, rok, kdy je normální cítit se divně. Zmůžeme víc?

  Zdroj: heroine.cz, 15.03.2021
  Máme za sebou rok, kdy vláda svým rozhodnutím zavřela školy, od základních po vysoké. Děti, pokud měly štěstí, zasedly k počítačům, sešitům, pracovním listům. Z rodičů, ať chtěli, nebo ne, se stali učitelé, družináři, personál školní jídelny, vedoucí sportovních kroužků. Nakonec se museli pokusit i o to, aby svým dětem nahradili přátele a kolektiv. Dopady na psychické zdraví rodičů i dětí jsou hrozivé. Můžeme pro sebe i po roce udělat něco, co nám pomůže?

 • školačka
  Zápisy do prvních tříd se blíží. Jak budou letos vypadat a co by měl umět každý předškolák?

  Zdroj: maminka.cz, 11.03.2021
  Pokud máte doma předškoláka, který v září usedne poprvé do školní lavice, určitě vás zajímá, jak budou letos probíhat zápisy do prvních tříd. Nabízíme praktické informace a rady, na co se připravit.

 • distanční výuka
  Z distanční výuky vypadly tisíce dětí, některé rodiny si udělaly prázdniny

  Zdroj: idnes.cz, 11.03.2021
  Při distančním vyučování velké množství dětí zcela vypadlo ze vzdělávacího systému. Část kvůli tomu, že nemají doma počítač a internetové připojení, daleko větší množství ale kvůli tomu, že ony nebo jejich rodiče školu ignorují. V Moravskoslezském kraji se tato situace týká tisíců dětí.

 • izolace
  Stát musí mít plán, jak řešit nerovnosti po covidu

  Zdroj: rodina.cz, 10.03.2021
  V Česku už jsou skoro rok uzavřené školy. Výuka na dálku dál zvětšuje rozdíly v kvalitě vzdělání a přístupu k němu. Vyrovnání nerovností po návratu žáků do lavic je v současné době vůbec největší úkol českého školství. A ministerstvo školství musí mít jasný plán. EDUin k jeho sestavení vyzývá v otevřeném dopisu.

 • doba covidová
  Než kontrolovat běžkaře, je třeba ucpat díry. Daniel Prokop o krizi a cestě z ní

  Zdroj: czpravy.cz, 10.03.2021
  Daniel Prokop je největším průzkumníkem covidové doby. Respektovaný sociolog spoluvytvořil projekt Život během pandemie , který se opírá o data z veřejných průzkumů, a jako člen Národní ekonomické rady státu (NERV) se snaží pomoci najít cestu z koronakrize.

 • rozvod
  Koronakrize vyostřila spory o děti

  Zdroj: blog.idnes.cz, 09.03.2021
  Od jarního vyhlášení nouzového stavu se objevilo už nesčetně případů, kdy se rodič vymlouvá na pandemický stav, aby nemusel předat dítě expartnerovi. Komu to škodí nejvíce? Samozřejmě samotným dětem.

 • dobrovolnictví
  „Předpoklady pro práci dobrovolníka? Mít srdce na pravém místě a chtít pomáhat,“ říká Ondřej Husek

  Zdroj: nove-slovacko.cz, 09.03.2021
  "Nutno říct, že dobrovolnické aktivity mi úplně cizí nejsou, dobrovolnictví se aktivně věnuji déle než 10 let,“ přibližuje. Právě to pravděpodobně oslovilo i vedení Centra pro rodinu a sociální péči v Hodoníně, s kterým Ondřej Husek aktivně spolupracuje. A právě v době pandemie pomáhá o to víc. Co vše pozice koordinátora dobrovolníků obnáší? Kde všude dobrovolníci z hodonínské Dobromysli pomáhají? A jak je veřejnost vnímá, když například měří teplotu u vstupu do hlavní budovy hodonínské nemocnice?

 • dětské dluhy
  Sněmovna schválila zákaz dětských dluhů

  Zdroj: novinky.cz, 08.03.2021
  Poslanci v pátek schválili omezení vzniku a vymáhání dluhů dětí. Cílem úpravy je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s finančním břemenem.

 • nuda
  Je třeba, aby se děti naučily nudit, říká odbornice na komunikaci v rodině

  Zdroj: idnes.cz, 08.03.2021
  Vztah dospělých a dětí v dnešní době, kdy všem chybí volnost, prochází těžkou zkouškou. „Nejdůležitější je komunikace v rodině a dodržování rituálů,“ říká odbornice na vztahy dětí a rodičů Renata Švestková z Jihočeské univerzity. Mimo jiné se věnuje otázce komunikace dospělých s dětmi a kyberšikaně.

 • dítě u počítače
  Průzkum: Většina rodičů kontroluje historii prohlížeče svých dětí, internetu ale nerozumí

  Zdroj: svetchytre.cz, 07.03.2021
  Čeští rodiče neberou bezpečí svých dětí na internetu na lehkou váhu. Často jim ale chybí odborné znalosti k tomu, aby děti ve virtuálním prostředí ochránili. Vyplývá to z průzkumu společnosti netbox mezi 750 rodiči. Nejvíce se obávají kyberšikany, zneužití a sexuálního nátlaku. Podle odborníků navíc problémy prohlubuje koronavirová pandemie a nedostatek kontaktu v reálném životě.

 • respirátor
  Nemáte dostatek peněz na nákup respirátorů? Kde hledat pomoc

  Zdroj: vitalia.cz, 07.03.2021
  Potravinové banky pomáhají s distribucí respirátorů FFP2 pro obyvatele v nouzi. Čelí momentálně velkému náporu dotazů a žádostí, na respirátory přitom teprve čekají. Respirátory pro osoby v hmotné nouzi budou dodávat jen organizacím, městům a obcím. Jednotlivci se mohou obrátit na místní úřady nebo žádat o finanční příspěvky na ochranné pomůcky.

 • Dívka se dívá do počítače
  Dětské dluhy stát vymáhat nebude, do 13 let je zodpovědný rodič

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 05.03.2021
  Vymáhání peněžitých dluhů dětí bude podle vládní novely občanského zákoníku možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně se ohraničí také vymáhání smluvních pokut.

 • Žena učí malou dívku
  Řečové vady – problém, o kterém se musí mluvit

  Zdroj: tyden.cz, 05.03.2021
  Verbální komunikace je v životě člověka základním prvkem k sebeprezentaci, k vyjádření svých myšlenek, emocí a předávání informací. Pokud je však poznamenána nějakou řečovou vadou, často to má velký dopad na lidskou psychiku a sebedůvěru. Pomoci mohou pravidelná sezení u logopeda která pacienta nasměrují k odstranění nebo minimalizaci řečových vad.

 • Dítě u počítače
  Znevýhodnění nemají při výuce na dálku dost podpory, upozorňuje odbornice. Zapojila by asistenty

  Zdroj: novinky.cz, 04.03.2021
  Handicapované i jinak znevýhodněné děti se speciálními vzdělávacími potřebami nemají dostatečnou podporu pro výuku na dálku, říká předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Klára Laurenčíková. Podle ní by asistenti pedagoga měli mít možnost pomáhat dětem, které to potřebují, s učením i doma.

 • Nevidomá žena
  Dceru u vánočního stromku bych vidět chtěla, říká nevidomá matka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 04.03.2021
  „Obavy jsem možná měla z nové role matky, je to přece velká změna. Ale tuhle obavu má většina žen, ne? Nesouvisí to s tím, jestli člověk vidí nebo ne,“ říká nevidomá Kateřina Lusková, která se svým těžce zrakově hendikepovaným manželem vychovává zdravou dceru Elišku.

 • Chlapec si čte v posteli knihu
  Psycholožka: Dítě s Aspergerem na pohled nepoznáte. Není jako Sheldon

  Zdroj: idnes.cz, 03.03.2021
  Postava šestiletého Jakuba v televizním seriálu Kukačky přivedla v poslední době nejednoho rodiče k otázkám: Co přesně je Aspergerův syndrom? Jak se projevuje? A jak se liší od autismu? Psycholožka a metodická ředitelka Národního ústavu pro autismus Kateřina Thorová v pořadu Rozstřel mimo jiné řekla, jak děti s Aspergerem vychovávat i jak se posléze projevují v dospělosti.

 • Žena a muž znakují
  Tamtam vyzývá k péči o sluch v každém věku. Žádné dítě není příliš malé na vyšetření sluchu

  Zdroj: helpnet.cz, 03.03.2021
  Středa 3. března 2021 je Světovým dnem sluchu. Centrum pro dětský sluch Tamtam se připojuje k celosvětové výzvě Péče o sluch pro všechny: screening, rehabilitace, komunikace, kterou v rámci Světového dne sluchu 2021 vyhlásila Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO). Apeluje na nutnost okamžitého řešení ztráty sluchu, neboť dobrý sluch a komunikace jsou důležité ve všech fázích života. Žádné dítě není příliš malé na vyšetření sluchu.

 • Matka s dítětem
  Rodiče dětí předškolního věku, prvňáků a druháků mají nárok na ošetřovné

  Zdroj: mesec.cz, 02.03.2021
  Od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021 mohou ošetřovné čerpat i rodiče dětí, které navštěvují předškolní zařízení a první a druhé třídy základních škol. Ke změně pravidel v čerpání ošetřovného dochází na základě usnesení vlády č. 200 ze dne 26. února 2021 o zpřísnění karanténních opatření.

 • Dítě cvičí s míčem
  Proti frustracím a nudě pomáhá dětem pevný denní řád a co nejvíce pohybu

  Zdroj: novinky.cz, 02.03.2021
  Většina dětí byla po prvním uzavření škol nadšená. Ačkoliv si mnohé z nich již zcela zvykly na distanční výuku, to, co všem naprosto chybí a je pro ně nenahraditelné, jsou kamarádi, kroužky a také každodenní rituály. Rodiče si tak s nimi stále více nevědí rady.

 • Muž dívající se na moře
  Omezení svéprávnosti by lidem nemělo vzít právo o sobě rozhodovat, praxe je ale někdy jiná, říká právnička

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 01.03.2021
  Řada lidí žije s duševní poruchou celkem normální život. Pracují, bydlí, vychovávají děti, platí své finanční závazky. Někdy ale mohou symptomy duševní poruchy natolik ovlivnit vnímání a chování jedince, že se jeho blízcí rozhodnou omezit jej ve svéprávnosti, aby svými neuváženými investičními kroky či naopak braním si půjček nezruinoval celou rodinu.