O čem se mluví

 • problémy dětí
  V Mostě startuje unikátní projekt ochrany dětí. Má pomoci včas odhalit jejich problémy a systematicky je řešit

  Zdroj: e-mostecko.cz, 25.02.2021
  V Česku je dnes násilím a chudobou ohroženo každé desáté dítě, koronavirová krize situaci ještě prohloubila. Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) nyní ve spolupráci s městem Most spouští pilotní projekt, který by měl tuto neblahou situaci zmírnit, a především systematicky řešit. V projektu vzniká mimo jiné nástroj podobný tomu, který dnes policisté běžně používají při rozeznávání domácího násilí.

 • příběhy dětí
  5 příběhů ze života dětí a jejich rodičů očima dětského psychologa

  Zdroj: pronaladu.cz, 25.02.2021
  Dlouho jsme nad uveřejněním tohoto drsného článku váhali. Protože však na pronaladu.cz usilujeme o co nejširší výběr témat, rozhodli jsme se ho použít. Jakkoli je to smutné, máme za to, že bohužel ilustruje dosti výstižně ne tak moc vzácnou realitu.

 • Raná péče
  Raná péče pro rodiny i v době covidu

  Zdroj: charitahk.cz, 24.02.2021
  Raná péče nabízí pomoc rodinám, které doma pečují o dítě s postižením. Pandemie velmi zasáhla i do činnosti této terénní služby. Rodiny však bez pomoci nezůstaly. Aktuálně již opět poradkyně rané péče navštěvují své rodiny v jejich domácnostech.

 • dětský hospic
  V Brně bude první dětský hospic

  Zdroj: katyd.cz, 24.02.2021
  V novém areálu sociálních služeb a bydlení Kociánka bude i první lůžkový dětský hospic v České republice. S jeho stavbou se začne příští rok.

 • sbírka respirátorů
  Arcidiecézní charita Praha vyhlašuje sbírku respirátorů pro potřebné

  Zdroj: otevrenenoviny.cz, 23.02.2021
  Od úterý 23. února vstoupí v platnost povinnost používat v obchodech, veřejné dopravě a nemocnicích respirátory, nanoroušky či dvě chirurgické roušky. Pro lidi, kteří jsou v hmotné nouzi, může být obtížné toto nařízení naplnit. Arcidiecézní charita Praha chce pomoci a vyhlašuje sbírku respirátorů pro potřebné.

 • sociální sítě
  Děti na sítích často obtěžují spolužáci. Rozdíl mezi srandou a agresí je malý, říkají dívky, které s kyberšikanou bojují

  Zdroj: domaci.ihned.cz, 23.02.2021
  Začalo to naprosto nevinně: Simona, Kiana a jejich třetí kamarádka se na školních záchodech převlékaly za Mikuláše, čerta a anděla a vyfotily se u toho.

 • děti doma
  Domácí izolace se čím dál více projevuje na psychice dětí a dospívajících

  Zdroj: maminka.cz, 23.02.2021
  Situace kolem návratu dětí do školních lavic se mění doslova ze dne na den. Řeší se možná podoba testování žáků a studentů, ale otevření škol zatím brání pandemická situace.

 • děti v ústavech
  Ve výchovných ústavech jsou děti-bojovníci. Bojují ale sami se sebou, přiznává psycholog

  Zdroj: plus.rozhlas.cz, 23.02.2021
  Psycholog Tomáš Nagy pracuje ve výchovném ústavě ve Višňové s dětmi, se kterými má společnost tak velký problém, že už je nezvládá. „Každý z nich zažil vývojové trauma. Ne jednou, ale žili v tom několik let, navíc ve svém nejútlejším věku. To jim dalo takový základ, až skončili v ústavu,“ popisuje v pořadu Hovory.

 • Baby box
  Babyboxy v Česku fungují 15 let. Zachránily už přes dvě stě dětí

  Zdroj: cesky.radio.cz, 20.02.2021
  Před 15 lety našli zdravotníci v pražském Hloubětíně první dítě v babyboxu. Od té doby se alarm ve schránkách pro odložené děti spustil celkem 214krát. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse pomáhají zachránit novorozence, o které se matky nemůžou nebo nechtějí starat.

 • Pomoc psychologa
  Mnohé děti už potřebují pomoc psychologa

  Zdroj: denik.cz, 20.02.2021
  Jen velmi malé části dětí svědčí distanční výuka. Ty, které se už dříve potýkaly s potížemi se vzděláváním, se touto formou výuky ještě více propadají.

 • Smutný chlapec se dívá z okna
  České děti jsou doma nejdéle z celé Evropy

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 19.02.2021
  Pandemie koronaviru zasáhla české školství obzvláště tvrdě. České děti byly ve srovnání se zbytkem Evropy doma nejdéle a tisíce z nich zcela vypadly ze vzdělávacího systému.

 • Dospívající kluci pijí alkohol
  Děti v Česku pijí alkohol už v jedenácti letech. Společnosti, učitelům ani rodičům to moc nevadí, říká psycholožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 19.02.2021
  „Rodiče často věnují velkou pozornost tomu, aby jejich dítě nebralo drogy. Přitom právě alkohol je tou první drogou, se kterou přijdou do styku, a to už kolem jedenáctého dvanáctého roku,“ říká psycholožka Ilona Preslová, která se dětskému pití věnuje. Podle statistik začínají české děti pít jako jedny z prvních v Evropě – už kolem jedenáctého roku.

 • Smutná holčička otočená zády
  Dětské krizové centrum zahajuje kampaň Nenecháme dětství zhořknout

  Zdroj: ditekrize.cz, nadacesirius.cz, 18.02.2021
  Každoročně přibude v Česku do smutných statistik zhruba 9 000 nahlášených případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, z nichž několik dokonce na následky špatného zacházení zemře. Podle odborníků je však tento počet až 10krát vyšší. Alarmující je, že se fyzického, psychického a sexuálního násilí na dětech dopouští nejčastěji někdo z rodiny nebo z nejbližšího okolí dítěte. Právě na včasnou detekci ohrožených dětí a edukaci dospělých v této oblasti se zaměřuje aktuální kampaň Dětského krizového centra s názvem „Nenecháme dětství zhořknout“.

 • Děti objímají matku
  Duševní zdraví samoživitelek v ohrožení: Je to na zhroucení, děti mě vidí brečet

  Zdroj: denikreferendum.cz, 18.02.2021
  Samoživitelky patřily mezi skupiny obyvatel s nejvyšším výskytem depresí či úzkostí už před koronavirem. Pandemie a na ni navázaná opatření přitom jejich existenční tíseň prohloubily — a s tím i riziko vzniku psychických potíží.

 • Dívka se dívá do počítače se svou matkou
  Školní inspektoři kontrolují pestrost a nápaditost při on-line výuce

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 16.02.2021
  Česká školní inspekce začala sledovat výuku v hodinách přenášených on-line. Za poslední tři týdny navštívili inspektoři zhruba 2800 on-line hodin na základních a středních školách. Pokračují tak v pozorování průběhu a dopadů distanční výuky. Zajímají se třeba o to, jak dokážou učitelé využívat možností, které jim on-line technologie nabízejí.

 • Dívka se svázanýma rukama
  Surovosti doma přibylo, pomoci ublíženým od státu ubylo, ukázal rok covidu

  Zdroj: idnes.cz, 16.02.2021
  Koronavirus obnažil slabiny v sociálním systému pomoci, ukazuje výzkum vědkyň ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií. Narostla poptávka po službách nízkoprahových pomáhajících organizací, problémem byly úpravy v provozech OSPOD, soudů či policie. „Soudy prakticky nesoudily a vydávaly jen předběžná opatření,“ říká socioložka Blanka Nyklová.

 • Dívka pracuje na mobilu
  Nedokážete se vzdát telefonu ani na dvě hodiny denně? Pozor na to, jak sítě vnímají vaše děti

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 16.02.2021
  Berete do ruky telefon hned po probuzení? Je obrazovka telefonu to poslední, co večer vidíte? Nedokážete bez kontroly sítí vystát frontu v obchodě? Podle Karolíny Presové, zakladatelky projekt Replug me, jde o indikátory digitálního disbalancu. „Když si svoji rovnováhu neumějí najít rodiče, nemají ji děti kde odkoukat. V online světě pak často nešťastně plavou,“ říká Presová.

 • Obézní chlapec
  Za tři měsíce o deset kilo víc. Děti se nehýbou, lékaři se bojí krize dětské obezity

  Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 16.02.2021
  Děti, které už před covidem bojovaly s nadváhou či obezitou, teď tloustnou ještě víc. Odborníci se obávají, že kvůli tomu rapidně přibude obézních dětí. Mnohé přišly kvůli zrušeným sportovním kroužkům o hodiny sportu týdně. Samy už často nemají motivaci jít si zacvičit a procházka o víkendu s rodiči to nezachrání.

 • Onkologicky nemocné dítě
  Na seriál Plešouni pro onkologicky nemocné děti se vybralo přes 2,4 milionu. Zájem projevila i BBC

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 15.02.2021
  Na seriál Plešouni pro onkologicky nemocné děti přispělo přes čtyři a půl tisíce dárců částkou 2,43 milionu korun. Po třech měsících sbírka na mezinárodní Den dětské onkologie končí a projekt může odstartovat. Teď se Plešouni propojují s Evropskou pediatrickou onkologií a chtějí se přesunout do mezinárodní crowdfundingové sbírky. České televizi to řekla představitelka projektu Eliška Podzimková s tím, že zájem o seriál projevila kromě veřejnoprávních televizí v Belgii a Francii i britská BBC.

 • Plačící matka s dcerou
  Nejčastěji lidé z mediace odchází kvůli emocím, duševní porucha nemusí být na překážku, říká mediátorka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 15.02.2021
  Zvládnout konflikt a dohodnout se je někdy obtížné pro každého. Ještě těžší to může být v situaci, kdy snahu o dohodu hatí aktuální projevy duševní nemoci. Své zájmy ale mohou úspěšně prosadit i lidé s omezenou způsobilostí k právním úkonům, k níž došlo třeba i v důsledku duševní poruchy. Pomoci při tom může mediátor.

 • Den bezpečnějšího internetu
  Česko slaví Den bezpečnějšího internetu

  Zdroj: mvcr.cz, 11.02.2021
  V úterý 9. února 2021 se koná Den bezpečnějšího internetu. Do celosvětové kampaně je zapojeno i Ministerstvo vnitra společně s Policií ČR a prostřednictvím vlastních i mezinárodních projektů se zásadně podílí na zvýšení povědomí o nebezpečí online aktivit a prevenci kriminality v kyberprostoru.

 • genderová rovnost
  Ministerstvo školství bojuje proti genderové nerovnosti. Dotknout se to může i učebnic

  Zdroj: novinky.cz, 11.02.2021
  Ministerstvo školství nedávno schválilo „Plán podpory rovnosti žen a mužů MŠMT na léta 2021-2024”, který má zohledňovat rovnost žen a mužů mj. i ve vzdělávání, hodnocení žáků a tvorbě nových učebnic. Podle úřadu nejde o vytváření problému, který neexistuje. Stejně tak genderová nerovnost rozhodně není největší potíž tuzemského školství, vysvětluje Novinkami oslovená odbornice.

 • Izolace
  Mezery děti doženou, nedostatečná socializace ale může zanechat trvalé následky, varuje Šteffl

  Zdroj: irozhlas.cz, 10.02.2021
  Epidemická situace v Česku se nelepší, vláda ale plánuje na přelomu února a března otevřít školy pro maturanty a žáky 9. tříd. „Nechápu, proč by se měli vracet zrovna oni. Je spousta mnohem potřebnějších dětí,“ upozorňuje ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl s tím, že maturanti a deváťáci se mohou připravovat doma.

 • Dětské domovy
  Platforma největší komunity vychovatelů dětských domovů v ČR je na světe

  Zdroj: ceskenovinky1.eu, 10.02.2021
  Platforma Domovy sobě vznikla na sociálních sítích už na jaře 2020 jako reakce na potřeby dětských domovů, konkrétně vychovatelů. Ukázala se jako efektivní a potřebná nejen vzhledem k pandemickému období Covid-19, které stále nekončí. Rozhodli jsme proto vzít toto online období jako příležitost a vytvořit webovou stránku, která nabízí širší možnosti podpory pracovníkům dětských domovů. Realizátorem Domovy sobě je obecně prospěšná společnost yourchance a její projekt Začni správně.

 • Pěstounka s dítětem
  Pěstounská péče příbuzných – analýza potřeb

  Zdroj: nadacesirius.cz, 10.02.2021
  Výzkumná organizace SocioFactor a Centrum psychologické podpory v rámci projektu Pěstounská péče příbuzných , který je realizován za finanční podpory Nadace Sirius, uskutečnila výzkum, jehož cílem bylo identifikovat potřeby pěstounů, kteří mají svěřené děti do příbuzenské pěstounské péče.

 • Týden manželství
  Začal Národní týden manželství, zaměřuje se na vztahy s dětmi

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 09.02.2021
  Na vztahy rodičů a dětí se zaměřuje letošní Národní týden manželství. Patnáctý ročník kampaně začal dnes a potrvá do neděle. V programu jsou on-line setkání, kurzy, semináře či venkovní výstavy.

 • Terapie
  Dítě zrcadlí situaci doma. Když jsou problém rodiče, dítě bez nich neopravím, říká vedoucí poradny

  Zdroj: rozhlas.cz, 09.02.2021
  Až třetinu případů násilného chování v rodinách odhalí školy a další vzdělávací instituce. V době distanční výuky jsou ovšem možnosti jejich zásahu velmi omezené. „Teď ještě nemusí být nárůst tak veliký. Velmi se ale v poradně bojíme doby, kdy se uvolní opatření a děti se dostanou zase do kontaktu,“ přiznává vedoucí Rodinné poradny Centra sociálních služeb v Ostravě Veronika Gawlíková.

 • Vztek v nás
  Nevyjadřovat vztek je rozhodně nezdravé, říká psychoterapeut Evžen Nový

  Zdroj: plzenska.drbna.cz, 08.02.2021
  Vztek je naše přirozená emoce. Ne každý s ním však umí i adekvátně zacházet. Zatímco se jedni vykřičí nebo bouchnou do stolu, druzí se mnohdy uchylují k násilí na svých nejbližších. Právě na ně se zaměřuje program organizace Ligy otevřených mužů. Jejich klientela je pestrá, od vrcholných manažerů až po ajťáky. Jaké jsou nezdravé způsoby vyjádření vzteku a jak jej dostat pod kontrolu? O tom jsme si povídali s psychoterapeutem a lektorem Evženem Novým.

 • Děti on-line
  Průzkum: V důsledku pandemie jsou děti více online, roste bezpečnostní riziko

  Zdroj: technickytydenik.cz, 08.02.2021
  Protiepidemická opatření a s nimi související distanční výuka změnila návyky nejen dospělých, ale i nejmladších dětí. Podle průzkumu provedeného společností Sophos , předním světovým dodavatelem řešení kybernetického zabezpečení, používá samostatně internet 82 % českých dětí již od věku 6 let, přičemž míra využívání stoupá s věkem na 94 % dětí ve věku 10 let.

 • Náhradní péče
  Základem krajské transformace péče o ohrožené děti je včasná práce s potřebnými rodinami

  Zdroj: ustinadorlicidnes.cz, 07.02.2021
  Radní Pardubického kraje schválili aktualizaci Akčního plánu ke strategii transformace péče o ohrožené děti a rodiny na další tři roky. Oproti minulým letům chtějí iniciovat více služeb v oblasti prevence a posilovat lepší komunikaci mezi odborníky napříč různými službami a veřejností.

 • Domácí násilí
  Policisté vyzývají: Nebuďte slepí k domácímu násilí

  Zdroj: stabruntalsko.cz, 07.02.2021
  Domácí násilí je násilí mezi sobě blízkými osobami, které žijí ve společné domácnosti. Jedná se o vztah, kdy jedna osoba získává nad druhou osobou moc, přičemž intenzita násilí se časem stupňuje.

 • Partneři se hádají
  Je nouzový stav, tak ti dceru nedám. Někteří rodiče zneužívají pandemie k boji o dítě

  Zdroj: novinky.cz, 04.02.2021
  Pandemie koronaviru přinesla také více konfliktů rozvedených párů, které se přou o děti. Nouzový stav někteří využili k tomu, aby potomka odmítli druhému rodiči předat.

 • Chlapec pracuje na počítači
  Jak se učí znevýhodněné děti? Část škol nezjišťuje, zda mají doma počítač

  Zdroj: idnes.cz, 04.02.2021
  Pětina rodičů sociálně znevýhodněných dětí je při nynější výuce na dálku stále bez kontaktu se školou. Ukázalo to šetření organizace Člověk v tísni. Výsledky také ukázaly, že více než čtvrtina dětí nerozumí probírané látce a zpětnou vazbu žákům poskytuje jen polovina učitelů.

 • Chlapec sedí na hradbě
  Když dětem bereme pohyb, hůř se učí a jsou míň spokojené, říká autor projektu Jděte ven!

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 03.02.2021
  „Děti se venku hýbou víc a líp než kdekoli jinde. V přírodě jsou pozornější a líp se učí, navíc si budují vztah k přírodě,“ říká ředitel vzdělávací organizace Tereza Petr Daniš. Ta se svým projektem Jděte ven! pomáhá školám i rodičům přenášet ven výuku i co nejvíc společného volného času.

 • Vyhublá dívka se vidí v zrcadle jako při těle
  Kvůli anorexii nejedla ani ovoce, bojovala se sebepřijetím. Teď s nemocí pomáhá jiným

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 03.02.2021
  Jako teenagerka toužila po uznání. Začala hubnout, ale sebedisciplína se jí vymkla z rukou. Markeťačka Lada Brůnová skončila s diagnózou mentální anorexie a teď se po letech rozhodla svoji zkušenost sdílet. Její projekt 3pe má pomoct všem, kteří s poruchami příjmu potravy bojují. V rozhovoru pro Aktuálně.cz spolu s psychoterapeutkou Terezou Makovou popisuje, jak těžko se ze spárů nemoci vymotává.

 • Schoulená dívka s medvídkem
  Mami, tati, co je smrt? Naučte se s dětmi mluvit o konci života

  Zdroj: idnes.cz, 01.02.2021
  Mluvit o smrti je stále tabu, před dětmi dvojnásob. Ale tomuto smutnému tématu byste se vyhýbat neměli. Povídejte si o tom s nimi, s přihlédnutím k věku, hlavně citlivě a na rovinu. Když si rodič není jistý, jak dítěti šetrně sdělit smutnou zprávu, měl by se obrátit na linku důvěry. Požádat o radu v tak náročné situaci není selháním.

 • Smutný chlapec opřený o stůl
  Pětina rodičů znevýhodněných dětí je bez kontaktu se školou, zjistilo šetření

  Zdroj: novinky.cz, 01.02.2021
  Pětina rodičů sociálně znevýhodněných dětí je při výuce na dálku stále bez kontaktu se školou. Ukázalo to dotazníkové šetření organizace Člověk v tísni, podle kterého zároveň více než čtvrtina dětí nerozumí probírané látce. Zpětnou vazbu žákům poskytuje jen polovina učitelů, s domácí přípravou má problém třetina rodičů kvůli obtížnosti učiva. Čtvrtina škol podle průzkumu nezjišťuje, zda má dítě doma počítač vhodný k online výuce.

 • Kojenec leží tátovi na břiše
  Nechte miminka a batolata, aby se fyzicky namáhala, radí fyzioterapeutka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 01.02.2021
  Pokud chceme dítěti zajistit co nejlepší fyzický vývoj už od miminka, je dobré se spolehnout na přírodu a na intuici a neklást nevědomě dítěti do cesty překážky. Alespoň to tvrdí fyzioterapeutka Tereza Nováková.

 • Chlapec na hřišti
  Dětský psycholog: Známky teď nejsou nejdůležitější

  Zdroj: novinky.cz, 01.02.2021
  Známky by ani školy a ani rodiče neměli v době distanční výuky brát příliš vážně, řekl v rozhovoru pro Právo dětský psycholog Peter Pöthe. Děti podle něj pandemii odnášejí nejhůř.

 • Patron dětí
  Jihočeši mají dobré srdce, v loňském roce pomohli 145 místním dětem

  Zdroj: denik.cz, 28.01.2021
  Dobrých zpráv není nikdy dost. Lidé z Jihočeského kraje podpořili v koronavirovém roce 2020 společně s Patronem dětí, charitativním projektem Nadace Sirius 145 místních dětí. Vybrali pro ně 1 316 684 korun, které rodiny využily na potřebné pomůcky či léčebné pobyty.

 • Pěstounská péče
  Jeden ze čtyř Čechů uvažuje o přijetí dítěte do pěstounství, 94 procent to považuje za vhodnější než ústavní péči

  Zdroj: tojesenzace.cz, 28.01.2021
  Naprostá většina Čechů (94 %) je přesvědčena, že by děti měly vyrůstat raději v pěstounské rodině než v ústavní péči. Každý čtvrtý člověk pak o pěstounství uvažuje (23,5 %) nebo má dokonce přijetí dítěte v plánu (1,3 %). Rezervy mají Češi v povědomí. O pěstounství koluje řada stereotypů a čtvrtina lidí nezná rozdíl mezi pěstounstvím a adopcí. Ukazuje to průzkum společnosti Ipsos pro hlavní město Praha. Praha proto spouští kampaň na podporu pěstounství. Lidem ho přiblíží i herci Marek Němec, Lucie Benešová, Jana Stryková či moderátor Honza Dědek.

 • Děti ulice
  31.1. – Den dětí ulice

  Zdroj: armadaspasy.cz, 27.01.2021
  Odhaduje se, že 100 milionů dětí na celém světě vyrůstá na ulici. Tento jev je častější v ekonomicky nestabilních a rozvojových zemích ve východní Evropě, Africe a jihovýchodní Asii. Proto v roce 2009 zahájila rakouská nezisková organizace Jugend Eine Welt zvláštní slavnost – Den dětí ulice, který zvyšuje povědomí veřejnosti o tomto problému a klade si za cíl pomoci ho překonat.

 • Umělecké školy
  ‚Nejsme holubník ani kroužek.‘ Děti se kvůli covidu odhlašují ze základních uměleckých škol

  Zdroj: irozhlas.cz, 27.01.2021
  Základní umělecké školy rozeslaly žádosti o zaplacení školného. Kromě peněz jim ale začaly chodit i žádosti o odhlášení dětí. Někde jde o jednotlivce, jinde až o desetinu žáků na oboru. „Setkáváme se s tím u výtvarek nebo tanců,“ popsal pro iROZHLAS.cz ředitel boskovické školy Petr Prosser. Škrty zatím dělat nemusí, obává se ale, že pokud by to pokračovalo, musel by sáhnout na úvazky. Ministerstva přitom nejsou schopná říct, kdy se děti vrátí.

 • Samoživitel
  Samoživitelé se ostýchají říct o pomoc. Ani neví, že jim lidé fandí

  Zdroj: idnes.cz, 26.01.2021
  Ačkoli se samoživitelky a samoživitelé často setkávají s negativními komentáři ke své situaci, postoj ostatních lidí není až tak odmítavý, jak se na první pohled může zdát. Vychází to z výzkumu agentury Behavio, podle které samoživitele respektuje 47 procent lidí. Kritičtější jsou vůči nim obecně muži, kteří je z jejich situace častěji viní.

 • ADHD
  Bolest matek dětí s poruchami pozornosti

  Zdroj: blog.idnes.cz, 25.01.2021
  Ačkoli bychom chtěly mít všechny doma dítě úžasně chytré, nadané, hodné a šikovné, někdy zkrátka dostaneme do vínku dítě hyperaktivní nebo s ADD, dysfatika, dyslektika, dysgrafika, autistu nebo s jinými poruchami.

 • Mámina náruč
  Máminu náruč nenahradíš, Poláková a Bárta zpívají dětem z kojeňáků

  Zdroj: denik.cz, 25.01.2021
  Rozdílné jsou životy dětí z běžných rodin a osudy dítek z kojeneckých ústavů. Citlivě to vnímají i Bára Poláková a Dan Bárta, proto poprvé autorsky spolupracovali na klipu k ukolébavce Domů. Písní vyjadřují přesvědčení: „Stojí za to podporovat pěstounské rodiny, hledat nové pěstouny, dopřát dětem z kojeneckých ústavů pevnější citové vazby i prvotní jistoty.“

 • Učitel a žák
  Hledání důvěry u dětí i učitelů

  Zdroj: ihned.cz, 24.01.2021
  Cítila se nepochopená a měla problémy s učením. Žákyně základní školy se proto rozhodla svou obtížnou situaci vyřešit radikálně − útěkem z domu. Policii se ji naštěstí podařilo rychle najít. Takové řešení svých potíží občas zoufalé děti volí. Zvláštní chování žáků mohou včas rozpoznat i učitelé a poslat je za školním psychologem. Tedy pokud škola někoho takového má.

 • Pomoc dětem
  Květa (64): Na stará kolena jsem se stala tetou v Klokánku

  Zdroj: prozeny.cz, 24.01.2021
  Celý život pracovala v obchodě, ale vysněné povolání našla teprve nedávno. Už třetím rokem je z Květy Mrkůsové teta v Klokánku. Co obnáší takové zaměstnání a jak zvládá dvojnásobná babička odchody svých svěřenců?

 • Holčička a maminka tančí
  Olympijské vítězky Emmons a Špotáková motivují rodiče, aby vedli děti k pohybu

  Zdroj: idnes.cz, 22.01.2021
  Olympijské šampionky a matky Kateřina Emmons a Barbora Špotáková spojily síly v kampani Českého olympijského výboru (ČOV) a snaží se motivovat rodiče, aby vedli své potomky k pohybu.

 • Zoufalá žena sedí před počítačem a drží se za hlavu
  Hádky o děti nebo odmítání úkolů, rodiče během nouzového stavu volají častěji o pomoc

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 22.01.2021
  Spory o děti, neshody kvůli výchově, výbuchy vzteku, nedostatečná komunikace, psychické obtíže u potomků, uvolněná morálka a hodiny navíc strávené na internetu a sociálních sítích mimo on-line výuku. To vše se řadí mezi problémy, které trápí rodiče během nouzového stavu, kdy je většina škol zavřených a děti jsou dlouhodobě doma. Matky a otcové pod tlakem se čím dál častěji obracejí na Rodičovskou linku, která od nového roku rozšířila svůj provoz. Jen loni požádaly linku o pomoc téměř dvě tisícovky rodičů.

 • Dívka si čte knihu
  Chystá se největší doučovací akce. Zapojit se může až padesát tisíc žáků

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 21.01.2021
  Loni v srpnu se do vzdělávacích dnů zapojilo 172 škol a přes 5 tisíc dětí. Letos by letní doučování mohlo být desetkrát větší. Projekt připravuje Asociace školních sportovních klubů. Start je ale v rukou Ministerstva školství.

 • Rodiče se dvěma dětmi sedí na gauči
  Přídavky na děti čekají změny, budou vyšší a dostane je víc rodin

  Zdroj: novinky.cz, 21.01.2021
  V prosinci minulého roku vláda schválila zvýšení přídavků na děti i nové podmínky pro jejich pobírání. Její návrh ještě musí posvětit poslanci, senátoři i prezident. Pokud vše klapne, od dubna se tak podpory od státu dočká více rodin.

 • Smutná žena se drží za hlavu
  Spouštěčem deprese může být úraz mozku i mrtvice, říká neuropsycholožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 20.01.2021
  Cévní mozková příhoda byla dříve spojována primárně s lidmi vyššího věku, které postihovala nejčastěji. Ačkoliv jsou starší lidé stále na špici mezi pacienty s mrtvicí, procento mladších pacientů se zvyšuje. Neuropsycholožka Kateřina Kejřová už ve své praxi potkala i čtyřleté dítě po cévní mozkové příhodě.

 • Dvě malé dívky vykukují za stromem
  Strašák dnešní doby. Dětem chybí příroda, odnáší to jejich psychika i intelekt

  Zdroj: denik.cz, 20.01.2021
  Venku tráví naše děti jen polovinu času, který věnují mobilům a internetu. Důvod? Je jich několik: příliš mnoho aut, hodně kroužků, úzkostní rodiče a města, ve kterých si není kde hrát. Odnáší to dětská psychika, zdraví i intelekt.

 • Žena s monoklem, kterou drží muž za hlavu
  Proč ženy zůstávají s násilníky? Děti musí mít tátu a všude je něco

  Zdroj: idnes.cz, 19.01.2021
  To, jak budeme žít v dospělosti, se většinou nastaví už v dětství, říkají psychologové. Ovlivní nás i věty, které jsme slyšeli jako malí. Domácí násilí je pácháno ženami na mužích, rodiči na dětech, dětmi na rodičích seniorech, nejčastěji však bývají týrány ženy svými muži, a to jak fyzicky, tak psychicky. Takové násilí je velmi vážné i proto, že mu přihlížejí děti, nebo jsou mu dokonce také vystaveny.

 • Dvě dívky se dívají do počítače
  Pornografie je pro mládež zdrojem sexuálního vzdělání, varuje průzkum

  Zdroj: idnes.cz, 19.01.2021
  Mladí lidé nechápou úlohu pornografie. Materiál určený k dosažení vzrušení u jedněch a k vydobytí zisku u druhých považují za zdroj informací o tom, jak by měl vypadat reálný sex. Potvrzuje to aktuální americký výzkum.

 • Chlapec si prohlíží borůvku
  Neexistuje, aby snědl něco, co jsme nezvážili a nezapočítali, říká matka chlapce s fenylketonurií

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 18.01.2021
  Devatenáctiměsíční syn Evy Bláhové má fenylketonurii. Jde o vzácné onemocnění metabolismu, kdy i jeden kus sýra může malému pacientovi nenávratně poškodit mozek. „Neměli jsme s manželem tušení, že jsme zdraví přenašeči. Naším spojením vznikla 25% pravděpodobnost onemocnění,“ říká Eva Bláhová. Fenylketonurii má jedno ze sedmi tisíc dětí.

 • Dívka pracuje na počítači
  Při online výuce odpadají už i premianti, podle pedagogů ztrácejí motivaci a respekt

  Zdroj: lidovky.cz, 18.01.2021
  Ztráta motivace, nepochopení učiva, únava. Kvůli online výuce pokulhávají už i premianti. Navíc roste nešvar opisování, kterému učitelé přes síť neumí zabránit. Vysvědčení tak bude jen lejstrem bez výpovědní hodnoty.

 • Distanční výuka (ilustrační foto)
  Vysvědčení se slovním hodnocením: jaké formulace odpovídají známkám?

  Zdroj: denik.cz, 14.01.2021
  Pololetní vysvědčení bude tentokrát jiné. Mnozí rodičové budou na konci ledna místo známek číst hodnocení od učitelů slovy.

 • Posmívání (ilustrační foto)
  „Dětem se smějí, že nemají počítač na distanční výuku.“ Linky bezpečí i důvěry musely posílit kapacitu chatů

  Zdroj: ceskatelevize.cz, 14.01.2021
  Počet telefonátů kvůli kyberšikaně, kyberstalkingu nebo zneužití osobních dat na Linku bezpečí loni vzrostl o desítky procent. Kromě potíží na internetu řešily děti často také rodinné vztahy nebo psychické potíže, které způsobovala mimo jiné i pandemie koronaviru. Podobné problémy často řešili také volající na Linku důvěry Dětského krizového centra. Hlavním tématem byl strach z dopadů pandemie. Obě linky také rozšířily kapacity svých chatů.

 • Chudé děti (ilustrační foto)
  Jen co půjdem někam jinam

  Zdroj: clovekvtisni.cz, 14.01.2021
  Chudé děti v době korony řeší vážné potíže a těší se na to, co přijde. (Reportáž týdeníku Respekt)

 • Nábytková banka (ilustrační foto)
  Nábytková banka Praha

  Zdroj: csspraha.cz, 14.01.2021
  Nábytková banka Praha poskytuje nábytek a domácí potřeby nízkopříjmovým skupinám Pražanů jako jsou samoživitelky, rodiny s dětmi, senioři, lidé se zdravotním znevýhodněním nebo lidé bez domova při jejich zabydlování. Nábytková banka orientuje svoji pomoc na ty, kteří zejména při vstupu do bydlení vyčerpali jiné možnosti pořízení vybavení svého bydlení a je vhodné je takto podpořit.

 • Skupina dospělých v rouškách
  Nový spot nejen o super hrdinech je venku

  Zdroj: krokdomu.cz, 13.01.2021
  Pomáhá obyčejná lidská laskavost“ říká v krátkém spotu Nadačního fondu Krok domů Dominik. Příběhy mladých lidí nás v čase propojují se současnou situací, kdy mnozí z nás prožívají obavy o zdraví své i svých blízkých.

 • Dívka bránící se rukou
  Hana Kupková: Vždycky říkám, lepší je upozornit desetkrát zbytečně. Než jednou prostě neupozornit a to dítě třeba zemře

  Zdroj: frekvence1.cz, 13.01.2021
  Klokánek, zařízení pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc. Spadá pod Fond ohrožených dětí (FOD). V současné době je v České republice 15 takových zařízení, kde se nachází více jak 200 dětí. S jakými problémy se potýkají v zařízení během pandemie a přibylo během loňského roku týraných dětí? K tomu se pro Frekvenci 1 vyjádřila ředitelka FOD Hana Kupková.

 • Chlapec se šklebí před tabulí
  Potíže se začleňováním dětí s poruchami chování

  Zdroj: prazskenovinky.cz, 13.01.2021
  Průzkum: Největší potíže mají školy v Praze se začleňováním dětí s poruchami chování. Chybí jim i podpora státu.

 • Holčička připravuje zdravou snídani
  Exekuce není konec. Neziskovky mohou dítěti zaplatit obědy v jídelně či poskytnout potravinové balíky

  Zdroj: lidovky.cz, 12.01.2021
  Nikdo není imunní vůči ranám osudu, vlastním chybám, špatným rozhodnutím, úrazům, onemocnění. Upadnout zaviněně i nezaviněně může každý. Důležité je nezůstat ležet a aspoň se pokusit vstát. K tomu ale potřebujeme i berli nebo ruku, o něž se dá v pravou chvíli opřít. Dokážeme je ale vyhledávat?

 • Manipulace s penězi
  Transparentní účet neznamená automaticky legálnost sbírky. Existuje však řada nástrojů, jak si ji prověřit

  Zdroj: lidovky.cz, 12.01.2021
  Navenek se Češi občas jeví jako národ, kde se lidé k sobě moc hezky nechovají. Zdání ale často klame. Jsme naopak štědří, soucitní a loajální k neštěstím druhých, i když to nedáváme příliš najevo. Pro představu: v roce 2019 se v Česku na veřejně prospěšné účely vybralo až 8,1 milionu korun.

 • Žena s prázdnou peněženkou
  Rodičovský příspěvek v roce 2021. Kdy na něj máte nárok a kolik můžete získat?

  Zdroj: motherclub.cz, 12.01.2021
  Zakládáte rodinu a chcete vědět, jak vás stát podpoří v období po skončení mateřské dovolené? Rodičovský příspěvek můžete pobírat až do 4 let věku dítěte. Čtěte, jaká je jeho výše, zda na něj máte nárok a jak o něj zažádat.

 • Rodina nad hrou
  Když selže rodina. Pěstouni se starají o děti, které zažily zanedbání, týrání i ústavní výchovu

  Zdroj: lidovky.cz, 12.01.2021
  V Česku se ženám a mužům, kteří se rozhodnout napravovat chyby biologických rodičů, příliš netleská. Popravdě spíš než na vděk narážejí na řadu předsudků. Dílem je na vině nedostatečná informovanost a pak hororové obrázky pěstounství ve filmech.

 • Hrající si dítě
  Nebojte se, netrapte se, zavolejte, nabádá vedoucí spolku Jdeme autistům naproti

  Zdroj: olomouc.rozhlas.cz, 12.01.2021
  Spolek JAN pomáhá rodinám s dětmi a mladými dospělými s poruchami autistického spektra téměř dvacet let. „Máme registrovanou sociální službu raná péče pro děti od jednoho do sedmi let a na ni navazuje sociální rehabilitace až do šestadvaceti,“ vysvětluje Markéta Jandeková.

 • Nemocnice umožňuje rodičům sledovat přes kameru novorozence v inkubátoru

  Zdroj: idnes.cz, 10.08.2020
  Nedonošení novorozenci, kteří musí být v inkubátoru v ostravské fakultní nemocnici, mají kvůli epidemii koronaviru omezené návštěvy rodičů, zejména otců. Ti ale mají šanci sledovat své potomky alespoň na dálku – přes kamery.

 • Domácí násilí během pandemie nabralo na intenzitě. Úřady se neshodnou na správném postupu

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 10.08.2020
  Poptávka po službách organizací, které pomáhají obětem domácího násilí, za nouzového stavu vzrostla o 30 až 40 procent. Ještě větší zájem o pomoc byl pak po skončení nařízených opatření proti šíření nemoci. Postup policie a úřadů v krajích nebyl jednotný, často se snažily páry smířit místo ochrany ohrožených. Ukázal to výzkum Dany Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a Blanky Nyklové ze sociologického ústavu Akademie věd ČR.

 • Poporodní deprese u mužů: proč to i mladí otcové mohou mít těžké?

  Zdroj: motherclub.cz, 07.08.2020
  Co se za poporodní depresí skrývá a proč k ní u mužů vlastně dochází? Jak se staví společnost k mužům, kteří nedokáží dostát svým závazkům a postarat se o rodinu?

 • Děti, které zažily násilí nebo traumatický zážitek, stárnou rychleji, tvrdí vědci

  Zdroj: magazin.aktualne.cz, 07.08.2020
  Dřívější puberta a rychlejší stárnutí buněk hrozí dětem, které zažily traumatický zážitek nebo násilí. Přišli na to výzkumníci z Harvardské univerzity, kteří detailně prozkoumávali 54 různých studií dopadu strastiplných prožitků na vývoj puberty u dětí a chování jejich buněk.

 • V době nouzového stavu přibylo lidí s depresemi a úzkostí, ukázala nová studie

  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 06.08.2020
  V době koronavirové nákazy v Česku přibylo lidí s nejméně středně těžkými depresemi a úzkostí. Na počátku pandemie měla příznaky pětina dospělých, tedy zhruba třikrát víc než před nouzovým stavem s nařízenými omezeními. Nejvíc situace dopadala na ženy, mladé lidi a osoby, kterým se propadl příjem. Ukázala to studie čtveřice výzkumnic a výzkumníků Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky.

 • Národní muzeum bez bariér: nové možnosti pro osoby s postižením sluchu a zraku

  Zdroj: prazskypatriot.cz, 06.08.2020
  Národní muzeum nově spustilo na svém webu sekci Národní muzeum bez bariér. Návštěvníci zde naleznou nejen veškeré informace týkající se návštěvy osob s postižením sluchu a zraku, ale také virtuální prohlídku Historické budovy natočenou přímo v českém znakovém jazyce, upravené virtuální výstavy s titulky a tlumočením nebo audiozáznamy virtuálních výstav pro nevidomé. Jednou z novinek jsou i pravidelné měsíční komentované prohlídky Historické budovy v českém znakovém jazyce.

 • Rodiny, pomožte si samy. Kvůli koronaviru přibylo dětí v tísni

  Zdroj: prazsky.denik.cz, 05.08.2020
  V Dětském krizovém centru (DKC) v Praze přibylo dětí, které zažívaly psychické týrání či byly v ohrožujícím prostředí. V letošním prvním pololetí jich bylo víc než za celý loňský rok. Situaci zhoršila koronavirová epidemie a nařízená omezení, která znesnadnila i přístup k pomoci.

 • Léto je sezónou úrazů dětí. Hlídejte je, apelují odborníci na rodiče

  Zdroj: tn.nova.cz, 05.08.2020
  Každý rok o prázdninách přibývá dětských úrazů. V červenci jich bývá i o 300 více než třeba v květnu a ročně při nich bohužel zemře až dvě stě dětí. Na vině je nejčastěji nepozornost rodičů.

 • Co Tě sejří? Česká asociace streetwork rozdá finance na projekty mladých

  Zdroj: streetwork.cz, 04.08.2020
  Česká asociace streetwork vyhlašuje další ročník Co Tě sejří. Děti a dospívající mládež mají možnost pod záštitou nízkoprahových klubů získat finanční podporu na vlastní projekty pro zlepšení svého okolí. Může jít například o opravu hřiště, zkultivování parku či třeba uspořádání benefičního koncertu. Asociace podpoří projekty mladých lidí částkou až 100 tisíc korun. Přihlásit se může i ten, kdo žádnou službu nenavštěvuje. Uzávěrka je 10. srpna.

 • Čtyřicet tisíc českých dětí má rodiče ve vězení. Jak zmírnit jejich trauma?

  Zdroj: seznamzpravy.cz, 04.08.2020
  V Česku je aktuálně až 40 000 dětí, které mají minimálně jednoho rodiče ve vězení. Ohrožené jsou stigmatizací ze strany vrstevníků, hrozí jim pád do chudoby a ztráta sociální a citové vazby k rodičům. Experti chtějí dětem pomoci.

 • Tvůj parťák v nesnázích - Dětské krizové centrum spouští novou kampaň na pomoc dětem

  Zdroj: ditekrize.cz, 03.08.2020
  Dětské krizové centrum spustilo novou osvětovou kampaň pro všechny děti, které potřebují pomoci, ale nemají se kam obrátit. Nyní se mohou pomyslně svěřit papírovému medvídkovi, kterého si můžou vytisknout a snadno složit. Medvídek obsahuje všechny důležité kontakty pro chvíle, kdy dítě potřebuje podporu nebo radu.

 • Děti nejsou stejné, rodiče taky ne. Univerzální návod výchovy neexistuje, říká autorka Teorie typů

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 03.08.2020
  „Univerzální pravidlo, jak reagovat na dětský vztek, stud nebo další emoce, neexistuje. Existují ale typy dětí i rodičů, a když je známe, můžeme s nimi dobře pracovat,“ říká psycholožka Šárka Miková. Její Teorie typů vychází z analytické psychologie Carla Gustava Junga. Říká, že se rodíme s nějakým typem nastavení a tento typ pak zásadně určuje naše vnímání a prožívání.

 • Střídavá péče nedělá z dětí nešťastné batůžkáře, říká sociolog Petr Fučík

  Zdroj: universitas.cz, 31.07.2020
  V Česku se střídavou péčí o děti po rozvodu rodičů zabývají víceméně jen psychologové. A ti ji spíše nedoporučují. Sociologa Petra Fučíka z Masarykovy univerzity kontrast mezi českou a zahraniční třicetiletou praxí – kde naopak výzkumy dokládají, že „střídavka“ je za dobře nastavených podmínek prospěšná – zaujal. A opravdu může být pro rodiny spíš výhrou, tvrdí.

 • Otevřou se v září školy? A jak bude výuka vypadat?

  Zdroj: rozhlas.cz, 31.07.2020
  Stav nejistoty výstižně shrnula rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová: „Je pro mě zarážející, že jako rodič dětí, které chodí na základní školu, jsem ještě neslyšela alternativní scénáře pro zahájení výuky na základní škole. I rodiče se potřebují připravit."

 • "Čas na internetu neprokážete". Služby na pomoc dětem v kyberprostoru nedosáhnou na státní podporu

  Zdroj: irozhlas.cz, 30.07.2020
  Sociální služby, které chtějí přes internet mezi dětmi šířit osvětu o záludnostech kybeprostoru, nedosáhnou na peníze od státu. Neexistuje totiž zákon, který by to přímo upravoval. A to i přesto, že už řadu let fungují projekty, které mladým na internetu pomáhají. V kyberprostoru přitom děti podle březnového průzkumu EU Kids Online stráví téměř tři hodiny denně a 34 procent z nich má za poslední rok s internetem negativní zkušenost.

 • Piráti spolunavrhli přeměnu kojeneckých ústavů na centra péče, která mají pomáhat dětem s těžkým zdravotním handicapem. Žádají i lepší podporu pěstounů

  Zdroj: feedit.cz, 30.07.2020
  Konec kojeneckých ústavů, jak je známe dnes, se o něco přiblížil realitě. K návrhu na jejich přeměnu na Centra komplexní péče pro děti se zdravotním znevýhodněním totiž vláda zaujala neutrální stanovisko.

 • Rodiny v nouzi mohou požádat o pomoc v rámci projektu Patron dětí

  Zdroj: prazskypatriot.cz, 29.07.2020
  V důsledku koronavirové krize přichází řada lidí o práci anebo se jim razantně snižují příjmy, a roste tak počet rodin s dětmi, které se neobejdou bez pomoci druhých. A situace se ještě může zhoršovat.

 • Statisíce Čechů nezvládají své emoce a trpí záchvaty vzteku. Škodí tím blízkým i sobě

  Zdroj: aktualne.cz, 29.07.2020
  Nezvládnuté emoce, křik, facky, psychický nátlak i hrubé formy fyzického násilí. Tak podle průzkumu, který si nechala letos na jaře vypracovat nezisková organizace Liga otevřených mužů, vypadá každodenní realita za stěnami nezanedbatelného množství českých domácností.

 • Karanténa: zdravotně postižení strádají

  Zdroj: novinky.cz, 28.07.2020
  O výrazném dopadu koronavirové pandemie se přesvědčili především zdravotně postižení a lidé, kteří o ně pečují. Tyto skupiny vnímají, že dostupnost zdravotní péče se během karantény významně zhoršila, stejně jako informovanost pacientů a jejich blízkých. Ministerstvo zdravotnictví, které nedávno jednalo se zástupci postižených, slíbilo nápravu.

 • Tisková zpráva: Novela o dětských skupinách přináší víc otázek než odpovědí

  Zdroj: eduin.cz, 28.07.2020
  Dětské skupiny čekají na rozhodnutí o své budoucnosti už příliš dlouho, financování z ESF brzy skončí a zatím stále není jasné, zda a za jakých podmínek převezme jejich financování stát. Nyní je na stole vládní novela, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ta ale vyvolává řadu nových otázek. Tady je několik z nich.

 • Rozvětvená rodina
  Kraj chce poděkovat výjimečným pěstounům. Posílejte nominace

  Zdroj: msk.cz, 27.07.2020
  Přes 600 dětí z Moravskoslezského kraje vyrůstá v dětských domovech, přitom by nemuselo. Většina z nich by mohla žít v domácím prostředí. Proto kraj podporuje pěstounskou péči. Chce také ocenit výjimečné lidi, kteří se rozhodli nabídnout zázemí těmto dětem, aby nemusely být v ústavu. Nominace na ocenění přijímá krajský úřad do 4. srpna.

 • Během prázdnin přibývá úrazů chrupu

  Zdroj: tretivek.cz, 27.07.2020
  Prázdniny přinášejí nejen zábavu a odpočinek, ale také zvýšené riziko úrazů vzniklých při sportech a letních radovánkách. Vedle tržných ran, pohmožděnin a zlomenin vedou úrazy zubů; nejohroženější skupinou jsou děti. Dětské zubní úrazy patří spolu s kazovými bolestmi také mezi nejčastější důvody k návštěvě stomatologa.

 • Novela MŠMT zavádí pravidla pro případné vyhlášení distanční výuky

  Zdroj: ceskenoviny.cz, 24.07.2020
  Ministerstvo školství připravilo pravidla pro zavedení distanční výuky v regionálním školství v případě krizového stavu, krizových opatření či karantény vyhlášené hygieniky. Novelu školského zákona, která reaguje na uzavření škol kvůli koronavirové epidemii na jaře a kterou dnes ministerstvo vložilo do vládní elektronické legislativní knihovny, žádá projednat ve Sněmovně rychle před případnou druhou vlnou šíření nemoci. Návrh by měla v nejbližší době posoudit vláda.

 • Novela MŠMT zavádí pravidla pro případné vyhlášení distanční výuky

  Zdroj: ceskenoviny.cz, 24.07.2020
  Ministerstvo školství připravilo pravidla pro zavedení distanční výuky v regionálním školství v případě krizového stavu, krizových opatření či karantény vyhlášené hygieniky. Novelu školského zákona, která reaguje na uzavření škol kvůli koronavirové epidemii na jaře a kterou dnes ministerstvo vložilo do vládní elektronické legislativní knihovny, žádá projednat ve Sněmovně rychle před případnou druhou vlnou šíření nemoci. Návrh by měla v nejbližší době posoudit vláda.

 • Samoživitelé potřebují flexibilní práci, ne speciální opatření, říká zakladatelka Klubu svobodných matek

  Zdroj: cesivpravu.cz, 24.07.2020
  Řada samoživitelů v České republice má problém vycházet se svými měsíčními příjmy. Velkou část z nich navíc zasáhly následky koronavirové krize, kvůli které nemohli chodit do práce, a jejich problémy se tak ještě znásobily. O tom, co samoživitele aktuálně nejvíce trápí, v jakých oblastech potřebují pomoci, ale i o plánovaných změnách v zákonech mluví zakladatelka neziskové organizace Klub svobodných matek Dana Pavlousková.

 • Pomoz mi, abych to dokázal sám. V Montessori třídě si děti můžou všechno vyzkoušet, říká pedagožka

  Zdroj: wave.rozhlas.cz, 23.07.2020
  S úvodním mottem „Pomoz mi, abych to dokázal sám“ vnesla na začátku 20. století Italka Marie Montessori nový směr do školních lavic celého světa. Styl učení, který dostal její jméno, klade důraz na svobodný rozvoj dítěte a jeho samostatnou práci. O tom, jak probíhá výuka v Montessori třídách, mluví pedagožka Hana Paulová.