Projekt Nenech to být – boj proti šikaně od studentů pro studenty

Autor/ka: Jan Sláma
Datum publikace: 02. 08. 2020, Aktualizováno: 01. 09. 2023

Platforma NNTB.cz (Nenech To Být) je projekt bojující proti šikaně. Za jeho vznikem stojí sami studenti, kteří se rozhodli pomoct svým vrstevníkům v podobné situaci, v jaké byli kdysi i oni. Jan Sláma, David Špunar a Pavel Ihm se už od dětství setkávali se šikanou, především v roli mlčící většiny. Chtěli pomoci, ale nevěděli jak. Později na gymnáziu přišli s nápadem na projekt, který by dětem po celém světě umožnil svěřit se anonymně a bezpečně s jejich trápením.

Obsah článku:

Online schránka důvěry

Nenech to být funguje na principu online anonymní schránky důvěry na webových stránkách www.nntb.cz či ve zdarma dostupné mobilní aplikaci. Dítě či rodič, který chce upozornit na rizikové chování v kolektivu, zde jednoduše vyhledá svou školu, napíše jméno oběti, třídu a může připsat i doplňující informace. Po kliknutí na tlačítko “Odeslat” se zpráva pošle školou vybrané osobě, kterou může být metodik prevence, či třeba školní psycholog.

Žák může upozornění napsat i v případě, kdy není škola zaregistrována. Tým NNTB, resp. konkrétní odborník, odesílatele uvědomí, že nemůže zaručit, že se upozornění do školy dostane. Pokusí se ale najít vhodný kontakt na webových stránkách školy a na něj ho (kvůli ochraně osobních dat) přepošlou v zaheslovaném PDF, ke kterému získá škola přístup po bezplatné registraci.

Další postup je na školou vybraných osobách, které by již měly vědět, jak s podobnými problémy pracovat. Přesto se jim ale snaží tým NNTB maximálně poradit. Metodik prevence by měl v ideálním případě provést citlivý průzkum mezi spolužáky oběti a zjistit, co se opravdu děje. Následovat by měl důvěrný rozhovor s obětí a teprve po získání kvalitního obrázku o situaci metodik prevence osloví samostatně jednotlivé agresory a začne situaci řešit podle stanovených metodik. V případě, že je škola zapojená do Rozšířené verze NNTB, může využít i odborné poradenství či online diagnostiku třídy.

Při registraci do projektu se škola může rozhodnout, zda využije "Základní" zdarma dostupnou verzi NNTB hrazenou sponzorskými dary, nebo zaplatí za verzi "Rozšířenou", která školám přináší webovou administraci, odborné poradenství a další služby, s nimiž jsou spojené vyšší náklady  než u základní verze. 

Pro koho je projekt určený?

Primární cílovou skupinou NNTB je tzv. mlčící většina, která by chtěla obětem šikany pomoct, ale neudělá to. Žáci se totiž často bojí o šikaně mluvit osobně. Ať už proto, že mají strach z agresora, nebo neví, na koho se ve škole obrátit. Díky Nenech to být může žák či rodič anonymně upozornit na problém a umožnit tak své škole šikanu řešit. Zároveň není nutné určení „agresora“, primárně jde o oběti. Nejedná se tedy o žalování nebo „udávání“. Upozornění je odesláno školou pověřeným osobám a nevadí, když žák netuší, komu se s problémem svěřit. Aplikaci může využít i sama oběť, aniž by psala v první osobě.

Třetina českých škol

NNTB.cz (v zahraničí FaceUp.com) bylo spuštěno před necelými třemi lety. Za tu dobu se do projektu zapojilo 1 800 škol a žáci skrz aplikaci odeslali 5 800 upozornění na šikanu, kyberšikanu, sexuální obtěžování, prodej drog, deprese či třeba sebevražedné myšlenky.

Příklady odeslaných upozornění

“Kluci ze třídy si z něj utahují a myslím, že se necítí moc dobře a že ho to trápí. Také mu vnucují marihuanu, a musí kouřit jointy aby zapadl do kolektivu, smějí se mu kvůli tomu že má velké ruce a kvůli jeho finanční situaci.”

„Jedná se o formu kyberšikany – ponižování a zesměšňování přes SMS a sociální sítě. Začalo to koncem školního roku, po prázdninách pokračuje dál. Začíná se rozvíjet školní fobie, má psychosomatické potíže”

„Občas ho perou. Dokáže se bránit, ale jsou silnější. Bojím se to říct učitelce, protože se bojím, že mě pak budou šikanovat taky :( Občas mu pomůžou ale jenom někdy.”

Zpětná vazba je pozitivní

NNTB se týká velmi citlivých témat, přesto se na autory obracejí školy, rodiče i děti s poděkováním. Aplikace již tisícům z nich pomohla. 

“Třída byla jakoby rozdělena na dvě skupiny. Údajně na "lepší" a ty "horší" holky – nás. "Lepší" holky plivaly poslintané papírky po "horších" holkách, nebo po nich házely různé předměty. Pár kluků se časem připojilo k těm "lepším". Nato se horší holky rozhodly napsat na NNTB. Další den si je zavolala jedna z učitelek do kabinetu a začala vše řešit. Zavolala si taky "lepší" holky a pár kluků a řekla jim všechno, co "horší" holky trápí a vyřešila to. Všichni se nám omluvili. Viděli jsme, jak je to mrzí. Proto jsme jim to také s radostí odpustili. Teď už je vše OK a jsme ve třídě jedna velká rodina.” - žákyně základní školy

“Projekt NNTB využívá naše škola dlouhodobě. Jedná se o velmi užitečný nástroj, díky kterému máme okamžitou informaci o situaci, vyžadující zásah speciálního pedagoga, preventisty sociálně patologických jevů, třídního učitele nebo vedení školy. Nejčastěji díky NNTB zaznamenáme případ, kdy se dítě necítí ve třídě dobře, je kolektivem vyřazováno, nechodí rádo do školy. Díky tomu, že informaci máme ihned, vstupuje do řešení primárně třídní učitel, který buď vyřeší podnět sám nebo ve spolupráci s výše uvedenými kolegy. NNTB je pro nás zcela nepostradatelný projekt a nedílná součást našeho školního života.” PaedDr. Luboš Rýdlo (ředitel Základní školy Nehvizdy)

Od Afriky po Mexiko

Aplikace nepomáhá odhalit šikanu pouze českým školám. Daří se jí například v Jihoafrické republice, kde již žáci upozornili na stovky případů rizikového chování. Desítky škol jsou zapojeny i na Slovensku a další přibývají v Polsku, Keni, či Latinské Americe. Postupně se tak projekt šíří do více než 15 států světa a původní tým tří brněnských studentů se rozšířil na více než 40 lidí, včetně několika psychologů a odborníků. Společně chtějí pomoct s odhalováním rizikového chování nejen na školách, ale i v korporacích či sportovních klubech.

Moderní osvěta

Nadační fond Nenech to být se věnuje i osvětovým a preventivním aktivitám. Využívá k tomu především sociální sítě (Facebook, Instagram) a influencery, kteří o problematice rizikového chování mluví ve svých videích na YouTube či Instagramu. Spolupracují se slavnými osobnostmi, věnují se mediální komunikaci, politickému lobbingu a tvorbě mnoha osvětových materiálů. Osobně navštěvují akce pro děti i pedagogy, povídají si s veřejností na festivalech a pravidelně přednáší nejen o šikaně.

Projekt Nenech to být: https://www.nntb.cz/
Nadační fond Nenech to být: https://www.nntb.cz/o-nas
Web Národního pedagogického institutu: https://zapojmevsechny.cz.

Související literaturu a další zdroje informací najdete také v naší Odborné knihovně

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Autor článku

Jan Sláma

Podnikat začal ve 12 letech, stojí za několika projekty, včetně platformy Nenech to být, v zahraničí známé jako FaceUp.com. Ta funguje na bázi online schránky důvěry, skrz kterou mohou děti anonymně a bezpečně upozornit na šikanu a další druhy rizikového chování. Je předseda Nadačního fondu Nenech to být, spolumajitel společnosti FaceUp Technology, Wear Wood, Jinej fond a Reknihy. Nyní mu je 20 let, má po maturitě a na VŠ se nechystá. 

Autor/ka

Podnikat začal ve 12 letech, stojí za několika projekty, včetně platformy Nenech to být, v zahraničí známé jako FaceUp.com. Ta funguje na bázi online schránky důvěry, skrz kterou mohou děti anonymně a bezpečně upozornit na šikanu a další druhy rizikového chování. Je předseda Nadačního fondu Nenech to být, spolumajitel společnosti FaceUp Technology, Wear Wood, Jinej fond a Reknihy. Nyní mu je 20 let, má po maturitě a na VŠ se nechystá. 

Články: