Svět teenagerů na síti: sebevědomí podle počtu lajků

Datum publikace: 22. 10. 2015
Periodikum:
idnes.cz
Sociální média jsou pro teenagery přirozené prostředí, ve kterém se však rodiče občas cítí jako ryba na suchu.

Jaký vliv může mít neustálé sdílení selfies na formující se sebevědomí adolescentů? Zeptali jsme se psychologa Jana Kulhánka.

„Na formování sebevědomí v dospívání má především vliv dlouhodobý vztah s oběma rodiči. Dobrý vztah s matkou pomáhá dívkám mít mámu jako vzor, dobrý vztah s otcem, který svou dceru chválí, zase povzbuzuje její sebevědomí a jistotu, že je dobrá taková, jaká je," vysvětluje psycholog Jan Kulhánek z pražské psychoterapie Anděl. V dospívání také pro děti začnou hrát prim i názory kamarádů a spolužáků. A právě kontakt s nimi na sociálních sítích se zdá být tak snadný a možný prakticky nonstop.

Obrazovka snese všechno

„V dospívání je také velmi důležitý kontakt s vrstevníky, dívky touží být přijímané svými spolužáky a jsou velmi citlivé na kritiku, zejména jejich vzhledu. Sociální sítě v tomto věku posilují pocit blízkosti, pokud má dívka dostatek „živých" kamarádů, a naopak posilují pocity osamělosti, když se kontakt s vrstevníky redukuje hlavně na sociální sítě. Problém je také v tom, že papír a počítač snese všechno, komentáře na sociálních sítích nejsou zdaleka vždy jen pochvalné a podpůrné," dodává psycholog a naráží tak na problém kyberšikany

 

Celé znění rozhovoru najdete na http://ona.idnes.cz/sebvedomi-teenageru-a-socialni-site-d69-/deti.aspx?c=A151020_151932_deti_haa.

> další zprávy z médií