O čem se mluví

  • Holčička nese velkého plyšáka
    Týrané děti se v Česku nikde pomoci nedovolaly, zjistila studie

    Zdroj: novinky.cz, 18.03.2024
    Bití, psychické týrání, sexuální násilí, manipulace. Ačkoliv jsme většinou zvyklí vídat takové scény spíš ve filmu, je v Česku mnoho dětí, pro které jsou reálné. Některé z nich se rozhodly se svou zkušeností s domácím násilím svěřit ve studii, na které spolupracoval Sociologický ústav Akademie věd s Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy.

  • Dárky a šampaňské
    Dětská šampíčka bych zakázala. Klientům závislým na alkoholu je i dvanáct let, říká adiktoložka

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 18.03.2024
    „Děti se učí od malička, že alkohol je norma, že bez alkoholu není oslava, není zábava. Od malička si s nimi ťukáme na zdraví, lijeme jim džusy do panákových sklenic,“ říká adiktoložka Helena Horálek. „Dětská šampíčka bych zakázala. Je to stejné jako žvýkačky ve tvaru cigaret, ty už zakázané jsou. Proč to neumíme udělat s alkoholem?“

  • žena a handikepovaná dívka
    Pečující na pokraji sil zachraňují sociální systém před kolapsem. Znesnáze se za ně staví kampaní

    Zdroj: medium.seznam.cz, 14.03.2024
    Každý desátý člověk v naší zemi pečuje o svého blízkého. Velí mu to láska, zodpovědnost, i vědomí přetíženého sociálního systému v naší zemi. Přílišného vděku se ale od státu nedočkají a často končí na pokraji sil. To chce změnit kampaň Znesnáze.

  • děti a vyučující
    V Olomouci vznikne první základní škola pro děti s autismem

    Zdroj: olkraj.cz, 14.03.2024
    Děti s poruchou autistického spektra mohou od letošního září navštěvovat speciální základní školu, úplně první v kraji. Speciální základní škola sídlící ve Šternberku na adrese Olomoucká 76 vytvořila odloučené pracoviště v Olomouci na Bělidlech v ulici Táboritů. Na vybavení a úpravu vnitřních prostor školy přispěl kraj částkou tři milióny korun.

  • sklenice vína
    Poprvé se napijí už v deseti letech. Lékaři řeší stovky otrav alkoholem u dětí ročně

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 13.03.2024
    Případy dětí, které skončily po požití cukrovinek s HHC ve vážném stavu v nemocnici, přiměly vládu některé chemické látky blízké konopí zakázat. České děti však mnohem častěji končí v rukou lékařů kvůli alkoholu, vůči němuž stále přetrvává benevolentní přístup. Jde přitom o nejčastější příčinu předávkování, potvrzují oslovené velké nemocnice. V každé řeší vyšší desítky případů ročně.

  • žena s přelepenou pusou
    Oběti ve stínu systému: Násilí v rodinách roste, při sporech rodičů o děti ho ale soudy mnohdy včas neřeší

    Zdroj: reflex.cz, 13.03.2024
    Probíhá za zavřenými dveřmi a oběti ho často ani nehlásí. Domácí násilí ale mnohdy vyjde na povrch v momentě, kdy mezi partnery začne boj o svěření dětí do péče. Kdy jde o reálné násilí a kdy o křivé obvinění se snahou zmanipulovat řízení? Obě varianty jsou závažné, praxe ale ukazuje, že státní orgány často nedokáží stav věcí efektivně prošetřit. Do redakce Reflexu se opakovaně dostávají příběhy matek, jež tvrdí, že jsou šikanovány soudem a Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), který vše bagatelizuje a nadržuje otci. Ti ovšem také cítí křivdu systému. Kde stojí právo samotného dítěte a proč někdy nefunguje primární ochrana oběti?

  • chlapec
    Snad všechny případy zneužívání dětí zahrnují grooming, varuje psycholožka

    Zdroj: flowee.cz, 12.03.2024
    Sexuální zneužívání dětí představuje vážný celosvětový problém. Podle vědců mu ve většině případů předchází grooming – když se ten podaří odhalit a zastavit, nemusí k činu vůbec dojít.

  • děti
    Dejme dětem rodinu. Pěstounství může oslovit i vás

    Zdroj: mubruntal.cz, 12.03.2024
    Chcete pomoct dítěti, které nemůže vyrůstat v biologické rodině? Oslovila vás myšlenka pěstounství a rádi byste se dozvěděli více? Pak určitě čtěte dále, klikněte na odkazy týkající se pěstounské péče v našem kraji či využijte některého z následujících kontaktů.

  • ruka v pěst
    Násilí je potřeba jasně pojmenovat: Násilí v blízkých vztazích v zrcadle kvalitativního a kvantitativního výzkumu

    Zdroj: rtvj.cz, 11.03.2024
    Hození tvrdého předmětu, facky a pohlavky, tahání za vlasy, popálení, dušení, škrcení či topení a mlácení hlavou o něco – to jsou projevy fyzického násilí, se kterými se podle reprezentativního výzkumu „Kvalita života a pocit bezpečí“ dospělá česká populace nejčastěji setká v rámci partnerských vztahů. Kvalitativní výzkum „Děti a násilí v blízkých vztazích“ pak podle výzkumnice Dany Moree ukazuje, že „násilí je především nutné jasně pojmenovat, jinak děti často nemají šanci se v situaci zorientovat“.

  • list marihuany
    Drogy dětem nezakazujte, zvyšujete tím chuť je vyzkoušet, říká adiktolog

    Zdroj: idnes.cz, 11.03.2024
    Čím dál mladší děti končí v posledních letech v ordinacích pro závislé. „Nejčastěji se setkáváme s rizikovým užíváním digitálních technologií a rizikovým užíváním více látek najednou,“ prozradil v online rozhovoru se čtenáři adiktolog Tomáš Jandáč.

  • rodina se fotí
    Antivirus: Sdílet potomky na sítích? Pro dítě je to jen ztráta soukromí, benefity to pro něj nemá žádné

    Zdroj: irozhlas.cz, 10.03.2024
    Každý den sledujete, jak tráví čas, co jí, jak si hrají, v čem jsou oblečené a jak rostou. Někteří rodiče sdílí životy svých dětí od narození na sociálních sítích. Někteří jen aby se pochlubili a sdíleli to s přáteli, rodiče influenceři na sdílení svých dětí můžou vydělávat i peníze. Jaké dopady má sdílení potomků na dětskou psychiku? Jsou v tom rizika? A můžou rodiče své děti využívat k byznysu?

  • studentka ve škole
    Školní psychologové na středních školách: nejčastěji řešíme úzkosti, sebepoškozování a problémy v rodině

    Zdroj: pedagogicke.info, 10.03.2024
    Duševní zdraví studentů na středních školách se podle školních psychologů v čase zhoršuje. Nejčastěji psychologové se studenty řeší úzkosti, sebepoškozování, problémy v rodině či panické ataky. Středoškoláky také často trápí nízké sebevědomí, depresivní stavy a výjimkou bohužel nejsou ani myšlenky na sebevraždu. Epidemie covid-19 a s ní spojená opatření podle školních psychologů vedly k akceleraci problémů a tento stav stále přetrvává.

  • Chlapec se drží za hlavu
    Na každé střední škole myslí na sebevraždu nejméně čtyři žáci, varují psychologové

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 08.03.2024
    Na běžné střední škole potřebuje psychologickou pomoc v průměru jedenáct až dvacet studentů. Nejčastěji trpí pocity úzkosti, sebepoškozováním, panickými atakami či depresivními stavy. Mezi studenty jsou časté i sebevražedné myšlenky. Vyplynulo to z průzkumu společnosti GTS Alive, která oslovila 41 psychologů ze středních škol. Vidí problém hlavně v nedostatku financí a systému psychiatrické péče.

  • Učitelka ve třídě
    Sociální pedagogové by mohli pomoci snížit nerovnosti žáků. EDUin představil audit vzdělávání

    Zdroj: forum24.ccz, 08.03.2024
    Nezisková organizace EDUin představila v úterý v senátu audit vzdělávacího systému za minulý rok. Ve svých analýzách se zaměřila na zhodnocení naplňování Strategie 2030+, inovaci oborové soustavy a sociální roli škol. Ke snížení nerovností žáků ve školách by měli pomoci sociální pedagogové, jejichž pozici je potřeba legislativně ukotvit.

  • Malé sestřičky
    Děti svoje spory můžou řešit samy, až když vědí, jak se to dělá, říká autorka Vědomé výchovy

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 07.03.2024
    „Často to, když nás dítě štve, vůbec nejde o to dítě. Jde o nás, o naše dětství a o nějaké situace, které se staly kdysi dávno,“ říká Gabriela Přikrylová, akreditovaná lektorka efektivního rodičovství, autorka a knih a instagramového profilu Vědomá výchova. Zaměřuje se mimo jiné i na sourozenecké vztahy.

  • Otec s dcerou
    Má se tříleté dítě dozvědět, kdo je jeho biologický otec? Ne, rozhodl Ústavní soud

    Zdroj: novinky.cz, 07.03.2024
    Má se tříleté dítě najednou dozvědět, že muž, kterého považuje za svého otce, není možná jeho biologický otec? Nikoliv, rozhodl ve středu Ústavní soud, když zamítl stížnost údajného biologického otce, který se domáhal určení příbuzenství s dítětem pomocí testu DNA.

  • Otec si hraje s dcerou
    „Jsou to komici.“ Rodiče reagují na zrušení střídavé péče

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 06.03.2024
    Střídavá, společná nebo výlučná péče. Tato pojmenování chce Ministerstvo spravedlnosti zrušit a zmírnit tak často vyhrocené konflikty. Rodiče, kteří mají s tímto typem péče zkušenosti, se ale v názorech na novinku různí.

  • Chlapec hraje na počítači
    Děti stále více čelí sociálnímu tlaku na nákup oblečků do Fortnite

    Zdroj: idnes.cz, 06.03.2024
    Videohry jsou dnes nedílnou součástí dospívání. Mohlo by se zdát, že ve virtuálním světě střílečky Fortnite, která je k dispozici zdarma, a tak eliminuje všechny fyzické i finanční rozdíly mezi uživateli, panuje rovnost. Je tomu ovšem přesně naopak. Norská studie ukázala, že na sebe mladí hráči navzájem vytvářejí veliký společenský tlak, aby byl jejich herní avatar v módě. Kosmetické doplňky ovšem samozřejmě zadarmo nejsou.

  • Dívka leží na trávě
    Česko je jednou z posledních zemí EU, kde chybí dětský ombudsman. Brzy by se to mohlo změnit

    Zdroj: forum.cz, 05.03.2024
    V České republice by mohla být zřízena pozice dětského ombudsmana. Ministr a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (Piráti) k tomu předložil už loni návrh, který v lednu tohoto roku prošel připomínkovým řízením a během jara by ho měla projednávat vláda. Dětský ochránce má sloužit například dětem, které se ocitnou samy bez rodičů v nemocnici či zažívají problémy v dětském domově. V posledních dnech ale proti návrhu zaznívá také kritika.

  • Donuty
    Počet obézních dětí v Česku strmě stoupá. Na vině jsou rodiče, nadváhu přehlížejí jak u sebe, tak u dětí

    Zdroj: vlasta.cz, 05.03.2024
    V lednicích limonády, na stolech bonbony a víkendy strávené na gauči místo příjemné procházky přírodou. Tyto návyky si často vytvoří rodiny, jejichž děti následně trpí obezitou. V Česku se počet takových dětí v poslední době prudce zvyšuje. Jak tomu zabránit a co pro zdravý styl udělat?

  • Dospívající dívka sedí na zemi
    Pohlavního násilí se stále častěji dopouštějí děti. Nechápou věk, recidiva není výjimkou

    Zdroj: ceska-justice.cz, 04.03.2024
    Pohlavního zneužívání a znásilnění se stále častěji dopouštějí děti. Pohlavní zneužívání činilo dvě třetiny skutků u osob mladších osmnácti let. Pachatelé neakceptují hranici věku patnáct let, objevuje se recidiva. Je to dětská hra nebo sexuální deviace? Podíl mladistvých na všech obžalovaných pro znásilnění činil v roce 2022 lehce přes 7 procent. Delikty páchají i dívky do věku patnáct let.

  • Dospělý drží dítě za ruku
    Facka nenaučí dítě přecházet silnici, jen chvilkově uleví rodiči

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 04.03.2024
    „Potřebujeme vědět, že facky do výchovy nepatří, že je to celospolečenská norma. Je třeba změnit přesvědčení, že tohle je správný výchovný způsob. Když jsem začínala pracovat, existovaly učebnice o tom, jak správně děti bít. V jakém věku na jakou část těla jakým předmětem,“ říká psychoterapeutka Petra Wünschová v posledním díle podcastové série Slušný vychování.

  • matka s dítětem
    Unavená máma je škodlivější informační médium než obrazovka, říká autor projektu Digiděti

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 29.02.2024
    „Předškolní děti by ideálně žádný čas před obrazovkami mít neměly. Ale není potřeba se trápit tím, že nejsem ideální rodič a nezvládnu všechno dělat na sto procent. Když budete unavená nervózní máma, klidně dítě na půl hodiny k obrazovce posaďte a odpočiňte si. Unavená máma je škodlivější informační médium než obrazovka,“ říká Jan Kršňák, autor projektu Digiděti.

  • fotbalové hřiště
    Vliv sportu na duševní hygienu dítěte

    Zdroj: aktualne.cz, 29.02.2024
    Sport nemá vliv jen na rozvoj těla a budování celkové fyzické kondice. Velmi pozitivně ovlivňuje také naši duševní stránku. A u dětí to platí dvojnásob.

  • hádka v kuchyni
    Při rozchodu bychom měli myslet hlavně na děti a pro zachování vztahu udělat vše, tvrdí psycholog

    Zdroj: flowee.cz, 28.02.2024
    Psycholog Radek Ptáček popisuje, jaké faktory je důležité před rozchodem zvážit, a pakliže k němu dojde, jak to udělat, aby děti trpěly co nejméně.

  • muž v kanceláři
    Výživné zletilého dítěte podle chování k rodičům - kdy není nárok?

    Zdroj: medium.seznam.cz, 28.02.2024
    Dítě nemá vždy nárok na výživné, alespoň od určitého věku. Víte, za jakých okolností není nutné platit výživné? A víte, co je pro to třeba udělat? Čtěte.

  • dívka s rukou přes pusu
    Máte podezření, že někdo týrá dítě? Nemusíte nic prokazovat, ale nahlaste to, vyzývá advokátka Hrdá

    Zdroj: odkazovac.cz, 27.02.2024
    Advokátka Lucie Hrdá v roce 2022 získala ocenění Právník roku v kategorii PRO BONO. Specializuje se na trestní právo, domácí násilí, stalking a rodinné právo. „Setkala jsem se s mnoha bývalými oběťmi násilí, když byly dětmi. Říkaly, že věděly, že všichni okolo to vědí, a čekaly, že jim někdo pomůže, ale nikdo jim nepomohl. Měli bychom jako společnost víc dbát na ochranu dětí,“ naléhá Hrdá v rozhovoru pro Radiožurnál.

  • kojící matka
    Laktační psychóza: neviditelné nebezpečí pro matky

    Zdroj: zdravizivot.cz, 27.02.2024
    Nové matky čelí mnoha výzvám, ale laktační psychóza představuje závažné riziko, o kterém se málo ví. Co to je a jak ji rozpoznat?

  • plyšák a léky
    Nemocné dítě do školky neposílejte. Zákon dovoluje mateřským školám dokonce i jeho trvalé vyloučení

    Zdroj: zena-in.cz, 26.02.2024
    Haló, tady paní učitelka ze školky. Vaše dítě je nemocné, přijeďte si pro něj. Kolikrát už jste přijali takový telefonát z mateřské školy? Nebo vám potomka kvůli rýmě a kašli vrátili hned ráno mezi dveřmi? Pak vás už nejspíš někdy napadlo, zda a za jakých podmínek mají pedagogové na takový postup právo.

  • muž a chlapec na procházce v lese
    Hostitelská péče mu změnila život: „Mám díky Karlovi vzor,“ říká chlapec z dětského domova o svém hostiteli

    Zdroj: marianne.cz, 26.02.2024
    Málokdo si dokáže představit, jaké to je vyrůstat v dětském domově. Nemít rodiče, na které byste se mohli obrátit, nebo o které byste se mohli opřít. Východiskem pro tyto děti ale nemusí být pouze adopce, nebo pěstounská péče, existuje i hostitelská péče, o které tolik lidí neví a která není tak časově náročná.

  • dívka na lavičce
    Řešte duševní zdraví svých dětí, vybídne rodiče krajská kampaň

    Zdroj: jmk.cz, 25.02.2024
    Hlava plná těžkejch myšlenek? Ústřední heslo krajské kampaně, jejímž cílem bylo probuzení zájmu o duševní zdraví u teenagerů a nabídnutí cest, jak případné problémy řešit nebo jak se dostat do duševní pohody.

  • ilustrační foto
    Jak vidí svět děti z vyloučené lokality. Výstava ukazuje fotografie malých Romů

    Zdroj: magazin.aktualne.cz, 25.02.2024
    Dva roky navštěvovaly romské děti ze sociálně vyloučených lokalit Šluknova a Krásné Lípy dílny s profesionálními fotografy. Pětadvacet snímků, které za tu dobu vytvořily, teď vystavují v pražské 400 ASA Gallery. Ukazují, jak vnímají samy sebe a místo, kde vyrůstaly.

  • Děti ve školce
    Zápis do školky se blíží. Odborníci radí, kdy je dítě na školku připraveno

    Zdroj: denik.cz, 23.02.2024
    Nástup do školky znamená pro většinu rodičů první odloučení od dítěte. Nejede na odpoledne k babičce, ani na hodinu do kroužku. Každé dítě je jiné a takto výraznou změnu zvládá různě. Některé děti chodí do školky rády už ve dvou letech, jiné mají problém ještě jako předškoláci. Rodiče by se před nástupem do školky měli zamyslet, zda je dítě zralé a připravené. A jak mu případně pomoci, aby adaptaci na školku zvládlo.

  • Žena sedí zkroucená v koutě
    Domácí násilí se může „dědit“. Děti, které ho zažily, ho podle výzkumu v dospělosti často páchají

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 23.02.2024
    Domácí násilí může být „dědičné“, ukázal výzkum, který nechala vypracovat Asociace pracovníků intervenčních center. Vyplývá z něj, že třetina lidí, kteří mají zkušenosti s domácím násilím, ho zažívala v dětství i dospělosti – a to buď jako svědek, oběť nebo i původce násilí.

  • Dívka sedí na zemi a drží se za hlavu
    “Epidemie úzkosti”. Rodiče často o problémech dětí vědět nechtějí, říká psycholožka

    Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 22.02.2024
    Panické ataky, ale i sebepoškozování. O psychických problémech studentů rodiče často vědět nechtějí. “Ten rodič je třeba sám odolnější. Proto si nepřipouští, že by se něco takového jeho dítěti mohlo dít,” vysvětluje školní psycholožka z pražského Gymnázia Jana Keplera Barbora Semerádová a dodává, že s přibývajícími panickými ataky mezi studenty lze mluvit o "epidemii úzkosti".

  • Usychající květina
    Rodič se nesmíří s dětskou bolestí, říká onkolog z průkopnického hospice

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 22.02.2024
    Přední dětský onkolog Josef Mališ má na starost léčbu v novém dětském hospici v pražské Cibulce, jehož vznik sponzoruje Nadace rodiny Vlčkových. Centrum bude mít širší záběr, pacienti v něm budou odpočívat spolu s rodinami.

  • Dítě s matkou v přírodě
    Včasná akce rozhoduje. Jak řešit přetrvávající primitivní reflexy u dětí?

    Zdroj: novinky.cz, 21.02.2024
    V počátečních fázích života dítěte mají primitivní reflexy zásadní význam, mohou totiž výrazně ovlivnit jeho fyzický a psychický vývoj. V České republice se s potížemi, které se pojí s přetrvávajícími primitivními reflexy, potýká přibližně 20 % populace. Pozvání do mateřského podcastu přijala fyzioterapeutka a speciální pedagožka Irena Liscová.

  • Dítě u kočárku
    Mobil dostávají děti už v kočárku. Pak nejí a nespí

    Zdroj: novinky.cz, 21.02.2024
    Dětí závislých na mobilních telefonech je deset až patnáct procent. Zhruba každý pátý žák sám přiznává, že mu nadměrné používání mobilu komplikuje život, vyplývá to z údajů organizace Replug me.

  • Sedící mladá žena
    Napsala knihu Žiju bez dětí. ‚Ne všechny máme být matky. Žádná toho nelituje,‘ říká moderátorka

    Zdroj: irozhlas.cz, 20.02.2024
    Napsala knihu o bezdětných ženách, protože sama dlouho nemohla mít děti. „Ne všechny ženy tady jsou od toho, aby rodily děti. Je důležité si to uvědomit,“ zdůrazňuje moderátorka Martina Hynková Vrbová v pořadu Blízká setkání na Dvojce. Obecně jsou bezdětné ženy brány jako kariéristky, které myslí jen na sebe a hrozí jim samota. „Žádné jistoty nemáme ale ani my, co jsme rodiče. Se svojí samotou se musíme všichni vyrovnat.“

  • Gumoví medvídci
    HHC, kratom a nikotinové sáčky v aktovkách. Děti si často myslí, že mají magické schopnosti

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 20.02.2024
    „Nikotinové sáčky mají děti nejradši. Je to věc, která stimuluje a dá se dobře schovat. I další látky jako HHC, kratom nebo energetické nápoje, se na základních školách běžně objevují a všechny jsou snadno cenově dostupné. Pokud si kladete otázku, jestli s nimi i vaše dítě přichází do styku, tak za mě rozhodně ano,“ říká Kristýna Šatochinová z Centra primární prevence organizace Magdaléna.

  • Chlapec leží na koberci
    Nezavře pusu a hroutí se, když prohraje. Jak se daří nadaným dětem ve školkách?

    Zdroj: eduzin.cz, 19.02.2024
    Místo panenek si hrají se stavebnicemi nebo vytvářejí složité obrazce z magnetů a kostek. Mívají na sebe vysoké nároky, a když se jim něco nepovede, propukají v afektivní záchvaty. A přitom nezřídka už ve čtyřech letech čtou, někteří i dvojjazyčně. Nadané a přemýšlivé děti to nemají snadné ani gymnáziu, natož ve školce. A jak se v Česku říkává, „je to o lidech”.

  • Žák s aktovkou
    Jak dítě připravit k zápisu a vážně potřebuje odklad? Nevoďte ho za ručičku, radí speciální pedagožka

    Zdroj: prozeny.cz, 19.02.2024
    Už se to blíží! Zápisy do prvních tříd se konají od 1. do 30. dubna. Jak zjistíte, že je váš předškolák dostatečně zralý pro nástup do školy? Proč má stále více dětí odklad docházky a čím můžete vy sami pomoci svým ratolestem s přípravou na zápis? Zeptali jsme se zkušené speciální pedagožky Mariny Šimanové.

  • dítě a žena
    Michaela Ryšavá: Zavedeme terénní chůvy, mohou předejít katastrofě. Dnes stát umí dítě jen odebrat

    Zdroj: ucitelske-listy.cz, 15.02.2024
    Když člověk cítí kouř, přesně ví, že má zavolat hasiče a oni oheň uhasí. U rodin ale nic takového podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové neexistuje. I přesto, že signály jsou vidět ve škole, u lékařů nebo sousedů, nechávají se rozhořet až do chvíle, kdy už uhasit nejdou. „Když rodiny přestanou zvládat, stát dítě odebere a dá ho na lůžko. To stojí nemalé peníze a u řady dětí se po mnoha letech útrap rozvíjí vážné obtíže,“ popisuje Šimáčková Laurenčíková.

  • děti a učitelka/vychovatelka
    Sousedské dětské skupiny od ledna 2025?

    Zdroj: medium.seznam.cz, 15.02.2024
    Sousedské dětské skupiny jsou rozšířením možností předškolní péče pro rodiče, které jim pomůže v návratu na pracovní trh. Tato služba cílí zejména na nejmenší děti, pro které se nedostává stávající kapacita školek a dobudování nové trvá několik let.

  • šikana ve škole
    Moje dítě šikanuje druhé! Je nutné zjistit, proč má potřebu ubližovat. Možná jste moc přísní rodiče

    Zdroj: prozeny.cz, 13.02.2024
    Nikdy byste to do něj neřekli, nenapadlo by vás to ani v nejhorším snu. Nebo sice víte, že je váš potomek živější, tak trochu lump, ale šikanátor? To ne! Jenže pak se dozvíte, že je to agresor, který si vyhlédl oběť a neúprosně ji trýznil. Co teď s tím? Jak jednat s dítětem, jež cíleně ubližuje jiným?

  • děti ve škole
    Týden pro wellbeing ve škole

    Zdroj: rodina.cz, 13.02.2024
    Přes 60 neziskových organizací se zapojí do nultého ročníku Týdne pro wellbeing ve škole.

  • nemocná dívka
    Jsou vaše děti stále nemocné? Možná je příčinou Münchhausenův syndrom v zastoupení

    Zdroj: medium.seznam.cz, 12.02.2024
    Münchhausenův syndrom se řadí mezi duševní poruchy. Co je jeho podstatou a proč se může vyskytnout i tzv. v zastoupení?

  • dívky u počítače
    Děti a kybernetická bezpečnost – na co by si měli dát rodiče pozor v roce 2024?

    Zdroj: kybez.cz, 12.02.2024
    V této době moderních technologií je věk ve kterém se děti seznamují s digitálním světem a technologiemi stále nižší. Tento digitální zážitek však může být poškozen potenciálními riziky číhajícími online. Jak technologie postupují, vyvíjejí se také nové taktiky a strategie používané kyberzločinci na zacílení a zneužívání mladých uživatelů internetu.

  • dívka s knihou
    O duševní zdraví musejí pečovat jak děti, tak učitelé. V cestě jim ale nesmí stát rodiče

    Zdroj: clovekvtisni.cz, 11.02.2024
    Distanční výuka, válka na Ukrajině nebo zhoršující se ekonomická situace – dětí i učitelé čelí v posledních letech stále většímu tlaku. Školní lavice tak už pro spoustu žáků přestávají být bezpečným prostředím, kde se mohou v klidu soustředit na výuku. A řada učitelů si pak neví rady, jak dětem pomoci.

  • zamyšlený teenager
    Dětská psychiatrie v zoufalém stavu. Na nápravu poslali lidé statisíce

    Zdroj: medium.seznam.cz, 11.02.2024
    Na účet dětské psychiatrické nemocnice Louny přišlo dnes od veřejnosti více než 650 tisíc korun. Osm stovek dárců zvedlo ze židle prostředí, ve kterém jsou malé děti a teenageři. Zakázané mříže, sprchy a záchody bez dveří, žádné herny, jen samotky.

  • Hádající se rodiče
    Jaká je to péče? Stát chce ulehčit rozhádaným rodičům

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 08.02.2024
    Ministerstvo spravedlnosti chce zrušit zažité pojmenování péče o děti, když se rodiče rozejdou. Žádná střídavá nebo výlučná péče. Oba budou rodiči a pouze se stanoví, kdo se které dny o děti stará. Má to zabránit zbytečným emocím.

  • Těstoviny
    Obědy zdarma pomáhají stále více žákům, problém představuje administrativa

    Zdroj: idnes.cz, 08.02.2024
    Již téměř tři tisícovky dětí z chudých rodin v Moravskoslezském kraji se mohly jen za letošní školní rok bezplatně stravovat v jídelnách díky krajskému projektu Obědy do škol. Přesto se však podle odborníků nedostává podpory všem potřebným dětem.

  • Mladá dívka leží v posteli
    Když tě trápí úzkost, odložíme ji do krabičky. I to se učí rodiče v novém kurzu, vysvětlují psycholožky

    Zdroj: eduzin.cz, 06.02.2024
    Návaly pláče, špatný spánek, panické ataky. Úzkostmi trpí v Česku až třetina dětí a jejich problémy se většinou projevují už na základní škole. Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) teď rozjíždí nový program pro rodiče nazvaný Bez obav. „Čekací lhůty k odborníkům jsou dlouhé i šest měsíců. Když ale rodič s dítětem chce pracovat a dostane k tomu vhodné techniky, nakonec dítě terapeuta nebo psychiatra nemusí ani potřebovat,“ říkají Marie Polášková a Marta Fišerová.

  • Mladý muž s brýlemi
    Adiktolog: HHC kombinují děti třeba s alkoholem nebo léky, může to být fatální

    Zdroj: irozhlas.cz, 06.02.2024
    Lékaři v řadě českých měst řešili v poslední době případy dětí, které se předávkovaly látkou HHC, zjistil Radiožurnál. Látka HHC pochází z konopí a v Česku není zakázaná, může být ale návyková. „Je tam potenciál závislosti, v čem je riziko v Česku, to je dostupnost pro děti a dospívající,“ objasňuje v Ranním Interview Radiožurnálu Tomáš Jandáč, adiktolog z Ambulance dětské a dorostové adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

  • Dívka leží na lůžku v nemocnici
    Vážně nemocné děti čekají na dárce kostní dřeně i několik měsíců

    Zdroj: novinky.cz, 05.02.2024
    Na transplantaci kostní dřeně čekají někteří pacienti řadu měsíců. Jsou mezi nimi i vážně nemocné děti, kterým nezabrala náročná léčba chemoterapií. Ideálního dárce kostní dřeně se snaží lékaři najít i přes registry v cizině. S větším počtem českých dárců by měly rodiny ale větší šanci, že se jejich blízcí dostanou k zákroku rychleji.

  • Dítě na louce s fotoaparátem
    Dítě by mělo mít takovou životní úroveň jako ten movitější z rodičů, říká o výživném advokátka

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 05.02.2024
    „Máme za to, že jak dítě roste, zvyšují se jeho náklady. Výživné je vždycky pohledávkou dítěte. Rodič, který o něj pečuje, je do jeho 18 let jen platebním místem. Výživné nekončí tím, co je dítě schopno na měsíc spotřebovat. Pokud je životní úroveň rodiče hodně vysoká, nechává se část výživného na spotřebu a zbytek může jít třeba na spoření,“ vysvětluje advokátka Michaela Dobrovičová.

  • dívky píšící do sešitu
    Změna v českých školách. Brzy přestanou známkovat nejmladší žáky

    Zdroj: seznamzpravy.cz, 01.02.2024
    Covid přinesl i něco pozitivního. Učitelé častěji hodnotili žáky jinak než známkami. Teď se školy zase ke klasifikaci vrací. Ministerstvo školství chce ale známkování do budoucna omezit, začne se prvňáky, druháky a třeťáky.

  • dívky u klavíru
    Nuda je pro vaše dítě klíčem k úspěchu: Jak objevit jeho skutečné zájmy a silné stránky

    Zdroj: iglanc.cz, 01.02.2024
    Silné stránky (nezaměňovat za talent) má každý z nás, a pokud je objevíme a rozvíjíme, můžeme se pak věnovat tomu, co nám jde, baví nás a bude nás naplňovat – v práci i mimo ni.

  • smutná dívka
    Párkrát se mi povedlo podat někomu ruku, ale pak mi bylo hrozně špatně, popisuje oběť domácího násilí

    Zdroj: irozhlas.cz, 31.01.2024
    „Když mě vedli na OSPOD, mluvili o mně, že jsem chyba v systému. Že jsem dokázala tak dlouho žít v silně devastujícím prostředí a nikdo si toho nevšiml. Ale já vím, že já nejsem ta chyba v systému, ale že ten systém má chyby. Hrozně bych chtěla, aby mě měl někdo rád. Ale vím, že mě nikdo rád nemůže, protože nemám ráda sebe,“ říká Dita v podcastu Slušný vychování od Radia Wave.

  • u právníka
    Nový domov pro děti: Přečtěte si, jak se domluvit na péči o dítě po rozvodu

    Zdroj: dumazahrada.cz, 31.01.2024
    Čeká vás rozvod a s partnerem se nemůžete dohodnout na péči o dítě? Pak byste měli vědět, že máte na výběr ze 4 variant – výlučné péče jednoho z rodičů, společné péče, střídavé péče a svěření do péče jiné osoby. Jak jednotlivé modely fungují? A jak se na péči o děti domluvit v klidu?

  • děti s matkami
    Férové dětství pro znevýhodněné i talentované děti v Olomouckém kraji

    Zdroj: prostejov.eu, 30.01.2024
    Nadační fond Férové dětství působí od roku 2021 po celé ČR, tedy i v regionu Olomouckého kraje. Zaměřuje se na podporu sociálně a zdravotně znevýhodněných dětí, jejichž rodiny se ocitly v nepříznivé situaci.

  • muž zavírá ženu za dveře
    Bez podpory mužů domácí násilí a násilí ve vztazích nevymizí

    Zdroj: idnes.cz, 30.01.2024
    Většina mužů se násilí na ženách nedopouští a je důležité, aby byl slyšet právě jejich hlas a jasný postoj k tomu, že násilí netolerují, nebagatelizují a není jim lhostejné.

  • smutný teenager
    Petr Winkler: Potřebujeme vychovat generaci, která si se psychickými tlaky bude umět zdravě poradit

    Zdroj: reflex.cz, 29.01.2024
    Sebepoškozování, deprese, úzkosti. Dětí s duševními problémy neubývá, naopak. Psychiatrie dál bojují s nápory pacientů a nedostatky lůžek, stále chybí dětští psychiatři a stále není dost psychologů ve školách. Co s tím? A jak mohou pomoct právě školy? Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Petra Winklera je klíčová prevence, která by měla ovšem fungovat napříč systémem. Duševní gramotnosti by se mohly podle něj děti učit už od školek. Stejně tak i dospělí.

  • lidská ruka, ruka robota
    AI už nahrazuje dětem kamarády

    Zdroj: novinky.cz, 29.01.2024
    Všemožné formy umělé inteligence už používají v různé míře dvě pětiny dětí druhého stupně základní školy. Některým už chatboty nahrazují kamarády. Vyplývá to ze zjištění společnosti Scio.

  • znaková řeč
    Rodiny se sluchovým postižením nemusí žít v izolaci

    Zdroj: pardubickykraj.cz, 28.01.2024
    Je to skoro jako zázrak, jak čtyři ženy dohromady na 3,6 úvazku mohou změnit k lepšímu život rodinám s dětmi, ve kterých má někdo z členů sluchové postižení. Právě taková je posádka pracoviště v Pardubicích, kde organizace Centrum pro dětský sluch Tamtam poskytuje Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Další dvě pracoviště služby mají v Praze a v Ostravě. To pardubické patří k terénním a ambulantním sociálním službám, které podporuje také Pardubický kraj. Na jejich zkušenosti se přijel zeptat radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

  • dítě schované v polštářích
    S péčí o děti s mentálním postižením pomohou rodinám hostitelé. Je jich ale málo

    Zdroj: berounsky.denik.cz, 28.01.2024
    Heroutovi z Berouna jako jedna z prvních rodin v regionu získali v rámci podpory rodin s dětmi s mentálním postižením, takzvaného homesharingu, hostitele pro syna s Downovým syndromem se znaky autismu. Čtrnáctiletému Lukášovi se několikrát v měsíci věnuje Daniela z Kladna. Rodin, které by uvítaly hostitele, je ale v Česku dvacetkrát více než hostitelů.

  • Dívka sedí před školou
    Ředitel NUDZ: Nárůst psychických onemocnění u dětí je enormní. Systém podpory duševního zdraví selhal

    Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, 26.01.2024
    Poruchy duševního zdraví se nevyhýbají ani dětem. Ze studie, kterou ve spolupráci s Českou školní inspekcí provedl Národní ústav duševního zdraví, vyplynulo, že až 40 % deváťáků je depresivních a 30 % trpí úzkostmi. Co enormní nárůst onemocnění způsobuje? Jak pomoct mladé generaci s duševními problémy? A jak je to s dostupností a kapacitou psychiatrické péče v Česku? Ředitel NUDZ Petr Winkler ještě poradí, jak posílit psychickou odolnost a jak docílit lepší duševní pohody.

  • Víčka plechovek od nápojů
    Nic jako bezpečné množství energy drinku pro děti neexistuje, říká lékařka

    Zdroj: vitalia.cz, 26.01.2024
    Poslanci uvažují o zákazu prodeje energetických nápojů dětem. Výrobci chtějí regulaci prodeje zabránit. Při dodržení bezpečného množství podle nich nebezpečí nehrozí. Jenže to podle odborníků neplatí.

  • Chlapec volá z mobilu
    Linka bezpečí zvyšuje kapacitu: Témata jsou náročnější, děti potřebují více péče

    Zdroj: protisedi.cz, 25.01.2024
    Tematika sebevražd, sebepoškozování, depresí, úzkostí a dalších psychických poruch patří k pěti nejčastěji řešeným problémům na Lince bezpečí. V kontextu těchto témat je potřeba věnovat dětem více času, proto se prodloužila průměrná délka hovoru. Linka bezpečí také navýšila kapacitu interventů meziročně o 16 %.

  • Sladké jídlo
    Česko, země obézních dětí: Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert

    Zdroj: cnn.iprima.cz, 25.01.2024
    Zájem českých dětí o spontánní sportování prudce poklesl. Vede to k obezitě i komunikačním problémům mladé generace. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR. Podle něj je nutné, aby zasáhl stát. Daň z cukru je prý jen jeden z mnoha nutných kroků. Začít bychom měli tím, že místo olympijských „profíků“ začneme podporovat obyčejné sportovní nadšence.

  • Dívka studuje na zkoušku
    Gympl jako útěk. Dril k přijímačkám odmítá stále více rodičů, dobrých základních škol je ale málo

    Zdroj: heroine.cz, 24.01.2024
    Víceletá gymnázia jsou v mnoha ohledech evropsky ojedinělou kličkou ve vzdělávacím systému. O jejich výhodách a nevýhodách se diskutuje prakticky od chvíle, kdy byla po revoluci obnovena: zatímco jejich zastánci argumentují lepším kolektivem, příležitostmi a rozvojem nadaných dětí, odpůrci poukazují na prohlubování společenských rozdílů a studie, podle nichž gymnazisté nemají výrazně lepší výsledky než jejich protějšky na „základce“. Proč po gymnáziích rodiče stále touží a jsou v současném Česku přežitkem?

  • Nemocné dítě leží v posteli
    Nemocných dětí přibývá. Trápí je vysoké horečky a nevolnost

    Zdroj: novinky.cz, 24.01.2024
    Ordinace dětských lékařů se plní nemocnými. K angínám a streptokokovým infekcím se přidává ve větší míře chřipka. Podle lékařů je to po vánočních svátcích očekávaný vývoj. Nejčastějšími projevy jsou horečky, únava, někdy i zažívací potíže.

  • Dívka drží peněženku a mobil
    Dětský psycholog Václav Mertin: Co s tím, když vám děti doma berou věci?

    Zdroj: flowee.cz, 23.01.2024
    Dětský psycholog Václav Mertin patří ve svém oboru k nejuznávanějším odborníkům v Česku. V nejnovějším díle Flowcastu říká: malé děti si neuvědomují hodnotu peněz, a je zodpovědností rodičů, abychom je to s láskou a péčí naučili. Stejně jako je učíme chodit, číst a jezdit na kole, musíme jim vštěpovat základy finanční gramotnosti.

  • Chlapec sedí na židli
    Nezvladatelní žáci? Poruch chování přibývá, učitelé se hroutí

    Zdroj: novinky.cz, 23.01.2024
    Pětinásobně vyšší je za posledních deset let počet dětí s diagnózou vývojové poruchy chování. To platí pro základní školy, na středních je to sedminásobek. Podle odborníků nelze nárůst spojovat jen s nástupem nových pravidel pro inkluzi, daleko větší váhu má zhoršující se psychická kondice dětí.

  • Matka online zanedbává pozornost k dítěti
    Navyšujeme kapacitu konference „Digitální doba a její dopady na duševní pohodu dětí“

    Zdroj: sancedetem.cz, 23.01.2024
    Zajímá vás, jak vyrůstání v „době digitální“ ovlivňuje duševní pohodu dětí? Jak je naučit zdravému vztahu k digitálním technologiím? Na práci s dětmi v kontextu digitálních médií a technologií se zaměříme na konferenci pořádané Nadací Sirius a Městskou knihovnou v Praze v rámci „Týdne pro wellbeing ve škole.“ Konference je vhodná především pro pracovníky škol, knihoven a další odborníky pracující s dětmi. Účast je zdarma.

  • Rodiče u právníka
    Nejdůležitější věci, které si po rozvodu přejí děti od svých rodičů

    Zdroj: novinky.cz, 22.01.2024
    Rozvod patří k nepříjemným životním okamžikům, které s sebou přinášejí zranění, zklamání a často i neskutečnou bolest a spoustu slz. Bohužel pro některé jedince se jedná o tak silné emocionální trauma, že přes svou vlastní bolest nedokážou vidět bolest druhých, a to ani svých dětí.

  • Smutný chlapec
    Přála bych vám vidět, co všechno rodiče považují za přiměřený trest a základ slušného vychování

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 22.01.2024
    „Násilí je návykové. Rodiče ho používají v momentě, kdy jsou frustrovaní, bezmocní, nevědí, co mají dělat. A když dítě uhodí, uleví se jim, vyplaví se jim dopamin a cítí se v tu chvíli líp. A mají tendenci tohle chování opakovat častěji a intenzivněji,“ říká Petra Wünschová, psychoterapeutka a ředitelka Centra LOCIKA v prvním díle podcastové série Slušný vychování.

  • chlapec s knihou
    Na znevýhodnění žáků s jinou mateřštinou upozorňuje kampaň Náš hlas

    Zdroj: novinky.cz, 18.01.2024
    Na znevýhodnění dětí a mladých s jiným mateřským jazykem v českých školách chce upozornit kampaň Náš hlas, kterou zahájila organizace META. Tři spoty i další akce mají poukázat na jazykovou bariéru v češtině, potřebu psychické pohody školáků a školaček i zajištění nutné podpory pro vyučující.

  • rozhovor dvou žen
    V Česku vzniklo první centrum pro oběti sexuálního násilí

    Zdroj: novinky.cz, 18.01.2024
    V pondělí otevře své brány první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku. Tři sta metrů velký prostor bude v Praze 6 provozovat obecně prospěšná společnost proFem. Obětem násilí nabídne zázemí a psychickou podporu a pomoc včetně možnosti krátkodobého ubytování. Zprovoznění místa má být reakcí na kritické mezery v systému i nedostatečnou péči o oběti sexuálního násilí.

  • studentka
    Deváťáci budou letos vybírat tři střední školy

    Zdroj: prahain.cz, 18.01.2024
    Podávání přihlášek na střední školy se nezadržitelně blíží a řada deváťáků už pečlivě zvažuje, na jakou profesní dráhu se po dokončení základní školy vydá. Oproti kolegům z předchozích let budou mít letos budoucí středoškoláci jednu obrovskou výhodu. Přihlášku budou moci podat hned na tři školy zároveň.

  • smajlíci
    Organizace SOFA: Žáci by se ve školách měli naučit pracovat se svými emocemi, zvládat stres nebo i to, jak vyhledat pomoc

    Zdroj: tyden.cz, 18.01.2024
    Žáci by se ve školách měli naučit pracovat se svými emocemi, zvládat stres nebo i to, jak vyhledat pomoc. Do výuky by se tato témata měla dostat i s připravovanou úpravou vzdělávacích programů. Učitelé budou muset najít vhodný způsob, jak k tématům přistupovat, pomoci by jim mohly nové metodiky sociálního a emočního učení.

  • display mobilního telefonu
    Každý rodič by měl vědět, co na sociálních sítích jeho dítě dělá, říká terapeutka

    Zdroj: radioprostor.cz, 18.01.2024
    30% dětí mezi pátým a sedmým rokem života už má nějakou sociální síť. Ta může být často prostor, kde bují šikana, dezinformace a roste závislost. Z užívání sociálních sítí může ale vzejít i mnohem závažnější problém.

  • žena na vozíku
    Úspěšná interaktivní výstava „Lidé odvedle“ míří do Mělníka

    Zdroj: life4you.cz, 16.01.2024
    V Regionálním muzeu Mělník bude od 26. ledna k vidění úspěšná interaktivní výstava „Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem“, která svým návštěvníkům unikátním způsobem přibližuje každodenní život lidí se zdravotním postižením. Dosud byla instalována v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli a Brně. Nadace Sirius, která za celým projektem stojí a financuje ho, bude výstavu nyní opět realizovat v Čechách.

  • talíř s jídlem
    Na školní stravování žákům přispívá MŠMT i MPSV

    Zdroj: cysnews.cz, 16.01.2024
    Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy loni v prosinci už poněkolikáté vyhlásilo výzvu na podporu školního stravování žáků a žákyň základních škol, jejichž rodina se ocitla v nepřiznivé finanční situaci. Podobnou výzvu administruje také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Obě výzvy se navzájem doplňují.

  • miminko s plenou
    Bezplenková metoda: Když miminko začíná chodit na nočník už v porodnici

    Zdroj: blanensky-denik.cz, 15.01.2024
    Bezplenková komunikační metoda slibuje rodičům malých dětí úsporu času i peněz. Nemusí přitom nutně znamenat, že je dítě zcela bez plenek. Metoda spočívá ve sledování signálů miminka a včasném vysazení na nočník nebo kyblík. Mezi benefity BKM (bezplenkové komunikační metody) patří menší spotřeba plen a dítě bez opruzenin a zbytečných bolestí bříška.

  • žena s dětmi
    Poslední rok kojeneckých ústavů. Stát musí rychle sehnat pěstouny

    Zdroj: denik.cz, 15.01.2024
    Zákon o sociálně-právní ochraně dětí čekají změny, jejichž cílem je usnadnit a zrychlit proces žádosti o osvojení nebo o pěstounskou péči. Dosud byl zdlouhavý a administrativně náročný. Vládní novela prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením.

  • miminko
    Kojenecké ústavy dětem prokazatelně škodí. U nás je ale stále máme, připomíná psychoterapeutka Winnette

    Zdroj: plus.rozhlas.cz, 13.01.2024
    Ředitelka Institutu rodinné péče Natama a psychoterapeutka Petra Winnette se už léta snaží o zrušení kojeneckých ústavů v Česku. Zákon by už tady byl, jeho účinnost je ale odložena až do února 2025. „Většina zahraničních vyspělých států už ukončila činnost kojeneckých ústavů,“ říká s tím, že tam tato diskuse probíhala už v 70. a 80. letech minulého století.

  • teenageři na ulici
    Zákeřná předehra zneužívání dětí. Tzv. grooming zahrnují všechny případy, tvrdí psycholožka

    Zdroj: flowee.cz, 13.01.2024
    Sexuální zneužívání dětí představuje vážný celosvětový problém, jehož důsledky dopadají nejen na oběti samotné, ale také na jejich rodiny a na společnost jako celek. Ve většině případů předchází grooming – když se ten podaří odhalit a zastavit, nemusí k činu vůbec dojít.

  • Zelenina a ovoce
    Třetina potravinové pomoci zamířila k dětem

    Zdroj: novinky.cz, 12.01.2024
    Během půl roku fungování nové sítě mobilních, ale i statických výdejen potravinové pomoci o jejich služby projevilo zájem už 163 měst a obcí. Pomohly více než 180 tisícům lidí. Sociálnímu výboru Poslanecké sněmovny to ve středu sdělil předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

  • Matka se drží za nohy
    Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 12.01.2024
    „Výzkumy zjistily, že když rodič se svým dítětem pracuje, je to podobně efektivní, jako kdyby šlo o terapeuta. Na odbornou pomoc čekáme v Česku půl až třičtvrtě roku. Zaměřme se tedy na to, co můžou udělat rodiče,“ říkají Matěj Kučera a Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.

  • Oběd
    Stát zachová pravidla dotovaných školních obědů. Dosáhnou na ně rodiče v exekuci či insolvenci

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 11.01.2024
    Pravidla podpory rodin v nouzi, které žádají o dotované obědy ve školních jídelnách, se nemění. Obavy vyvolala dotační výzva ministerstva školství, která vyčlenila z pomoci rodiče v exekuci, insolvenci nebo pobírající dávky pěstounské péče. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ale tyto podmínky záhy zase zrušil.

  • Mráz v přírodě
    Mráz svírá ČR. Co dodržet: Malé děti ven jen do minus pěti, chránit si oči, nohy

    Zdroj: denik.cz, 11.01.2024
    V Česku mrzne a v nejbližších dnech mrznout také bude. V pondělí přes den bylo ve městech kolem minus šesti, sedmi či osmi stupni Celsia, na horách dokonce i minus patnáct. Mnohde sice není sníh, velký chlad ale pocítí každý. Zvlášť při východu z vyhřáté místnosti. Deník přináší rady, jak v takovém počasí chránit zdraví dětí i dospělých.

  • Novorozené miminko
    Dítě narozené ženě po očkování proti covidu má také protilátky

    Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, 09.01.2024
    Vědci dosud neznali odpověď na otázku, zda se může imunita získaná očkováním proti covidu-19 přenést z matky na jejího potomka. První známý případ, kdy očkovaná žena porodila dítě, u kterého byly zjištěny protilátky, popsali američtí pediatři.

  • Otec bije řemenem
    Výchovná facka neexistuje. Startuje série Slušný vychování

    Zdroj: wave.rozhlas.cz, 09.01.2024
    Šedesát procent českých rodičů se hlásí k tomu, že ve výchově dětí používá tělesné tresty. Kdo chce s násilím na dětech přestat, často neví, jak. Většina lidí ale nadále souhlasí s tím, že výchovné facky jsou potřeba a nahradit je domluvou, vysvětlením, empatií nebo respektem není možné. Co všechno jsme schopni v rámci „slušnýho vychování“ svým dětem dělat?

  • otevřená kniha v podzimním listoví
    Co nového v naší odborné knihovně?

    Zdroj: sancedetem.cz, 09.01.2024
    Připravili jsme pro vás souhrn nově přidaných záznamů v naší Odborné knihovně. Tento měsíc se nám sešly především online a veřejně dostupné zdroje, takže k většině publikací se snadno dostanete přímo z Odborné knihovny. Podnětné čtení přeje redakce portálu Šance Dětem.

  • Batole
    Děti můžeme posílit v jejich sebehodnotě. Nejtěžší je batolecí fáze a puberta, říká psycholožka Miková

    Zdroj: irozhlas.cz, 08.01.2024
    Nejtěžší fáze ve výchově dětí je fáze batolecí a puberta. Alespoň to říká psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková pro Radiožurnál. „Rodiče mohou pomoci především tím, že se budou snažit zůstat klidní, když na ně začne puberťák chrlit emoce. I když to tak nevypadá, tak je pořád potřebuje. Potřebuje se od nich oddělit, přitom potřebuje hledat své místo v budoucím světě. A měli by být přístavem, kotvou,“ vysvětluje psycholožka.