Rizikové chování dětí na internetu

Autor/ka: Mgr. Hana Vaníčková
Datum publikace: 15. 04. 2012, Aktualizováno: 21. 09. 2023

Děti jsou na internetu jako doma. Nejsou ale citlivé na různá rizika, která tam na ně mohou číhat. Proto je vhodné, aby rodiče stanovili jasná pravidla, kdy, jak dlouho a na jakých stránkách mohou děti na internetu být. Pokud s nimi o tom, co dělají online, budete mluvit, máte šanci poučit je o bezpečném chování a předejít problémům.

Co na internetu hrozí?

  • Oslovení cizí osobou (přes chat, přes ICQ, Skype), která většinou mění svou identitu. Může dítě lákat na schůzku, chtít po něm posílat fotografie, zapínat webkameru a natáčet se, nutit dítě k mlčení, vyhrožovat mu a podobně. Takové chování často vede ke zneužití dítěte a může v extrémních případech končit až smrtí.
  • Dítě objeví nevhodný či nelegální obsah stránek, které ho vystraší nebo ohrozí (pornografický materiál, propagace násilí, rasismu a dalších extrémistických postojů a podobně).
  • Dítě tráví na počítači příliš mnoho času a může se stát závislé na hraní her, chatování, sociálních sítích, jako jsou Facebook, libimseti.cz a podobně
  • Stažením dat, špatnou ochranou počítače nebo otevřením přílohy v e-mailu se do počítače dostane škodlivý software nebo vir.

Základní pravidla

  • Dítě může říci ne, když je mu na internetu něco nepříjemné a komunikaci ihned ukončit.
  • Když ho něco překvapí a vystraší, může se svěřit rodičům.
  • Nesmí dávat cizím osobám na internetu své osobní údaje a citlivé informace (například jméno, adresu, věk, jestli je doma samo, jakékoliv fotografie, čísla účtů a podobně).
  • Být opatrný na svá hesla a nepřihlašovat se na veřejných místech, kde se u počítače střídá více osob (internetová kavárna, škola).
  • Nikdy nezapínat webkameru online (například při chatování s neznámým člověkem), když zrovna netelefonuji s příbuznými nebo někým, koho dobře znám.
  • Vyvážit čas na počítači aktivním pohybem, sportem, pobytem venku s kamarády a podobně.

Kdy a kde hledat pomoc

Pro rodiče

Zjistíte-li, že vaše dítě objevilo na internetu nelegální obsah, nahlaste jej například pomocí kontaktního centra STOP Online. Obrátit se můžete také přímo na Policii ČR, kde je speciální útvar zabývající se internetovou kriminalitou. Pokud je to možné, je vaším právem požadovat po administrátorovi webu, aby škodlivý obsah stáhl.

Také v případě obtěžování cizí osobou prostřednictvím internetu nebo v případě kyberšikany máte právo kontaktovat Policii ČR. Kyberšikanu, která probíhá ve školním kolektivu, má povinnost řešit také příslušná škola. Více informací o možnostech řešení kyberšikany také naleznete na portálu Policie ČR.

Pro děti

Děti, které se potýkají s jakýmkoliv ze zmíněných problémů, mohou kontaktovat Linku bezpečí, ať již telefonicky, e-mailem nebo přes chat.

Podrobnější informace k tématu čtěte:
Děti na internetu: Jaký je přístup českých rodičů k ochraně dětí na síti?
Rizika závislostního chování u dětí a dospívajících a jejich prevence
Děti médiím rozumějí - ale jinak! Mediální výchova v rodině

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

 

Autorka článku

Mgr. Hana Vaníčková

Vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje desátým rokem na Lince bezpečí – dětské lince důvěry, která poskytuje bezplatnou krizovou intervenci  a poradenství dětem a mladistvým v ČR. V současné době zde působí jako intervizor, zodpovídá za kvalitu odvedených hovorů a stará se o potřeby konzultantů. Zároveň pracuje jako konzultant e-mailové poradny Rodičovské linky, na chatu Linky bezpečí a věnuje se lektorské činnosti.

Tipy na další související zdroje informací

Zaujalo vás toto téma? Máme pro vás tipy na další zdroje zajímavých informací z naší elektronické Odborné knihovny. Kromě knižních titulů vám nabízíme související výzkumy, legislativní dokumenty nebo audio- a videozáznamy z českých rádií a televizí. Jednoduše klikněte na knížku nebo záznam, který vás zaujal, a dozvíte se více. Další literaturu k tématu najdete v naší Odborné knihovně.

Výzkumy

Audiozáznamy

 

Videozáznamy

Autor/ka

Vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje desátým rokem na Lince bezpečí - dětské lince důvěry, která poskytuje bezplatnou krizovou intervenci a poradenství dětem a mladistvým v ČR. V současné době zde působí jako intervizor, zodpovídá za kvalitu odvedených hovorů a stará se o potřeby konzultantů. Zároveň pracuje jako konzultant e-mailové poradny Rodičovské linky, na chatu Linky bezpečí a věnuje se lektorské činnosti.

Odborná knihovna:
Články:
Chlapec aa dívka s chytrými telefony

Používáte k výuce zásad bezpečnosti na internetu interaktivní aplikace (Buď safe online, Interland atd.)?

Choices