Rodiny s dětmi si letos polepší, dosáhnou na víc peněz.

Datum publikace: 03. 01. 2018
Periodikum
ihned.cz
Rok 2018 přinesl řadu změn pro rodiny s dětmi. Zvýšila se daňová sleva na dítě, rozšířil se okruh rodin, které dosáhnou na přídavky na děti. Rodičovský příspěvek lze nově čerpat rychleji, od února si čerství otcové budou moci vzít sedm dní volna.

Až 90 dní budou od června moci v práci chybět zaměstnanci pečující o nemocné příbuzné. Všichni čerství otcové budou mít od února nárok na sedm dní volna. Vybrat si ho mohou během šesti týdnů po narození dítěte. Po dobu své nepřítomnosti v práci budou muži dostávat 70 procent příjmu. Peníze poputují z nemocenského pojištění, tak jako v případě mateřské. Novinku prosadila minulá vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle níž může fungovat jako motivace, aby se otcové více zapojovali do péče o děti.

Hospodářská komora ale skutečný dopad opatření, které bude stát až 800 milionů ročně, považuje za diskutabilní. Hlavní analytička komory Karina Kubelková si myslí, že otcovská neměla být zavedena plošně, protože spadá spíš do kategorie zaměstnaneckých benefitů, podobně jako třeba stravenky. Otcovská podle Kubelkové může zkomplikovat chod firem, obzvlášť v případě, že si ji muž vybere třeba před dokončením důležité zakázky. "Shánění náhrady například v podobě brigádníka je v takové situaci skutečně velmi obtížné," podotýká Kubelková a připomíná, že podniky už tak mají v době rekordně nízké nezaměstnanosti nouzi o pracovní sílu.

Celý článek k přečtení na https://archiv.ihned.cz/c1-66005690-rodiny-s-detmi-si-letos-polepsi-dosahnou-na-vic-penez-cerstvi-otcove-budou-mit-nove-narok-na-tyden-volna

další zprávy z médií