Nízké tresty za domácí násilí? Často to začíná u policistů, kteří nejsou vždy proškoleni, říká Michaela Studená

Datum publikace: 10. 09. 2023
Periodikum:
plzenska.drbna.cz
Každý pátý Čech podle posledních čísel zažil domácí násilí, které nemusí být zpravidla fyzické. Téma, které je ve společnosti často přehlíženo a bagatelizováno, se snaží dostat do povědomí Michaela Studená, která společně s poslankyní Barborou Urbanovou založila projekt Pod svícnem. Ten pomáhá především obětem. Zároveň společně apelují na zákonodárce, kteří mají ve svých rukou legislativní změny. Nejen o tom se Michaela Studená rozpovídala v dalším díle seriálu Bez servítků.

Základní otázka, kde je vlastně hranice domácího násilí? Domácí násilí začíná a končí tam, kde dochází k ponižování druhého člověka. Nemusí to být dané jen fyzicky, ale také psychicky. To je právě ten rozdíl mezi normální hádkou a psychickým násilím, protože v hádce padají argumenty. Můžou být hlasité, může to být křik, ale pořád to jsou argumenty. U psychického násilí jdete neomylně na tu nejcitlivější část člověka. Mluvíte o dětství, minulosti, komplexech a všem, co je citlivé. Proto sem patří i sexualizované násilí, protože intimita je něco křehkého, kdy se odevzdáváte tomu druhému. V partnerském vztahu tomu, koho milujete. Právě proto může být ponižování také v téhle oblasti. Ponižovat můžete také toho druhého ekonomicky, kdy děláte vše pro to, aby byl na vás partner ekonomicky závislý. Může jít také o sociální izolaci, kde se snažíte zabránit, aby neměl kontakt s někým jiným. Aby si nemohl takříkajíc stěžovat a byl víc zranitelný.


Celý článek najdete zde: https://plzenska.drbna.cz/drbna/bez-servitku/12848-nizke-tresty-za-domaci-nasili-casto-to-zacina-u-policistu-kteri-nejsou-vzdy-proskoleni-rika-michaela-studena.html?utm_source=copy

domácí násilí