Zobrazit menuSkrýt menu

Fenomén YouTube: Co dělat, aby děti sledovaly „bezpečně“?

Publikováno: 20. 4. 2018, aktualizováno: 20. 4. 2018 | Zdroj: www.firststyle.cz

Pokud máte děti ve věku, kdy stále více touží hledat odpovědi na všechny otázky na internetu, jako zodpovědní rodiče možná lehce trnete hrůzou. Jejich hlavním cílem se totiž stává YouTube.

YouTube je komunita milionů uživatelů, která nabízí nejen ty užitečné a dobré informace. Mnohdy skrývá taky výrazně nevhodný obsah, který by měl zůstat zraku našich ratolestí skrytý. Je potřeba se strachovat? A jak děti na YouTube pohlídat? Na to by vám měl ve zkratce odpovědět tenhle článek.

YouTube je mezi mládeží nejpopulárnější sociální sítí. Podle posledních informací na něm sleduje videa 93 % juniorů ve věku 9 - 12 let. (zdroj: Avast - Safe Online) Na tuto online platformu je přitom nahráno kolem 400 hodin videí každou minutu. Vzhledem k tomu, jak je rozsáhlá, můžeme tedy jen těžko definovat, jak moc je přínosná a zda může těm, kdo ji sledují, uškodit.

Obzvlášť, pokud se zaměříme na děti a mladistvé. Co však můžeme s přesností určit je, že videa, která na ní sledují miliony uživatelů nižšího věku, jsou velmi oblíbená, stejně jako osobnosti s nimi spojené. Protože zakázat dětem sledovat YouTube rozhodně není řešením, nabízíme spíše několik elegantních tipů, jak se postarat o to, aby jej vaše ratolesti sledovaly „bezpečně" a vy jste mohli být v klidu.

Různé země mají různé minimální věkové požadavky pro vytvoření uživatelského účtu na YouTube. Nejstriktnější jsou tato pravidla v Nizozemsku, kde je stanovena věková hranice 16 let. Jižní Korea a Španělsko dovolují dětem být oficiální součástí komunity od 14 let, zbytek zemí včetně ČR to povoluje od 13.

Základ, co nabízí YouTube: omezený režim

Několik základních bezpečnostních kroků nabízí samotní autoři sociální sítě. Zcela elementárním krokem je upozornění na přehrávaný obsah, který je nepřístupný divákům pod 18 let. Tohle upozornění se však zobrazí pouze tehdy, pokud budete mít v rámci svého YouTube účtu nastavený, respektive zapnutý tzv. omezený režim.

Pokud tento režim nezprovozníte, žádná varování se zobrazovat nebudou a přehraje se vám veškerý video-obsah. Důležité je taky myslet na to, že omezený režim je povolený na úrovni prohlížeče nebo zařízení. Musíte ho tedy zvlášť aktivovat v každém prohlížeči používaném v počítači. Pokud váš prohlížeč navíc podporuje funkci více profilů, je nutné jej aktivovat u každého profilu samostatně.

Nejen bezpečnosti na YouTube, ale i na dalších sociálních sítích a obecně na internetu bude věnována část letošního Utuberingu. Utuberingje akce, která umožňuje celodenní setkání fanoušků s hvězdami video-internetu tváří v tvář, přičemž nejsledovanější čeští a slovenští YouTubeři mají pro příchozí připravený program.

V rámci doprovodného programu pro rodiče jsou přichystány různé zajímavé přednášky - zčásti týkající se právě kroků k ochraně dětí na různých internetových kanálech. Festival se uskuteční 28. dubna v Praze a 5. května v Brně.

Co můžete udělat sami: povídejte si

Existuje několik kroků, které pro zachování bezpečného sledování YouTube doporučují dělat odborníci. A všechny tkví hlavně v komunikaci s dětmi nebo náctiletými, kteří YouTube kanály sledují. Pravidlem číslo jedna je popovídat si s potomky o zásadách soukromí, tedy že je důležité, aby nikde neuváděli soukromé údaje, jako třeba adresu bydliště, kam chodí do školy nebo ve kterém městě žijí. Patří sem taky nesdílení hesel s jinými lidmi, ač jsou to třeba spolužáci ze školy nebo kamarádi.

Celé znění článku k přečtení na: http://www.firststyle.cz/fenomen-youtube-co-delat-aby-deti-sledovaly-bezpecne/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS