Vady řeči jsou stále častější. Děti musí pořád mluvit, radí logopedka

Datum publikace: 28. 05. 2014
Periodikum:
lidovky.cz
Nedomykavost, kulatá mluva a jiné začínající vady řeči se čím dál tím čaastěji objevují u dětí předškolního věku. Může za to nedostek procvičovaní motoriky mluvidel.

"Často se setkáváme s dětmi, které nejsou schopny zvednout jazýček za horní zoubky, olíznout horní ret, udělat koníka, našpulit pusinku či nafouknout tváře, což má samozřejmě vliv na motorickou realizaci řeči," vysvětluje logopedka Dominika Kiene z Canadian Medical Care.

Lidovky.cz: O jaké nejčastější poruchy vady řeči se u dětí jedná?
V předškolním věku má vadu výslovnosti asi 40 procent dětí. Děti potřebují intenzivně procvičovat motoriku mluvidel a jazyka již od útlého věku. Často se setkáváme s dětmi, které nejsou schopny zvednout jazýček za horní zoubky, olíznout horní ret, udělat koníka, našpulit pusinku či nafouknout tváře, což má samozřejmě vliv na motorickou realizaci řeči. Mluvíme o poruchách, kdy obsahová stránka řeči odpovídá věku a dítě prošlo všemi fyziologickými fázemi vývoje řeči. Pokud dítě po třetím roce nedokáže vytvořit holou větu, mluvíme již o “opožděném vývoji řeči“. Nemluví-li dítě vůbec, nebrouká, nežvatlá, doporučuji vyhledat lékaře-foniatra klidně již kolem 12, 18 měsíců jeho života. Jestli však vývoj řeči probíhá v normě, můžeme se začít zabývat formální stránkou řeči, tedy třeba právě výslovností. Dětští lékaři mnohokrát posílají děti k logopedovi až ve věku 5 ti let. Jenže v případě, že má dítě dostatečně rozvinutou slovní zásobu, je důležité se výslovností zabývat mnohem dříve. Např. hravou formou rozhýbávat jazýček, před zrcadlem cvičit pusinku, ukazovat si, jak nám fungují mluvidla. A samozřejmě s dítětem a na dítě co nejvíce mluvit a být mu tím správným řečovým vzorem.

Lidovky.cz. Co mají dělat děti či lidé, kteří mají k řečové vadě blízko (například mají měkké L)?
Pro správné vyslovení této hlásky je potřeba dodržet správný čelistní úhel, to znamená mít dostatečně otevřená ústa. Jazyk by se měl pohybovat od horních zubů ke spodním bez souhybu brady a čelisti. Měkké, pomalé L může být způsobeno nezralou motorikou mluvidel, ale také nesprávně naučenou výslovností této hlásky. Důkazem toho je i velké množství dospělých, kteří tuto hlásku takzvaně “nedotáhli”. 

 

Celé znění rozhovoru najdete na https://relax.lidovky.cz/vady-reci-jsou-stale-castejsi-deti-musi-porad-mluvit-radi-logopedka-1pi-/zdravi.aspx?c=A140526_104513_ln-zdravi_ape

 

> další zprávy z médií