Úzkostné matky spoléhají víc na techniku, než na vlastní instinkt

Datum publikace: 02. 04. 2014
Periodikum:
idnes.cz
Rodiče dnes mohou mít děti pod kontrolou lépe než kdy předtím, od tlukotu srdce ještě v děloze po monitorování jejich pohybu díky čipu v mobilu, nebo dokonce v těle.

V zahraničí se již vžil termín extrémní monitorování dětí.

Chvíle, kdy se rodiče poprvé ocitnou sami s nemluvnětem, je pro mnohé z nich děsivá. Obrovský pocit zodpovědnosti střídá strach z toho, že se dítě nevyvíjí (nespí, nejí, nečůrá), jak by mělo. Dítě se navíc překotně vyvíjí a u některých trvá déle než rok, než se jejich spací a další návyky ustálí. Je tedy pochopitelné, že rodiče rádi sahají po produktech, které jim slibují přesně ta dat, která potřebují.

Existuje třeba senzor v plence, který pošle rodičům SMS, pokud se dítě pokaká. Nejnovější produkty jako je Mimo, Owlet nebo Sproutling sledují teplotu kojence, jeho dech, polohu a dokonce i teplotu a osvětlení v místnosti. Mnohé české matky zase s dětskou postýlkou rovnou pořizují i monitor dechu.

Zatímco monitor dechu vás i všechny v jeho doslechu upozorní, že něco není v pořádku, další výše jmenované produkty to neslibují a nejsou k tomu účelu ani doporučovány. Proč si tedy rodiče pořizují takové výrobky? Na názor jsme se zeptali psychologa Jana Kulhánka z Kliniky ambulantní psychoterapie Anděl.

 

Celé znění článku najdete na http://ona.idnes.cz/extremni-monitorovani-tabulkove-rodicovstvi-f45-/deti.aspx?c=A140401_004600_deti_haa

 

> další zprávy z médií