Plošný screening sluchu novorozenců – nezbytnost pro všestranně zdravý vývoj

Datum publikace: 05. 06. 2014
Periodikum:
zdravky.cz
„Světová zdravotnická organizace považuje sluchové postižení za druhé nejzávažnější, hned za postižením mentálním.

Lidský jedinec je při poškození sluchu ochuzen o 60 % poskytovaných informací,“ připomněla MUDr. Eva Vitásková z Otorinolaryngologického (ORL) oddělení Nemocnice Na Bulovce (NNB). V září 2012 se Česká republika jako jedna z posledních zemí EU připojila k celoplošné formě screeningového vyšetření sluchu u novorozenců.

„Do této doby byl povinný screening sluchu prováděn jen u vybrané skupiny rizikových novorozenců. Ukázalo se však, že pokud děti měly pouze postižení sluchu, nebylo u nich zachyceno cca 30–40 % sluchových vad,“ upozornila MUDr. Vitásková. Následně pro ZN přiblížila, jak se s novým screeningem potýká právě ORL pražské Bulovky.

Screening sluchu novorozenců v ČR funguje na třech úrovních

V ČR se podle statistik ročně narodí přibližně 100 000 dětí, incidence výskytu středně těžké sluchové vady je 6–12 : 1000 fyziologických novorozenců, incidence těžké sluchové vady 1 : 1000. U rizikových novorozenců je udávána incidence výskytu sluchových vad 20–40 : 1000. V 60 % případů sluchové vady se jedná o onemocnění vrozené, z toho více než polovina vzniká na genetickém podkladě a zbytek v důsledku prenatálních rizikových faktorů, v průběhu perinatálního a postnatálního období vzniká 40 % případů sluchového postižení.

MUDr. Vitásková doplnila, že ORL společnost ČLS JEP doporučuje třístupňovou formu screeningové sítě:

*1. úroveň – zaškolený personál na neonatologických odděleních provádí 2.–4. den po porodu měření otoakustických emisí přenosným automatickým přístrojem. V případě negativního výsledku je prováděn rescreening za 2.–4. týdny po porodu na příslušném ORL či foniatrickém pracovišti.

 

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

 

> další zprávy z médií