Násilí je potřeba jasně pojmenovat: Násilí v blízkých vztazích v zrcadle kvalitativního a kvantitativního výzkumu

Datum publikace: 11. 03. 2024
Periodikum:
rtvj.cz
Hození tvrdého předmětu, facky a pohlavky, tahání za vlasy, popálení, dušení, škrcení či topení a mlácení hlavou o něco – to jsou projevy fyzického násilí, se kterými se podle reprezentativního výzkumu „Kvalita života a pocit bezpečí“ dospělá česká populace nejčastěji setká v rámci partnerských vztahů. Kvalitativní výzkum „Děti a násilí v blízkých vztazích“ pak podle výzkumnice Dany Moree ukazuje, že „násilí je především nutné jasně pojmenovat, jinak děti často nemají šanci se v situaci zorientovat“.

ReCeGe – Výzkumné centrum domácího a genderově podmíněného násilí představuje dva unikátní výzkumy:

A) Reprezentativní kvantitativní výzkum „Kvalita života a pocit bezpečí“

Výzkumné centrum domácího a genderově podmíněného násilí (ReCeGe) dokončilo reprezentativní šetření „Kvalita života a pocit bezpečí“ populace ve věku 18 až 74 let (N = 1757), které vzniklo upravením evropského šetření genderově podmíněného násilí a zaměřilo se na zkušenosti s násilím v průběhu života i za pandemie covidu-19. Druhým příspěvkem k výzkumu násilí v blízkých vztazích pak je kvalitativní výzkum s mladými dospělými, kteří coby děti zažívali domácí násilí přímo či v roli svědků a u nichž zároveň nedošlo k systémovému podchycení jejich případu, který byl často označen za běžnou rozvodovou kauzu. Nejprve se věnujeme reprezentativnímu šetření.

Celý článek najdete zde: https://www.rtvj.cz/nasili-je-potreba-jasne-pojmenovat-nasili-v-blizkych-vztazich-v-zrcadle-kvalitativniho-a-kvantitativniho-vyzkumu/

ruka v pěst