Kolik dětských nemocí je „normálních“?

Datum publikace: 23. 10. 2015
Periodikum:
vitalia.cz
Vaše dítě je s podzimem více doma než ve školce, jedna nemoc střídá druhou. Kdy už se může jednat o skutečný problém s imunitou?

Ostatně IMUNITA je nejskloňovanější výraz v každém letáku z lékárny, který teď najdete ve schránce. Stovky přípravků v lékárnách i obchodech se zdravou výživou. „Zaručení bojovníci“ s každým neduhem. Chceme nalézt zázrak, který nás i děti zbaví jakékoliv chřipky nebo nachlazení. Glukany, aloe, laktobacily a další přípravky jsou tématem diskuzí doma, na internetu i dětských hřištích, to pokud máte štěstí a váš potomek je zrovna týden zdráv.

Bez nemocí to nejde

Imunitní systém se vyvíjí již v průběhu embryonálního vývoje. Úkol imunity je jasný: chránit organismus před škodlivými vlivy z vnějšího prostředí, nebo dokonce i z vlastního organismu. Každé setkání s infekcí posouvá imunitní systém o krok dál. V tomto kontextu je vlastně běžná nemoc prospěšná, protože s každou další se tělo dítěte něco dalšího naučí a příště umí lépe zabojovat. To je ovšem slabá útěcha pro ty, kteří teploměr a sirup proti teplotě tahají z šuplíku každé dva týdny.

Hurá do školky – a do postele…

„Imunitní systém v době počátku docházky do kolektivu prochází ještě fází učení, poznává jednotlivé patogeny a postupně si je zapamatuje,” vysvětluje alergolog a imunolog MUDr. Jaromír Paukert. „Nemocnost v téhle době je přirozeným jevem. Vždy je to ale otázka míry a charakteru infektů a průběhu nemocí. Každé dítě se musí posuzovat individuálně.”

 

Celé znění zprávy najdete na: https://www.vitalia.cz/clanky/kolik-detskych-nemoci-je-normalnich/.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: