Jsou psychické problémy dědičné?

Datum publikace: 03. 07. 2014
Periodikum:
babyweb.cz
Vědci ještě dnes nedokážou přesně určit, nakolik jsou psychické poruchy ovlivněné prostředím a nakolik se na rozvoji choroby podepíše vrozený genetický potenciál. U většiny hrají roli oba faktory.

Čtyřicetiletá Lenka moc dobře ví, jak těžké je soužití s psychicky nemocným člověkem. Její maminka léta trpěla schizofrenií. Proto se oprávněně obává, aby jednou nemoc nepropukla u ní nebo u jejích dětí. Může se nějak bránit? A má se vůbec bát?

Psychické nemoci jsou staré jako lidstvo samo, přesto v jejich léčení stojíme sotva na začátku. Není tomu tak dávno, co jediná léčba různých nemocí duše spočívala v izolaci nemocného a maximálně tišení agresivních projevů.

I když bouřlivým rozvojem technologií i lékařství za minimálně posledních sto let začínáme na psychické nemoci pohlížet úplně jinak, mezi lidmi je stejně pořád zakořeněná spousta mýtů a vžitých představ. Nic si nenalhávejme, na duševně nemocné pořád koukáme tak trochu skrz prsty.

Jedna věc je, když kamarádka prohlásí, že „má depku“, a úplně jiná, když někdo opravdu trpí depresemi, které mají jasnou vnitřní příčinu. Zatímco trocha toho splínu a smutku do života prostě patří, to, že prožíváme blbé období, ještě neznamená, že máme opravdovou depresi vhodnou léčby. Dokáže vás homeopatie zbavit depresí či nespavosti?

Opravdová deprese vznikne poruchou přenosu nervových signálů, v těle chybí látky k tomu potřebné a vně se nemoc projeví psychickými problémy a změnou chování. A podobné je to i s jinými psychickými poruchami: už zmíněnou schizofrenií, s maniodepresivní psychózou, Alzheimerovou chorobou. Opravdová psychická choroba nebo porucha má v těle konkrétní příčinu, byť ji třeba ještě neznáme nebo neumíme přesně popsat. Tím hůř dokážeme určit míru její dědičnosti.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/jsou-psychicke-problemy-dedicne.

 

> další zprávy z médií