Jak potrestat dítě? Jde to i bez facky!

Datum publikace: 30. 06. 2014
Periodikum:
prozeny.cz
Velký nářez nebo facka mohou být pro dítě nejen bolestivé, ale také ponižující. Navíc pokud takový trest rodiče používají běžně, učí se to dítě od nich.

Malé dítě od rána zlobí jak čert, starší puberťák zase odmlouvá nebo je drzý. A vám v jednu chvíli ujede ruka, a plácnutí nebo facka je na světě. Je ale nutné trestat děti fyzicky? Zkuste to jinak.

Martina má dvě děti a přiznává, že někdy končí vyhrocené domácí situace naplácáním. „Jsou chvíle, kdy mi ujedou nervy, ale potom mě to vždy mrzí,“ říká Martina.

Sama přitom v dětství dostávala nařezáno často. „Můj táta nešel pro ránu daleko, fackoval mě běžně, o ničem se nemluvilo a rovnou se mlátilo,“ popisuje s tím, že byla rozhodnutá děti nikdy nebít. „Proto se teď snažím trestat děti jinak než fyzicky. Zákaz sladkého, televize, návštěv u kamarádů. A co hodně působí, jsou otravné promluvy do duše, to moje děti nesnášejí a zabírá to,“ říká Martina.

Násilí je ponižující

Zapátrejte v paměti, také si pamatujete nějakou facku od rodičů, která podle vás byla nespravedlivá nebo prostě strašně bolela? A teď si odpovězte, chcete, aby podobnou vzpomínku mělo v dospělosti i vaše dítě? Hlášky typu škoda rány, která padne vedle, hoďte do pomyslného koše. Zkuste vychovávat bez bití.

„Velký nářez nebo facka mohou být pro dítě nejen bolestivé, ale také ponižující. Navíc pokud takový trest rodiče používají běžně, učí se to dítě od nich. Vezme si z toho, že řešit problém násilím je v pořádku, že silnější má navrch, a potom bije třeba spolužáky,“ míní dětský psycholog Jan Kulhánek z ambulance Psychoterapie Anděl. 

Celé znění článku najdete na: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-potrestat-dite-jde-to-i-bez-facky-15463.

> další zprávy z médií