Až 10 % předškoláků má oční vadu, včasné léčení nutné

Datum publikace: 11. 09. 2014
Periodikum:
medicaltribune.cz
Až deset procent předškoláků má oční vadu, školáků čtvrtina. Nejčastěji jde o šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus.

Uvedl to řekl přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Varoval, že neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku. Dětí s oční vadou podle něj přibývá, vliv má používání počítačů, mobilů a časté sledování televize ve stále nižším věku.

"Oční vady mohou děti provázet už od narození. V Česku trpí každé dvanácté dítě do čtyř let věku oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent, dětí školního věku čtvrtina," upřesnil lékař.

Rodiče by měli přivést dítě k očnímu lékaři podle Stodůlky poprvé ve třech letech. Dioptrie bývají dědičné, a tak když v rodině jsou vyšší dioptrie, je lepší, aby dítě vyšetřil oční lékař už v prvním roce života.

Zjistit oční vadu mohou podle určitých signálů i sami rodiče. Děti, které neumějí poznávat obrázky, by rodiče měli sledovat při hře. Dokáže-li dítě cíleně uchopovat předměty a reagovat na mimiku rodičů, mělo by mít zrak v pořádku. Zhoršené vidění jen jednoho oka odhalí test, kdy se oko při hře jemně zakryje. Pokud je jedno oko výrazně slabší, dítě se zakrytí zdravějšího oka brání, zatímco při zakrytí horšího oka si hraje dál.

 

Celé znění článku najdete na https://www.tribune.cz/clanek/33840-az-pct-predskolaku-ma-ocni-vadu-vcasne-leceni-nutne.

> další zprávy z médií

 

Související téma na portálu Šance Dětem: