10 velkých nepravd o záškoláctví: Znáte je?

Datum publikace: 25. 04. 2014
Periodikum:
zena.centrum.cz
Když v půl jedenácté dopoledne potkáte v hypermarketu tři dvanáctileté holčičky, jak se volným krokem loudají okolo výkladů s oblečením nebo bižuterie, je to v podstatě jasné: Princezny jsou za školou.

Místo, aby seděly ve školní lavici a pozorně poslouchaly výklad o tom, jak se liší druhy obratlovců, kde se píše velké písmeno či kterak dělit zlomky, nadělily si slečny volno.

Je to vlastně paradoxní - zatímco v mnoha zemích třetího světa mají děti velkou kliku, když se jim podaří chodit do školy, někteří malí Evropané se tomuto zařízení vyhýbají jako čert kříži. Mohou na to doplatit hlavně jejich rodiče.

Do školy se musí!

Aby rodiče své děti "ve věku 6-12 let do školy posílali", nařídila už v roce 1774 moudrá císařovna Marie Terezie. Od té doby máme povinnou školní docházku, která v průběhu staletí kolísala mezi osmi až deseti roky. V současné době ji upravuje praví zákon č. 561/2004 Sb. Ten praví, že "školní docházka je povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne sedmnáctého roku věku".

Víte, že...

  • O prospěch svých dětí se aktivně zajímá přibližně třetina rodičů?
  • Zákonný zástupce, který nedohlíží na řádné plnění školní docházky svého svěřence, může být potrestán odnětím svobody až na dva roky? Jestliže jednání opakuje, může být potrestán až pěti lety vězení.

Celé znění článku najdete na: https://zena.aktualne.cz/rodina/10-velkych-nepravd-o-zaskolactvi-znate-je/r~i:article:803139/.

> další zprávy z médií

Dívky na schodech