Nový web jako první pomoc při traumatu

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 18. 07. 2023, Aktualizováno: 20. 03. 2024
Ošklivý pád při sportu, zkušenost s násilím v blízkých vztazích, šikana ve škole, útěk z domova, který vzala válka a na oplátku nenechala nic než šrámy na duši a děsivé vzpomínky. Trauma může mít různé podoby. Společné mají to, že na první pohled nejsou moc vidět. Traumatizované dítě si tak snadno můžeme splést se „zlobivým“, agresivním, nevychovaným, neprůbojným, zaostalým nebo příliš uzavřeným dítětem. Pokud však jeho trauma rozpoznáme, můžeme mu ulevit použitím trauma zohledňujícího přístupu. Tomu se věnuje nový web „Jak na trauma“.

Obsah článku

Web je určen především osobám pracujícím s dětmi: pedagogům, sociálním pracovníkům, psychologům či zdravotníkům. Neměli by ho ale přehlédnout ani rodiče či ti, kdo traumatickou zkušeností právě procházejí. Stěžejní částí webu je jedenáct krátkých videí. V nich se dozvíte, co je to trauma, proč někdy přeroste v traumatizaci, co pomáhá traumatizované osobě, i jak během práce s traumatizovanými osobami nevyhořet.

„Týká se to i mě? Nebo mých dětí či blízkých? A jak vůbec poznám, že se jedná o trauma? Pokud si kladete obdobné otázky, pak máte důvod videa zhlédnout.“ shrnují autoři webu.

Obsah informačních videí vychází z mezinárodních evidence-based doporučení (například SAMHSA’s Concept of Trauma and Guidance for a Trauma-Informed Approach).

Remote video URL

Proč je trauma zohledňující přístup přínosný?

Osob, které prožily nebo prožívají mimořádně náročné, až traumatizující události, je kolem nás mnoho. Přesto se téma traumatu a traumatizace zviditelňuje a stává veřejným i díky zkušenosti s pandemií covid-19 a ruskou agresí v Ukrajině. Jak jsme ale naznačili v úvodu článku, traumatizující mohou být i „méně“ dramatické okolnosti. Desítky tisíc dětí u nás nevyrůstá ve své původní rodině, zažilo komplikovaný rozvod rodičů či domácí násilí. Zároveň platí, že neexistuje „větší“, či „menší“ trauma a neplatí tak poučky typu: „Tímhle si přece prochází skoro každý, to nic není.“
Právě proto videa na webu představují posluchačům takzvaný trauma zohledňující přístup. Zjednodušeně říká, že bychom v komunikaci s potenciálně traumatizovanou osobou měli postupovat citlivě. Nebanalizovat její pocity, pokusit se snížit napětí, nepoužívat korekce, které mohou k frustraci naopak ještě přispět. Takovou komunikaci by měli ovládat nejen zaměstnanci institucí pracující s dětmi a rodiče, ale my všichni. U traumatu totiž platí, že pokud jeho příčiny nepůsobí dlouhodobě a okolí „nepřikládá pod kotel“, může se s ním daná osoba často vypořádat sama. Web „Jak na trauma“ pomáhá právě s tímto. Jedná se o snadno dostupný nástroj pro porozumění a práci s traumatem v době, kdy jsou psychiatrické ordinace a psychologické poradny zahlcené a přímá pomoc je obtížně dostupná.

Související literaturu a další zdroje informací naleznete také v naší Odborné knihovně.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru nebo nás sledujte na Facebooku!

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

 

Autor/ka

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.