Online rizika v době koronaviru

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 30. 04. 2020, Aktualizováno: 24. 10. 2023

Mohou v době trvání opatření souvisejících s koronavirem děti a dospívající čelit v online prostředí větším rizikům než dříve? A jak případným nebezpečím předcházet? Na to odpovídá prof. PhDr. David Šmahel, Ph.D. z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a vedoucí výzkumného týmu IRTIS.

Zvyšují se v současné době rizika, kterým mohou děti a dospívající ve virtuálním světě čelit?

Většina dětí a dospívajících tráví tyto dny více času doma a současně tráví patrně více času za monitory svých počítačů či mobilů, což má své pozitivní i negativní dopady. Pozitivními dopady může být například to, že děti se více naučí distančnímu vzdělávání, vyzkouší si různé programy k učení a třeba se také mohou zlepšit ve vyhledávání informací na internetu.

Naopak negativním dopadem může být samozřejmě zvýšené vystavení online rizikům, například online zraňujícím obsahům, problémům s osobními daty či v případě některých dětí může dojít i k nadměrnému online používání technologií a online závislosti. Jedním z rizik je také kybernenávist, kde se ukazuje, že jsou jí české děti vystaveny více než jejich vrstevníci v Evropě.

Více o tomto tématu najdete v článku a navazujícím reportu z mezinárodního výzkumu EU Kids Online: https://irtis.muni.cz/czech-section/clanky-pro-verejnost/ceske-deti-se-setkavaji-s-kybernenavisti-vice-nez-jejich-vrstevnici-v-evrope )

Proměňuje se v této době nějakým způsobem i aktivita internetových predátorů?

Na tuto otázky neznám odpověď, nejsem s „online predátory“ v kontaktu, ani výzkumném. Dle mého názoru je termín „online predátor“ spíše výmyslem médií, ve skutečnosti se děti a dospívající s nebezpečnými lidmi tohoto typu na internetu setkají naprosto minimálně. Daleko větší pravděpodobnost je, že se dítě setká s násilím v rodině.

Více k tomuto tématu se mohou čtenáři dočíst v následujícím článku: https://irtis.muni.cz/czech-section/clanky-pro-verejnost/osobni-setkani-s-nekym-z-internetu

Jak mohou děti a dospívající rizikům předcházet? Jaké jsou hlavní zásady prevence rizikového chování na internetu?

Jde o velmi komplexní otázku. Velmi záleží na věku dítěte či dospívajícího a aktivitách, které dítě na internetu dělá. Doporučil bych dětem a dospívajícím zkusit si například online kurz, který připravila antivirová firma Avast. Případně zhlédnout jejich videa s Jirkou Králem, která jsou udělána pro dospívající přístupnou formou.

Co může dítě nebo dospívající dělat, pokud už se do potíží dostal? Například komunikoval s cizí osobou, poslal jí své intimní fotografie a ona jej nyní vydírá nebo vyhrožuje?

V první řadě by si mělo dítě či dospívající jít za svým rodičem, popřípadě učitelem a probrat s ním celou situaci. Rizikových situací může být celá řada a záleží na kontextu celé situace. Pokud již skutečně došlo k vydírání nebo vyhrožování, je samozřejmě na místě obrátit se na Policii ČR. Pokud dítě či dospívající narazili na nezákonné obsahy, je možno využít formuláře projektu „Stop online“, který také spolupracuje s Policií ČR: https://www.stoponline.cz/cs/

Může být současná situace příležitostí, jak si v rámci rodiny užívání digitálních technologií nastavit, nebo si dokonce navzájem rozšířit obzory?

Věřím, že z hlediska používání technologií v rodině může být aktuální situace skutečně pro mnoho rodin pozitivní, pokud se dobře využije. Rodiče se mohou spolu s dětmi učit používat online aplikace pro vzdělávání, či společně hledat cesty, jak technologie pozitivně využít. Doporučuji například rubriku „Rodina v síti“, která funguje v rámci projektu „Rodiče vítáni“.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

 

Zapojte se do výzkumu

Máte doma dospívajícího ve věku 13-17 let? Tráví hodně času na svém mobilním telefonu? Pro náš výzkum hledáme právě takové děti. Přečtěte si více o našem výzkumu, řekněte o něm svým dětem a pomozte vědě! Ať využijeme alespoň pozitivním způsobem, že děti nemohou do školy.

Více informací najdete zde: https://irtis.muni.cz/mladi-na-mobilu

Děkujeme a budeme se těšit na případnou spolupráci. (Každé dítě dostane za účast flashku)

prof. David Šmahel, vedoucí výzkumného týmu @irtismu

Autor/ka

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.

Děvčata u laptopu

Používáte k výuce zásad bezpečnosti na internetu interaktivní aplikace (Buď safe online, Interland atd.)?

Choices