Dluhy a finanční problémy

Autor/ka: Mgr. Kateřina Mašatová
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 20. 10. 2023

V době ekonomické krize zadluženost českých rodin stoupá. Souvisí se zdražováním zboží a s nárůstem nezaměstnanosti. K zadlužování také velmi přispívá to, jak snadné je si vzít půjčku.

Reklamy poskytovatelů půjček na nás útočí téměř všude. „Stačí jen zavolat“ a jednatel za vámi kdykoliv kamkoliv přijde. Reklama na nás útočí i z druhé strany – nakupujte zboží, nakupujte spotřebiče, auta, byty, jsou levné, můžete splácet po částech.

Reklama je důmyslná a člověka často přesvědčí, že danou věc skutečně potřebuje. A pak začíná kolotoč: půjčka, vysoké splátky, nevýhodné podmínky, další půjčka, ještě vyšší splátky, neschopnost zaplatit včas, nátlak ze strany poskytovatele půjčky, strach z exekuce, nejsnadnější řešení, další půjčka atd.

Ničivý kolotoč se začíná roztáčet na plné obrátky a začíná strhávat i okolí, tedy rodinu a blízké. Není na zaplacení nájmu, na nákup potřeb dětí do školy. Přátelé už vám nepůjčí, protože jim peníze nevracíte. Velmi často se stává, že jeden z partnerů zadlužení před druhým tají. Má obavy z jeho reakce, z odmítnutí, nebo i opuštění. Tajnostmi se ale situace spíš komplikuje. Dochází ke ztrátě vzájemné důvěry, která je v partnerství/manželství nezbytná a která se velmi obtížně obnovuje.

Příliš vysoká zadluženost vede až k rozpadu rodiny, někdy i k odebrání dětí do ústavní péče. A to v případě, že rodiče po exekuci majetku již nejsou schopni zajistit ani základní potřeby dětí, jako je strava, ošacení nebo bezpečné bydlení. Pokud se problém promítá do osobní (psychické), partnerské, rodinné, sociální či pracovní oblasti, znamená to, že jste se ocitli v „dluhové pasti“.

Čtěte také:
Partnerská krize
Deprese u dětí
Rodinná mediace: cesta k řešení sporů mezi rozvádějícími se rodiči

↑ nahoru

Jak z toho ven

  • Nejlepší je prevence

Samozřejmě že, jako kdekoliv jinde, je nejlepší prevence – čili hlídat si měsíční příjmy a výdaje a dodržovat jednoduché pravidlo: výdaje nikdy nesmí být vyšší než příjmy.

Rozmýšlejte před větším nákupem, jestli danou věc skutečně nutně potřebujete, zda by se s nákupem dalo počkat a ušetřit z vlastního příjmu. Když už je půjčka či hypotéka nezbytná, vybírejte si takové poskytovatele půjček, kteří jsou osvědčení a seriózní. Nezapomínejte, že žádní poskytovatelé půjček vám nechtějí pomoci, chtějí především vydělat! Důkladně si proto prostudujte podmínky a případně se poraďte s odborníkem. Hlavně nepodepisujte nic, čemu nerozumíte.

  • Začněte sami u sebe

Pokud již ale v dluhové pasti jste, možná se cítíte bezmocní a neschopní celý problém vyřešit sami. Musíte však přijmout odpovědnost sami za sebe a jste-li rodiče, pak i za svou rodinu. Každý problém má své řešení, a pokud ho berete jako výzvu, nikoliv jako osobní prohru, získáte i energii k jeho nalezení. Aktivita však musí vycházet z vás, nikdo jiný vám nepomůže.

  • Šetrnost jako životní styl

Jako první krok uzavřete sami se sebou vnitřní smlouvu, že změníte životní styl. Začněte třeba tím, že si sepíšete – poctivě – všechny vaše měsíční výdaje, včetně všech splátek. Nezapomeňte na pravidelné platby, jako je nájem, energie, potraviny, benzín, telefon a podobně. Mimo rodinných výdajů započítejte také svoje osobní výdaje – koníčky, sport, cigarety, alkohol. Až si budete jistí, že jste na nic nezapomněli, sepište si všechny vaše příjmy. Pokud vaše výdaje převyšují, seškrtejte výdaje tak, aby vám zbyly jen nezbytné položky.

Přemýšlejte, na čem ušetřit, čeho se můžete vzdát. Do práce jezděte autobusem nebo na kole (auto můžete prodat, pokud se to vyplatí), omezte alkohol a kouření, kupujte levnější potraviny, snižte poplatky za telefon a omezte volání, využívejte slev a akcí. Šetrně hospodařit může být zábavné, když to pojmete jako trénink tvořivosti. Být šetrný vás také vede k větší svobodě, pokud se snažíte vystačit si z vlastních zdrojů. Vyrábějte, šijte, máte-li zahrádku, pěstujte zeleninu a ovoce sami a nemusíte tak často nakupovat v supermarketu. Být šetrný je dokonce i ekologické – tím, že méně spotřebujete, vyprodukujete méně odpadu. Šetrnost je také dobrý příklad pro vaše děti, proto se je snažte do vašeho snažení také zapojit.

  • Zvyšte své příjmy

Pokud zvýšení šetrnosti nepomůže, musíte jít ve své aktivitě dál. Cílem je, aby vám z příjmů po zaplacení všeho nezbytného, zůstalo alespoň 20 procent. Přemýšlejte, jak příjmy zvýšit:  změnit zaměstnání, zvýšit si úvazek, najít si brigádu a podobně. Můžete prodávat vaše výrobky, zeleninu atd. Možná bude nutné vyměnit byt za menší a levnější nebo prodat auto.

Třeba se vám zdá taková změna života těžká a nežádoucí, ale uvědomte si, že pokud setrváte ve dosavadním způsobu života, můžete ztratit ještě víc. Naopak, odhodláte-li se ke změně, spíše získáte. Koneckonců, nikdo netvrdí, že se nemůžete vrátit k pohodlnějšímu životu, až se dostanete z nejhoršího.

↑ nahoru

Kdy a kde hledat pomoc

Někdy se věci zkomplikují tak, že si člověk sám už nepomůže. Tonoucí se sám za vlasy z rybníka nevytáhne. Situace v rodině je příliš komplikovaná, tajnosti a lži již mezi partnery napáchaly příliš škody, než aby se spolu spojili a bojovali za záchranu rodiny, natož aby se podařilo zapojit i děti.

Někdy může být riskantní vůbec jen sdělit partnerovi, jak se věci mají. Jindy je množství půjček a různé okolnosti kolem nich, tak spletité, že už se v nich nevyznáte. Pak je čas obrátit se na odborníky. Přímo cílenou pomoc pro zadlužené poskytují bezplatně občanské poradny v sekci dluhové poradenství http://dluhy.obcanskeporadny.cz.  S řešením rodinných potíží vám také bezplatně pomohou v poradnách pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autor/ka

Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze, poté absolvovala psychoterapeutický výcvik v rodinné a systemické terapii. Pracovala jako odborná sociální poradkyně pro rodiny s dětmi ohroženými zanedbáváním v organizaci Střep a v Kolpingově rodině Smečno. Vyučuje psychologii na VOŠ pedagogická a působí jako psycholožka v Centru psychologického a sociálního poradenství Středočeského kraje.

Odborná knihovna:
Články: