Zobrazit menuSkrýt menu

Zanedbávání péče o dítě

Publikováno: 13. 4. 2012, aktualizováno: 9. 7. 2020

ilustrační foto – plačící holčičkaOdpovídajícím způsobem pečovat o dítě je povinností každého rodiče a ukládá ji zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (§ 871, odst. 1), a zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník (§ 196 až § 197). Jak taková vhodná péče ale vypadá a co zahrnuje? A co je chápáno jako zanedbávání péče o dítě?

Rodič, který péči o dítě zanedbává, ignoruje potřeby dítěte, včetně těch základních, jako je potřeba bezpečí, lásky a přijetí, ale například také zdravé výživy a podobně. Dochází k poškození vývoje dítěte a v extrémním případě až k ohrožení jeho života. Zanedbávání může být zároveň provázeno i týráním či zneužíváním. Ale co je důležité, oproti týrání a zneužívání bývá zanedbávání péče nejméně viditelné.

Příčinou zanedbání péče může být neznalost rodičů, kteří sami pochází ze zanedbávajícího rodinného prostředí, dále například to, že se o dítě starat lépe nemohou (například dlouhodobá chudoba) nebo nechtějí (například nechtěné dítě).

Formy zanedbávání jsou různé, a stejně tak je různá i míra zanedbávání. Může jít o fyzické a výživové zanedbávání, zanedbávání oblékání, špatné bytové podmínky, nedostatečný dohled, nebo dokonce opuštění dítěte. Dále zanedbání zdravotní péče, vzdělávacích a vývojových potřeb a ochrany před rizikovým prostředím.

Zanedbání se může týkat mnoha oblastí života dítěte, projevuje se v emocionální rovině, fyzické i duševní a lze říci, že zanedbávané děti mají výrazně horší start do života oproti dětem ze zdravé rodiny.

Čtěte také:
Zanedbávané děti: nejméně viditelné, s vážnými následky
Kolik času svých rodičů potřebují současné děti?
Mýty a fakta o sexuálním zneužívání dětí

Příběh ze života dítěte

Otec po smrti manželky zůstal se dvěma dětmi ve věku devět a jedenáct let sám. Potýkal se dlouhodobě s depresemi, novou partnerku si nenašel, jiné příbuzné rodina nemá. Zanedlouho přišel o práci kvůli častým absencím a pití alkoholu na pracovišti. Nějakou dobu se snažil práci znovu najít, ale po několika neúspěších rezignoval. Většinu času sedí v hospodě a popíjí. O děti se nezajímá, a ty tak hodně času tráví u sousedů, kteří mají sami děti v podobném věku a je jim jich líto. Vědí, jak to má teď otec těžké. Někdy se stane, že doma v ledničce není nic k jídlu nebo že otec přijde domů až k ránu, přes den spí a s dětmi se ani nepotká. Děti nedostávají žádné kapesné, ani svačiny do školy, vypadají unaveně a špinavě. Škola se o celou situaci začala více zajímat, když děti přestaly chodit na obědy, protože jim je otec nezaplatil a nedostaly od něj peníze na školní pomůcky a na školní výlet. 

Kde hledat pomoc?

Rodič, který se dostane do obtížné životní situace, která vyústí v zanedbávání dítěte, má právo na pomoc.

Kontakty na jednotlivé typy služeb a konkrétní pomoc ve svém regionu naleznete zde. Vyberte kraj, ve kterém bydlíte a vyhledejte nejbližší zařízení, kde vám mohou pomoci.

Zanedbávané dítě:

  • Může se obrátit na krizovou Linku bezpečí 116 111 (bezplatně a nonstop).
  • Může požádat o pomoc zaměstnance školy – učitele, psychologa, výchovného poradce a podobně.
  • Může se svěřit komukoliv jinému blízkému, komu důvěřuje.
  • Může kontaktovat dětské krizové centrum nebo jiné psychologické pracoviště.
  • Může svou situaci nahlásit Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) na městském úřadě či na Policii ČR, ať již samo, nebo s doprovodem další osoby.

KVÍZ

Poznáte zanedbávané dítě?

Věděli byste, jak nejlépe postupovat, když se vám dítě s problémem svěří? Víte, kam své podezření na zanedbávání ohlásit, a jaké pro vás plynou důsledky z nenahlášení problému? Udělejte si náš rychlý test a hned zjistíte, jak jste na tom.

Zaujal Vás článek a chcete každý měsíc dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru!

Přihlášení k odběru newsletteru

 

Autorka článku

Mgr. Hana Vaníčková

Vystudovala jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje desátým rokem na Lince bezpečí – dětské lince důvěry, která poskytuje bezplatnou krizovou intervenci  a poradenství dětem a mladistvým v ČR. V současné době zde působí jako intervizor, zodpovídá za kvalitu odvedených hovorů a stará se o potřeby konzultantů. Zároveň pracuje jako konzultant emailové poradny Rodičovské linky, na chatu Linky bezpečí a věnuje se lektorské činnosti.

Tipy na další související zdroje informací

Zaujalo vás toto téma? Máme pro vás tipy na další zdroje zajímavých informací z naší elektronické Odborné knihovny. Kromě knižních titulů vám nabízíme související výzkumy, legislativní dokumenty nebo audio- a videozáznamy z českých rádií a televizí. Jednoduše klikněte na knížku nebo záznam, který vás zaujal, a dozvíte se více. Další související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Legislativní dokumenty

Doporučení RE 4(1984) o rodičovské zodpovědnosti

Úmluva o zákazu a okamžitých opatření k odstranění nejhorších forem dětské práce (2000)

Úmluva o právech dítěte vyhlášená pod č. 104/1991 Sb.

Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

Audiozáznamy

Nemám čas na své dítě – PhDr. Ivan J. Skalík. Radio, ČRo Region – Karambol, 2012.

Videozáznamy

Jak oznámit podezření na týrání nebo zneužívání dítěte – oznamovací povinnost v praxi. Videozáznam, Nadace Sirius, 2013.

Léčba poruch attachmentu – Institut NATAMA. TV, Česká televize – Klíč, 2012.

Zlomeniny u malých dětí – MUDr. Petr Havránek. TV, Česká televize – Sama doma, 2006.

Přehlídka filmů a dokumentů „Odvrácená strana dětství". Dětské krizové centrum. 2002.

Zpět na téma Rizikové chování dospělého k dítěti

Pomohly vám informace v tomto článku?

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS