Do polepšovny bych místo dětí zavřel rodiče, říká ředitel „pasťáku“

Datum publikace: 23. 11. 2017
Periodikum:
regiony.impuls.cz
Děti, které skončí v zařízení, kterému se lidově a nepěkně říká pasťák, jsou okolím považovány za ztracené existence. Málokdy se ale zamyslíme nad tím, proč se v podobném zařízení octly. Nejen o tom mluví v zajímavém rozhovoru Václav Konopiský, ředitel Dětského domova v severočeském Hamru na Jezeře.

„Podstata našeho zařízení nemůže být dětský kriminál. Staráme se tu o děti 24 hodin denně 7 dnů v týdnu, chodí tu do školy, stravují se tu, volný čas jim vyplňujeme aktivitami. V podstatě simulujeme normální rodinu. Samozřejmě jsme trochu direktivnější, než běžné školy," říká V. Konopiský.

Zažil jste tu někdy dítě, o kterém jste usoudil, že sem vlastně nepatří?

Tak on sem vlastně nepatří každý druhý. Důvodem jejich pobytu zde je jejich špatné chování. Ale proč se špatně chovají? Protože selhala jejich výchova doma, nemají tam žádné podmínky a minimum pozitivních vzorů. Žádné z dětí se nenarodí pro polepšovnu. Tím se teprve stává vinou rodičů.

U rodičů tedy pramení problémy těchto dětí a rodí se to zlo, jehož se dopouštěly?

Pramení v nefunkční rodině. Většina dětí zažívá scénář jako přes kopírák. Rozpad rodiny, často končí samy s matkou nebo prarodiči. Rodiče mají často v kriminále, nebo jsou sociálně slabí, nezaměstnaní, zadlužení, bez zájmu o ně. Figuruje tam dále alkoholismus, agresivita, nezájem o školní docházku dětí. Pak se nedivme, že se děti dostanou k nám.

Jak tu probíhá běžný den?

Ten se blíží běžnému dni ve funkční rodině. Jen rodiče tu suplují pedagogové. Ráno v půl sedmé budíček, úklid, hygiena a snídaně. Pak nástup do školy. Učí se v menších třídách a spojených ročnících, máme tu nyní pro 35 dětí 5 tříd. Po obědě jim vychovatelé vytvářejí individuální program, děti jsou v rodinných skupinách po pěti až osmi. Věnují se sportu, výtvarné činnosti, nákupům, ale mohou jít třeba samy ven – pakliže si to zaslouží. Následuje večeře, příprava do školy a večerka.

Jak vám tu vycházejí testy na drogy? Letos podle výroční zprávy byly pozitivní jen u šesti dětí.

Naštěstí s tím problém nemáme, u nás nejsou drogy. Všichni mají zkušenost s cigaretami a když mohou, tak kouří. My jim to netolerujeme, ale mimo náš dohled to dělají. Půlka dětí má zkušenost s marihuanou. Namátkově je testujeme při návratu z dovolenek, ale oni to vědí, že je kontrolujeme, takže si dávají pozor.

Co za trestnou činnost mají děti v papírech, když k vám přicházejí?

Krádeže, někdo „elpíčka“ neboli loupežná přepadení. Bývají součástí nějaké party. Gangy je využívají ke krádežím. Měli jsme tu kluka z party zlodějů aut, jako nezletilého ho využil gang ke krádežím a on to pak jako nezletilý vzal na sebe. Při té příležitosti bych se přihlásil ke snížení trestní zodpovědnosti minimálně na 14 let.

Kolik z těch dětí v budoucnosti skončí v pravém kriminále?

Dost. Bohužel někteří hned pár kilometrů vedle ve Stráži pod Ralskem. Jezdíváme tam na exkurze a jestli si někdo myslí, že tomu můžeme zabránit, tak říkám, že nemůžeme. Kdybych se na hlavu stavěl, neovlivním to. Je přece logické, že tyto děti budou končit ve vězení více, než děti z gymnázií. Některé tam vysloveně míří.

Celý rozhovor naleznete na: http://regiony.impuls.cz/polepsovna-detsky-domov-reditel-deti-rodice-fmn-/liberecky-kraj.aspx?c=A171122_062403_imp-liberecky_kov