Zobrazit menuSkrýt menu

Bojovnice Eliška — Proč nechodí Esther a Honzík — Dětský neurolog Alfréd Böhm

Autor: Česká televize - Tep 24 | Rok vydání: 2012 | Jazyk: Čeština
Kategorie: Zdravotní problematika, Sociální problematika | Typ dokumentu: Videozáznam
Plná dostupnost: ANO Česká televize, Tep 24, dítě, děti, postižení, handicap, mrtvice, mozková příhoda, genová mutace, poškození, spinální svalová atrofie, DMO, dětská mozková obrna, epilepsie

Že choroby srdce a cév postihují i mladší ročníky než padesátníky a šedesátníky, se obecně ví. Ale mozková mrtvice u dítěte je asi pro všechny šok. A většinou právě už v dětství se projevuje jiná vážná neurologická diagnóza, zaviněná chybným genem.
Nemoc, která se u dětí objevuje jen vzácně, zasáhla do života Elišky Návratové z Ostravy. I když to zní neobvykle - v jejich šesti letech ji postihla těžká mozková mrtvice. V Česku se s takovou diagnózou potýkají podle odhadu neurologů možná desítky, možná stovka dětí ročně. Eliška a její rodina s ní bojují více než pět let.
Spinální svalová atrofie se projevuje většinou hned v dětství a postupně při ní ochabuje svalstvo včetně dýchacího. Je to nevyléčitelná nemoc, vyvolaná chybným genem. Léky, které přinášejí určitou naději, se zatím stále testují. Příběhy dvanáctileté Ester z Brna a desetiletého Honzíka z Ostravy.
Malým pacientům, především těm s dětskou mozkovou obrnou, epilepsií i dalšími chorobami, se věnuje skoro půl století. Léčil jich několik tisíc. Jezdí z různých koutů Česka i ze zahraničí a mnozí dodnes vzpomínají na Dětské centrum pro léčbu poruch hybnosti, které v Českém Těšíně léta vedl.

Délka videozáznamu: 00:26:03.

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS