Zobrazit menuSkrýt menu

Autismus aneb co je normální — Za co můžou geny — Dětská neuroložka Hana Ošlejšková

Autor: Česká televize - Tep 24 | Rok vydání: 2013 | Jazyk: Čeština
Kategorie: Zdravotní problematika | Typ dokumentu: Videozáznam
Plná dostupnost: ANO Česká televize, Tep 24, dítě, děti, dospělý, postižení, handicap, autismus, porucha autistického spektra, geny, DNA, neurologie, lékař, PAS

Žijí ve svém světě a není vůbec snadné učit je žít v tom jiném, "normálním". Diagnózu autismus, která má řadu podob, se rodiče dětí dozvědí kolem jejich tří let nebo později. S tím, že speciální léky neexistují. Co jim pomáhá dorozumět se s vlastním dítětem? A co když má i další vážné poruchy, a jak to zvládnout u dvojčat?

Autismus je zatím pro lékaře záhadou, úloha genetiky se intenzivně zkoumá. V Brně teď dětští neurologové, patofyziologové i další vědci rozjeli novou studii a zjišťují, jak se na vzniku nemoci podílí konkrétní gen. Počet dětí s autismem podle odborníků roste a studenti medicíny v Brně se mj.snažili vypátrat, jak je to s autisty v dospělosti.

Medicínu má v rodině, ale obor jí vybrala spíš náhoda. Je za ni vděčná, přestože zná řadu diagnóz, kdy je lékař zatím bezmocný. U dětí je to tím horší. Proto přednostka brněnské kliniky sází na moderní metody, výzkum a vědu. Věří, že tak jako se léčí epilepsie i některé vzácné nemoci, půjde to i u dalších.

Délka videozáznamu: 00:26:24.

K problematice mentálního postižení je na portále Šance Dětem k dispozici:

- sekce s články o mentální retardaci pod názvem "Děti s mentálním postižením"

- článek od Veroniky Šporclové s názvem "Poruchy autistického spektra"

- článek od Jana Puše s názvem "Předcházení a řešení afektů u dětí s poruchou autistického spektra".

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS