Volný čas dětí s tělesným postižením

Autor/ka: Mgr. Alžběta Jantová, Mgr. Pavol Janto
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 22. 09. 2023

Tělesné postižení způsobuje především hendikep v oblasti pohybové. Přesto však i u dětí s tělesným postižením najdeme sportovní aktivity, které jsou založeny na pohybové činnosti. Nejde však jen o plavání, ale například i o hokej či lyžování, což jsou běžné aktivity, při kterých se zapojují nohy. Aktivní provozování tohoto sportu je pak pro člověka s postižením prospěšné nejen tím, že při něm cvičí svaly, ale také proto, že dokáže sport, typický pro lidi se zdravýma nohama, sám provozovat. Samozřejmě ale závisí na typu a stupni tělesného postižení.

Pro lidi s tělesným postižením vzniklo mnoho nových sportů a aktivit, které jsou přizpůsobeny jejich možnostem. Zajímavý je fotbal na elektrických vozíčcích, který provozuje jeden ze sportovních klubů v Praze (http://ewsport.org/).

Sportovní klub pro lidi s tělesným postižením najdeme také například v Brně. V menších městech, kde není speciálně zaměřený sportovní klub, mohou rodiče s dětmi ve volném čase chodit na plavání nebo se věnovat mimosportovním aktivitám. Častá je obliba informatiky – mezi lidmi s tělesným postižením je mnoho programátorů.

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autorka článku

Mgr. Alžběta Jantová

vystudovala obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Tématem její diplomové práce byly Volnočasové aktivity dětí se zrakovým postižením.

Autor článku

Mgr. Pavol Janto

vystudoval obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a působí jako speciální pedagog v azylovém domě.

Zpět na téma Volný čas dětí se zdravotním postižením

Otec a postižená dcera

Vnímají vaše děti nejistotu ohledně stability životního prostředí?

Choices