Úrazy a nádory ucha u dětí

Autor/ka: prim. MUDr. Michal Jurovčík
Datum publikace: 06. 08. 2015, Aktualizováno: 20. 03. 2023

S různými formami onemocnění ucha se v dětském věku setkáváme poměrně často – mimo jiné může jít o úrazy, cizí tělesa a vzácně i nádory.

Úrazy ucha

Rovněž úrazem mohou být postiženy všechny tři úrovně ucha. Na zevním uchu se nejčastěji setkáváme s takzvaným othematomemkrevním výronem mezi chrupavkou boltce a perichondriem (vazivová blána pokrývající chrupavku). Vzniká po tupém úderu na boltec. Stav se řeší chirurgicky vypuštěním hematomu, podávají se antibiotika a boltec se komprimuje (zmenšuje objem). 

  • Cizí tělesa

U dětí je nález cizích těles ve zvukovodu poměrně častý. Neorganická cizí tělesa mohou zůstat neobjevena často i několik let, aniž by vyvolala klinickou odpověď. Organické materiály však mohou způsobit bouřlivou zánětlivou reakci. Zejména obávaný je mezi otolaryngology česnek. Občas při otoskopickém vyšetření narazíme na celý stroužek v dobré víře aplikovaný do zvukovodu. Česnek takto podaný je pro léčbu ušních patologií zcela nevhodný. Vyvolává prudkou zánětlivou reakci, dochází k edému (otoku) okolních tkání a česnek je ve zvukovodu pevně zaklíněn. Odstranění je potom obtížné, velmi bolestivé a někdy bez celkové anestezie nemožné. Zvláštní kapitolou mezi cizími tělesy jsou baterie. Zde dochází principem elektrolýzy k rychlé kyselé reakci a prudkému edému okolí, až k nekrotickým změnám. Obtížnost odstranění je srovnatelná s česnekem. Obecně při jejich vyjmutí používáme háčky, případně výplach, nikdy však pinzetu. Mohlo by dojít k dalšímu zatlačení cizího tělesa do zvukovodu.

  • Poranění zvukovodu

Vznikají nejčastěji při neopatrném čištění, případně při hrách v přírodě. Současně může dojít i k poranění bubínku a jeho perforaci. Následuje bolest a někdy krvácení ze zvukovodu. Bubínek a středouší mohou být poraněny i nepřímo tlakovou vlnou. Klasickým mechanismem je facka přes ucho. Krvácení ze zvukovodu může být však i známkou těžkých poranění s frakturou (zlomeninou) lební spodiny. Zároveň se může objevit i výtok mozkomíšního moku a při nepříznivě uložené lomné linii i obrna lícního nervu, který prochází kostí skalní. Specifickým druhem poranění je takzvané akutrauma, které následuje po nadprahovém zvukovém podnětu (výstřel a podobně). Bezprostředním následkem je šelest (tinnitus) a porucha sluchu. Následky mohou být trvalé.

Související téma na portálu Šance Dětem:
Onemocnění ucha u dětí

↑ nahoru

Nádory ucha

Nádory ucha u dětí jsou poměrně vzácné. Z vrozených nádorů se můžeme setkat s teratomy. Benigní nádory představují haemangiom a lymphangiom, které často postihují i okolí boltce, dále fibrom, aterom, chondrom, vzácně paragangliom a adenom.

Ve středním uchu se lze občas setkat s vrozeným cholesteatomem. Vnitřní ucho může být postiženo neurinomem  n. VIII. Tento pomalu rostoucí nádor, který zasahuje sluchovou nebo rovnovážnou část nervu, je u dětí vzácný. Z maligních nádorů se nejčastěji setkáváme s rhabdomyosarkomem, případně jinými typy sarkomů. Poměrně často je ucho zasaženo leukemickým infiltrátem. Specifickým tumorem nezřídka postihujícím ucho je histiocytóza X, projevující se takzvanými eozinofilními granulomy. Léčba nádorů ucha bývá kombinovaná ve spolupráci s dětskými onkology.

Související článek na portálu Šance Dětem:
Nádorová onemocnění u dětí

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

Přihlášení k odběru newsletteru

Kde hledat pomoc a informace:

Další související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Autor článku

prim. MUDr. Michal Jurovčík

V roce 1992 ukončil 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor všeobecné lékařství. Téhož roku nastoupil na Kliniku ušní, nosní a krční 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, kde působí doposud. Od roku 2008 zastává funkci primáře kliniky. Je autorem a spoluautorem řady domácích i zahraničních přednášek a publikací, řešitelem a spoluřešitelem několika výzkumných projektů. Věnuje se zejména endoskopické problematice, kochleárním implantacím, objektivní audiometrii. V poslední době se podílí na výzkumu v oblasti neonatálních operací rozštěpových vad. Působí na subkatedře dětské otorinolaryngologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. 

Zpět na téma Onemocnění ucha u dětí

Autor/ka

V roce 1992 ukončil 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor všeobecné lékařství. Téhož roku nastoupil na Kliniku ušní, nosní a krční 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, kde působí doposud. Od roku 2008 zastává funkci primáře kliniky. Je autorem a spoluautorem řady domácích i zahraničních přednášek a publikací, řešitelem a spoluřešitelem několika výzkumných projektů. Věnuje se zejména endoskopické problematice, kochleárním implantacím, objektivní audiometrii. V poslední době se podílí na výzkumu v oblasti neonatálních operací rozštěpových vad. Působí na subkatedře dětské otorinolaryngologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

Odborná knihovna:
Články: