Nevyhovující bytové podmínky

Autor/ka: Mgr. Kateřina Mašatová
Datum publikace: 13. 04. 2012, Aktualizováno: 23. 10. 2023

Mít dobré místo k životu je jednou ze základních potřeb každého člověka. Ovlivňuje pocit bezpečí a jistoty.

Potřeba zajistit si pro sebe a pro svou rodinu takové dobré místo je v nás, lidech, hluboce zakořeněná. Už pravěcí lidé vyhledávali bezpečnou jeskyni, kde by mohli bez obav z divoké zvěře a z nepříznivého počasí přečkat noc, nebo i celou zimu. Již pravěcí lidé si svou jeskyni zkrášlovali malbami, vyhřívali ohněm a zásobili potravinami.

Proto je i dnes pro mnoho lidí takfrustrující, když nemohou žít v bezpečí, v pohodlí a v příjemném prostředí. Dobré místo pro život působí dobrým vlivem na psychiku člověka. Zejména pro děti, pro jejich vývoj, má podnětné místo klíčový význam. Mnoho rodin se však dostává do situace, ať už kvůli nezaměstnanosti nebo zadluženosti, v níž jsou nuceny žít v nevyhovujících podmínkách na nevyhovujících místech.

Mnoho lidí ztrácí „střechu nad hlavou“ úplně a žije bez domova. Nevyhovujícími podmínkami se může myslet řada věcí. Příliš malý byt/dům pro příliš velkou rodinu, byt či dům bez připojení na elektřinu, plyn, vodu nebo kanalizaci. Byt či dům v dezolátním stavu (s plísní, s rozbitou střechou, okny a podobně), v místě odříznutém od ostatního světa, odkud je daleko do práce, do školy, do obchodu, k lékaři.

Takové místo působí depresivně, beznadějně. Nikoho nerozvíjí, spíš naopak ubíjí. Nehledě na to, že dost často bývá takové místo nebezpečné zdraví a životu. Špína a odpadky, vysoká kriminalita, gangy, drogy. Jakmile tyto okolnosti začnou bezprostředně ohrožovat zdraví, či dokonce život dětí v rodině, může dojít až k jejich odebrání (pokud rodina nespolupracuje se sociálními pracovnicemi a nesnaží se situaci upravit).

Lidé žijící v takových lokalitách, v ghettech, bývají dost často zachyceni v začarovaném kruhu, z něhož se nemohou dostat. Často v něm uvíznou i na více generací. Lidé, kteří sami vyrostli v takových místech nebo třeba v dětských domovech, nemají žádný vztah k místu, kde žijí. Ta hluboce zakořeněná potřeba, o níž jsme hovořili výše, se u nich neprobudila a nerozvíjela se. Naučit se jí v dospělosti vyžaduje velké úsilí. Přitěžujícími okolnostmi jsou nízká vzdělanost, z toho plynoucí nezaměstnanost a ekonomické potíže.

Jak z problému ven

  • Začněte sami

Tak jako u všech problémů i zde platí: Nečekejte, až vám někdo druhý pomůže. I o pomoc musíte požádat, a to vyžaduje vaše vlastní rozhodnutí: „Já chci něco změnit.“ Přijměte vlastní odpovědnost a odpovědnost za svoji rodinu, za svoje děti.

Některé věci změnit nejdou, ale přemýšlejte, které věci změnit můžete. Nejlépe můžete začít sami u sebe – jak můžete vy osobně pečovat o své místo k životu, co můžete zlepšit? I když máte málo finančních prostředků (třeba na opravy, na rekonstrukci nebo na koupi lepšího bytu), vždy se dá udělat něco, co stojí jen málo, nebo vůbec nic.

Čtěte také:
Dítě s psychicky nemocným rodičem
Mezinárodní únos nezletilého dítěte v rámci rozvodových sporů

↑ nahoru

  • Zajistěte bezpečí dětí

Máte-li doma malé děti, upravte prostředí tak, aby se v něm mohly pohybovat bezpečně. Projděte celý byt a hledejte, kde všude by mohlo na dítě číhat nebezpečí. Odhalená nebezpečí si zapisujte na papír.

Může se jednat o nezabezpečené schody, zásuvky, ostré hrany nábytku, sklo, přístupná okna, velké a těžké věci, které by na sebe dítě mohlo strhnout, nebezpečné věci v dosahu dítěte (například léky, čisticí prostředky, elektronika), drobné věci, které by mohlo dítě spolknout (korálky, šroubky a hřebíky, malé baterie), ostré věci, kterými by se mohlo pořezat. Až budete mít seznam rizik hotový, naplánujte, jak je zajistíte. Okna, skříňky, zásuvky zajistěte pojistkou proti otevření. Na schody vyrobte dvířka. Do zásuvek zasuňte záslepky a podobně.

Úrazům a nehodám se nikdy zcela nedá vyhnout. Proto myslete na první pomoc. Založte si domácí lékárničku, a pokud ji už doma máte, prohlédněte ji a doplňte (případně odneste do lékárny prošlé léky). Představte si, co by se vašemu dítěti mohlo u vás doma stát, jak byste se v konkrétní situaci zachovali a jak přesně byste postupovali. Podle toho vybavte lékárničku. Pokud nevíte, nebo si nejste jisti, při nejbližší příležitosti se poraďte s lékařem.

  • Podnětné místo pro děti

Každé dítě potřebuje ve svém okolí podněty pro svůj rozvoj. Nejde jen o množství hraček. Prostředí, v němž žije, má vliv na jeho vkus. Tedy na to, jak bude vnímat, co je hezké a co ne. Jednou tak bude zařizovat prostředí svým dětem. Jestliže je dítě obklopeno nepořádkem, špinavými, nefunkčními a ošklivými věcmi, bude to považovat za přirozené a v dospělosti si bude své místo k životu vytvářet podobně.

Nemusíte nakupovat drahé hračky a nemusí jich ani být hodně. Stačí, když je budete udržovat čisté a funkční. Udělejte na ně jedno místo (například krabici ve skříni) a s dítětem je pravidelně na to samé místo uklízejte. Větší děti už budou umět hračky uklízet samy bez pomoci. Nejen pro děti je příjemné, když se mohou dívat na hezké věci. Proto vybavte byt květinami, obrázky, vymalujte nebo vytapetujte barevně.

Vytvořte pro každé dítě alespoň koutek, který bude patřit jen jemu, kde bude mít svůj klid a soukromí. Mít pro každé dítě vlastní pokoj může být luxus, ale svou vlastní postel, skříňku na hračky, oblečení, věci do školy a další nezbytné věci by mít mělo.

Vytvořte také každému dítěti vlastní místo u stolu, opatřete mu vlastní hrnek nebo příbor. Zajistěte dětem vhodné místo na psaní domácích úkolů a místo na hraní. Každé dítě potřebuje vědět, kde je jeho místo a kam patří. Dodává mu to pocit bezpečí a jistoty. Podpoříte tím pocit sounáležitosti ve vaší rodině.

  • Plaťte za nájem a energie včas

Předcházejte dluhům a jejich neblahým důsledkům, jako je vystěhování za neplacení nájmu, odpojení elektřiny, plynu nebo vody.

  • Hledejte lepší místo

Někdy je lepší nevyhovující místo vyměnit za lepší. Ve vašem stávajícím bytě/domě nepřestávejte provádět úpravy, které zvládnete sami, a současně hledejte inzeráty v novinách nebo na internetu. Promyslete, kolik jste schopni platit měsíčně za nájem a kolik místa vaše rodina potřebuje. Zvažte také, v jakém místě (obci, městě, části města) byste mohli bydlet s ohledem na své zaměstnání, školu dětí, dostupnost lékaře a podobně.

V případě nouze můžete využít azylových domů, které řeší vaší situaci pouze dočasně. Problém je, že většina je pouze pro matky s dětmi, nebo jen pro muže. Vyhledat nejbližší azylový dům můžete třeba přes katalog Firmy.cz.

Kdy a kde hledat pomoc

Jestliže nevyhovující podmínky nedokážete sami ovlivnit, nebojte se požádat o pomoc. Možná vám kvůli neplacení a dluhům přerušili dodávku elektřiny, plynu nebo vody. Možná majitel bytu nebo domu, v němž bydlíte, neprovádí náležitou údržbu, a to zhoršuje kvalitu bydlení. 

V místě trvalého bydliště se obraťte na městský či obecní úřad a požádejte o přidělení sociálního bydlení. Úředníci vám poskytnou potřebné informace o podmínkách a pomohou vám s vyplněním potřebných dokumentů.

Zjistěte si, zda v místě vašeho bydliště poskytují terénní sociální služby nějaké organizace, občanská sdružení a podobně. Jejich pracovníci vám mohou pomoci s řešením řady potíží, které s kvalitou bydlení souvisí.

Pokud víte, že v blízké době o své bydlení přijdete, ale nechcete, aby vaše děti šly do dětského domova, můžete využít služeb Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, například:

↑ nahoru

Zaujal Vás článek a chcete pravidelně dostávat informace o nových příspěvcích? Přihlaste se k odběru newsletteru a sledujte nás na facebooku.

 

Odebírat newsletter   Sledovat na Facebooku

Související literaturu najdete v naší Odborné knihovně.

Zpět na téma Tíživá sociální situace

Autor/ka

Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze, poté absolvovala psychoterapeutický výcvik v rodinné a systemické terapii. Pracovala jako odborná sociální poradkyně pro rodiny s dětmi ohroženými zanedbáváním v organizaci Střep a v Kolpingově rodině Smečno. Vyučuje psychologii na VOŠ pedagogická a působí jako psycholožka v Centru psychologického a sociálního poradenství Středočeského kraje.

Odborná knihovna:
Články:
Prasátko a tisícikoruny

Jaký prostor má k dispozici vaše dítě?

Choices