Zobrazit menuSkrýt menu

Myopatie jako důsledek užívání statinů a svalové aktivity

Autor: Novotný, Jan (orto), Bernaciková, Martina | Rok vydání: 2015 | Jazyk: Čeština
Kategorie: Zdravotní problematika | Typ dokumentu: Článek v periodikách | Název zdrojového dokumentu: Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca, 2015, roč. 24, č. 2
Plná dostupnost: NE dítě, děti, myopatie, svaly, námaha, zátěž, statin, funkce, následky, choroba, nemoc, onemocnění, prevence, léčba, diagnostika

Tento článek přináší literární přehled o myopatiích, které mohou být projevem nežádoucích účinků statinů a intenzivní svalové aktivity. Článek obsahuje souhrn etiopatogeneze a diagnostiko-terapeutické strategie u těchto stavů. Vyšší riziko poškození svalů přináší kombinace vlivu statinů a vytrvalostní fyzické zátěže u sportovců. Mezi možné komplikace patří i život ohrožující selhání ledvin. Doporučujeme sportovcům a jejich lékařům bedlivě zvažovat užívání statinů a rozumně rozhodovat o druhu, dávce a způsobu provádění vytrvalostního výkonu v tréninku nebo při soutěži. U trénujících sportovců je vhodné podporovat jejich regeneraci a eliminovat další faktory zhoršující riziko rozvoje myopatie.

Novotný, Jan, Bernaciková, Martina. Myopatie jako důsledek užívání statinů a svalové aktivity. Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca, 2015, roč. 24, č. 2, s. 50–62. ISSN 1210-5481.

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS