Zobrazit menuSkrýt menu

Cítím se sám!

Autor: Česká televize - Rodina, škola a já | Rok vydání: 2008 | Jazyk: Čeština
Kategorie: Sociální problematika | Typ dokumentu: Videozáznam
Plná dostupnost: ANO Česká televize, Rodina, škola a já, dítě, potomek, rodič, dospívající, adolescent, dospívání, trauma, obtíže, potíže

Mnozí dospívající nevědí přesně, kam patří. Děje se u nich mnoho tělesných a duševních změn, jsou na hranici mezi dospělostí a dětstvím. Nejistota a zmatky je někdy ženou do samoty. U přírodních národů existovala zasvěcení do života dospělých, někdy bolestivá, aby se dospělý umět ovládat. Když mládenec podmínky rituálu splnil, byl slavnostně a přede všemi prohlášen za dospělého. To v naší kultuře chybí a předání občanek to nenahrazuje. Mnoho dětí je na dospívání samo.
Rodiče, blízcí i učitelé se někdy příliš zaměřují jen na nezvyklé projevy dospívajícího, kritizují jej, vidí na něm jen chyby a dostávají se s ním do konfliktu. Ve víru vášní, křivd a odplaty vzniká riziko, že úplně zapomenou dospívajícího sytit emočně, tzn. nejen mu vařit, dávat jíst a pít, ale občas mu dát taky pohlazení - slovem, úsměvem, jednou dvěma větami mu vyjádřit podporu, bez které se dospívající, který touží stavět své sebepojetí z kladů, rozhodně potřebuje.
S moderátorem Zdeňkem Eškou bude dnes mimo jiné diskutovat psycholog a muzikoterapeut Mgr. Zdeněk Šimanovský.

Délka videa: 00:17:05.

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS