Zobrazit menuSkrýt menu

Téma měsíce

Filtrovat články

Zrušit filtr

 • Rozvod a děti: Víte, co je syndrom zavrženého rodiče?

  Rozvod a děti: Víte, co je syndrom zavrženého rodiče?

  1. 10. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Rozchod rodičů znamená mimo jiné i nutnost domluvit se na porozvodové péči o dítě či děti. Tento krok se bohužel nezřídka mění ve vleklý konflikt, který může vést až k tomu, že dítě začne jednoho z rodičů nenávidět a odmítá s ním být v jakémkoli kontaktu. Stále častěji se tak v naší společnosti mluví o syndromu zavrženého rodiče.

 • Rizika závislostního chování u dětí a dospívajících a jejich prevence

  Rizika závislostního chování u dětí a dospívajících a jejich prevence

  3. 9. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Počítač, internet, mobilní telefon, televize – položky, které jsou dnes víceméně běžnou součástí českých domácností a děti přitahují jako magnet. Nemálo z nich pak s těmito „kamarády“ tráví denně více času než s vrstevníky z masa a kostí. Jak je každodenní sezení u obrazovek a monitorů ovlivňuje? Co by měli vědět rodiče, aby se z původně neškodného užívání věcí nestala časem závislost, která život jejich dítěte zásadně poznamená?

 • Jak pomáhat – formy a možnosti dárcovství

  Jak pomáhat – formy a možnosti dárcovství

  2. 8. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Základní podmínkou pomoci druhým je především chuť pomáhat, ochota dělit se, štědrost a altruistické smýšlení. Tedy vlastnosti, které jsou projevem toho nejlepšího z lidské povahy a v pravém slova smyslu podstatou lidství. Být štědrý je přitom docela snadné. Je to věc, která vychází z vnitřního přesvědčení. K tomu, abychom byli schopni touhu pomáhat efektivně naplnit a realizovat, někdy stačí málo. Vědět, jakou formou vlastně pomáhat lze a kde se naše možnosti mohou nejlépe uplatnit.

 • O nevhodných přístupech v rodičovské výchově, psychickém násilí a jeho vlivu na vývoj dítěte

  O nevhodných přístupech v rodičovské výchově, psychickém násilí a jeho vlivu na vývoj dítěte

  28. 6. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  „Pocházím z dětství“ – slova Antoina de Saint-Exupéryho, autora světoznámého pohádkového příběhu o Malém princi. V té krátké větě je obsažena podstata každého z nás, totiž že jaké prožijeme dětství, má zásadní vliv na to, jaký bude celý náš život. A dětství, to jsou především rodiče, jejich bezvýhradná láska, ale také výchovný styl, na jehož základě se buduje vztah mezi dítětem a rodičem. Jaké jsou nevhodné přístupy ve výchově a kdy lze mluvit o psychickém násilí vůči dítěti ze strany rodičů?

 • Jak se vyrovnat s postižením dítěte

  Jak se vyrovnat s postižením dítěte

  31. 5. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Hlavně aby bylo zdravé. To je věta, která provází nastávající maminky celým těhotenstvím. Přání mít zdravé dítě je normální a pochopitelné. Nikdy však neexistují záruky, že se miminko skutečně narodí zdravé. Anebo že zdravé miminko vyroste ve zdravé dítě. Všichni si přejeme mít zdravé děti. Toto přání však nemůže být pokaždé naplněno. Pokud tuto myšlenku přijmeme, můžeme se pokusit hledat řešení, jak čelit situacím, kdy se narodí „tak trochu jiné dítě“.

 • Geny a výchova

  Geny a výchova

  2. 5. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Otázka genů se skloňuje v náhradní rodinné péči (NRP) ve všech pádech. Náhradní rodiče se táží, zda by se k nim takto chovalo jejich vlastní dítě. Náhradní děti si kladou otázky, zda by takto jednali i jejich biologičtí rodiče. Poruchy chování u ústavních dětí se vysvětlují povzdechem: „No jo, tak to víte, co se sem asi tak může dostat za matroš…“

 • Vliv rozvodu na duši a chování dítěte

  Vliv rozvodu na duši a chování dítěte

  3. 4. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Přibližně každé druhé manželství se rozpadne a skončí rozvodem. Láska, kterou k sobě muž a žena cítili, se někam vytratí a na její místo nastoupí zášť a zloba. Všechny prostředky, jak dát vztah do pořádku, jsou vyčerpány a na stole leží žádost o rozvod. Znesváření manželé jsou zcela pohlceni svými spory a často si ani neuvědomují, že rozvod se citelně nedotýká jen jich samotných, ale především jejich dětí. A jako by toho nebylo dost, zrovna teď děti začínají zlobit a jsou s nimi problémy...

 • Zázraky na síti

  Zázraky na síti

  29. 2. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Vítejte v pohádce s názvem: Kterak se kliknutí v jídlo proměnilo. Pohádka je to ryze současná a kouzelníka v ní z nás, obyčejných smrtelníků, dělá internet. Tato celosvětová síť totiž dovoluje přispívat na dobročinné účely, aniž by to dárce stálo jedinou korunu. Stačí jednoduše jen kliknout… Pojďme se nyní společně podívat, jak internetové charitativní kouzlení funguje a jaké máte možnosti, pokud chcete přispět na dobrou věc prostřednictvím klávesnice počítače nebo mobilního telefonu.

 • Tvůrci chodících lidí: Snažili jsme se každému zprostředkovat pocit, že patří mezi postižené

  Tvůrci chodících lidí: Snažili jsme se každému zprostředkovat pocit, že patří mezi postižené

  1. 2. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Kampaň chodicilide.cz běží v médiích už víc než měsíc. Většina lidí, která ji zaznamenala, si ji pochvaluje pro její nápaditost a pro to, že jim „otevřela oči“. Najdou se ale i ti, kteří jí naopak vyčítají malou srozumitelnost. Kampaň bez veškerých pochybností vzbudila zájem českých médií, na sociálních sítích, jako je například facebook.com, se teď čile diskutuje nejen o kampani samotné, ale také o podobě pomoci lidem se zdravotním postižením.

 • Jsme normální!

  Jsme normální!

  22. 12. 2011 | Kategorie: Téma měsíce

  Není nic snazšího než pomoct slepému člověku přes ulici. Jenže to, co nám před tím běží hlavou, je o poznání komplikovanější. „Potřebuje opravdu moji pomoc?“ ptáme se sami sebe. „Mám se ho zeptat? Neurazím ho nabídkou pomoci?" Rada je jednodušší, než se zdá: Chovejme se normálně, bez lítosti a jako ke komukoli jinému. Tím, jak se chovat k lidem se zdravotním postižením, jak jim nabídnout pomocnou ruku a jak s nimi komunikovat, se zabývá kampaň Nadace Sirius s názvem chodicilide.cz.

 • Rozvádíme se. Je pro nás střídavá výchova dítěte ideálním řešením?

  Rozvádíme se. Je pro nás střídavá výchova dítěte ideálním řešením?

  30. 11. 2011 | Kategorie: Téma měsíce

  Když se rodiče rozvádějí, měli by v první řadě myslet na své děti. Dohodnout se ale na každodenním systému péče nebývá často zrovna jednoduché. Střídavá výchova, která je jednou z možných forem porozvodové péče, přitom může být vhodným řešením. Aby však střídavá výchova fungovala, je nutné, aby spolu rodiče byli schopni pravidelně a věcně komunikovat. Jednoduché? Rozhodně ne pro každého. Čtěte dál...

 • Děti médiím rozumějí – ale jinak! Mediální výchova v rodině

  Děti médiím rozumějí – ale jinak! Mediální výchova v rodině

  31. 10. 2011 | Kategorie: Téma měsíce

  Média obklopují dnešní děti již od kolébky. Jak ale děti médiím rozumějí a co si od nich slibují? Pro některé rodiče je užívání médií každodenností, která ani nestojí za řeč. Jiní se snaží děti mediálně vychovávat pomocí různých sankcí a odměn. Další spoléhají na to, že děti vychovají svým příkladem. Každý takový přístup má své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně blíže podívat.

 • Děti na internetu: Jaký je přístup českých rodičů k ochraně dětí na síti?

  Děti na internetu: Jaký je přístup českých rodičů k ochraně dětí na síti?

  30. 9. 2011 | Kategorie: Téma měsíce

  Víte, co vaše dítě dělá na počítači? Měli byste. Internet totiž není jen médium, které rozšiřuje možnosti a obzory. Dětem může jeho prostřednictvím hrozit také nebezpečí. České děti totiž vstupují do virtuálního světa dříve, než je v Evropě obvyklé. Podle studie „EU kids online II“ (www.eukidsonline.net) z jara 2010 začínají evropské děti internet užívat zhruba v devíti letech, ty české tráví volný čas on-line běžně už od osmi.

 • Zanedbávané děti: nejméně viditelné, s vážnými následky

  Zanedbávané děti: nejméně viditelné, s vážnými následky

  27. 7. 2011 | Kategorie: Téma měsíce

  Pečovat o dítě je povinností každého rodiče a ukládá ji zákon (např. § 858 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku). Jak ale taková adekvátní péče vypadá a co vlastně zahrnuje? Jak můžeme včas poznat, že v našem sousedství, mezi spolužáky dětí nebo u přátel dochází k situacím, které rodiče nemohou zvládnout a které dětem škodí? A víme vlastně, jak k nim máme přistupovat? Známe pracoviště, která se pomoci a podpoře ohroženým dětem věnují? Otázek je mnoho. Všímejme si svého okolí a pomozme situaci řešit. Čtěte dál...

1 3 4 5 Následující

Nahoru

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS