Zobrazit menuSkrýt menu

Téma měsíce

Filtrovat články

Zrušit filtr

 • Alkohol není pro dítě menší zlo než drogy

  Alkohol není pro dítě menší zlo než drogy

  30. 5. 2014 | Kategorie: Téma měsíce

  Snad každý rodič se strachuje, aby jeho dítě nespadlo do pasti zvané drogy. Už jen málokdo si ale nejspíš uvědomuje, že největším strašákem nejsou takzvané tvrdé drogy, ale v našich končinách tolik oblíbený alkohol. Přitom začne-li pít dítě, může být jeho cesta k závislosti mnohem rychlejší a zhoubnější než u dospělého.

 • Vztek, lhaní, neposlušnost – jak si poradit s dětským zlobením?

  Vztek, lhaní, neposlušnost – jak si poradit s dětským zlobením?

  30. 4. 2014 | Kategorie: Téma měsíce

  Děti nás svým chováním někdy přivádějí do dříve netušených osobních končin marnosti, rozčilení, až rezignace. Ocitáme se v situacích, kdy si s jejich projevy nevíme rady. Proč mě pořád tak zlobí? ptáme se sami sebe s pocitem, že v roli rodiče selháváme na celé čáře.

 • Nejčastější nedostatky ve stravování dětí

  Nejčastější nedostatky ve stravování dětí

  1. 4. 2014 | Kategorie: Téma měsíce

  Přestože se dnešní tisk, internet i televize jen hemží doporučeními na zdravou výživu od nejrůznějších odborníků a mnozí dospělí se jimi snaží řídit, své děti rodiče zdravou výživou podle vlastních slov trápit nechtějí. Neuvědomují si přitom, co je pro jejich potomky dobré a čím děti ve skutečnosti opravdu „týrají“.

 • Děti a sexualita

  Děti a sexualita

  3. 3. 2014 | Kategorie: Téma měsíce

  Vnímání vlastní sexuality se utváří od raného dětství zejména na základě rodinného prostředí, ve kterém dítě vyrůstá. Ve školním věku se pak dítě a mladý člověk dostává do vztahů s opačným pohlavím, které postupem času získávají kvalitativně různou podobu. Vliv na postoj k sexualitě má také osvěta v období školní docházky i působení různých sociokulturních vlivů. Zásadně ovlivňují postoj k sexualitě traumatické sexuální zkušenosti.

 • Děti a rizika sociálních sítí

  Děti a rizika sociálních sítí

  3. 2. 2014 | Kategorie: Téma měsíce

  V posledních letech zažívají sociální sítě obrovský boom a výrazně tak přispívají k proměnám společnosti. Tyto proměny se týkají zejména mladých uživatelů, kteří s oblibou sociální sítě využívají. Často tak mezi mladými platí tvrzení, že kdo není na Facebooku, jako by nebyl. Sociální sítě jsou jistě skvělé a dávají nám možnosti, o jakých se nám dříve ani nesnilo. Současně ale přináší i řadu rizik, která je potřeba si uvědomit.

 • Tresty ve výchově dětí: ano, či ne?

  Tresty ve výchově dětí: ano, či ne?

  6. 1. 2014 | Kategorie: Téma měsíce

  Nejeden dospělý si myslí, že trest je nejlepší výchovný prostředek. Vedle trestů fyzických rodiče používají také široký repertoár trestů psychických, často aniž si to uvědomují. Jde o tresty mírné i nejvíce bolavé, zanechávající v dětské duši nesmazatelné stopy. Jsou ale jakékoli tresty ve výchově současných rodičů skutečně nutné?

 • Kolik času svých rodičů potřebují současné děti?

  Kolik času svých rodičů potřebují současné děti?

  2. 12. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Vztahy rodičů a dětí se odvíjejí od kvality společně prožívaného času. Proč je v tomto ohledu určující raný věk? A proč je třeba připravit se i na „horké chvíle“?

 • Poruchy příjmu potravy u dětí a dospívajících

  Poruchy příjmu potravy u dětí a dospívajících

  1. 11. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Poruchy příjmu potravy jsou po astmatu a obezitě třetím nejčastěji se vyskytujícím zdravotním problémem dospívajících dívek a mladých žen. Zejména se jedná o mentální anorexii a mentální bulimii, kterým je věnován následující text.

 • O dětech, smrti a truchlení

  O dětech, smrti a truchlení

  1. 10. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Ordinace klinických psychologů bývají lidskými příběhy doslova přesyceny. Rozhodně to však nebývají příběhy k pobavení. Mezi ty nejsmutnější patří osudy dětí, které osiřely. Pro jejich další život je přitom zásadní období vyrovnání se se smrtí blízkého člověka.

 • Jsou dnešní děti přetížené?

  Jsou dnešní děti přetížené?

  2. 9. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Ano, mívají toho uloženo mnohem víc, než jim prospívá. Výborně se učit. Ovládnout cizí jazyky. Hrát na hudební nástroj. Sportovat. Vyhrávat. Mnohé současné děti jsou pod obrovským tlakem. Nevystavují se mu spontánně, pouze následují vedení a pokynů svých rodičů či učitelů. Minimálně do té doby, než s dosažením určité samostatnosti převezmou jejich pohled na svět: Kdo nevyniká a nepodává mimořádný výkon, není úspěšný.

 • Attachment: o důležitosti citového pouta v životě, o jeho poruchách a léčení

  Attachment: o důležitosti citového pouta v životě, o jeho poruchách a léčení

  1. 8. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Mít blízké vztahy s druhými lidmi – to je neodmyslitelná, zásadní součást našich životů. Schopnost k někomu se citově připoutat se přitom odvíjí od raného dětství. Pokud dítě v prvních letech života nemá vhodné podmínky pro získání bezpečného citového pouta k jedné dospělé osobě, může u něj dojít k tzv. poruchám attachmentu.

 • Mohou syndromem vyhoření trpět i rodiče?

  Mohou syndromem vyhoření trpět i rodiče?

  27. 6. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Stručná odpověď je jednoznačná: Ano, mohou. Syndrom vyhoření je v moderní západní společnosti potenciálně všudypřítomným jevem a nevyhýbá se ani našim domovům. Ukazuje se, že v rodinné sféře vyhořením nejčastěji trpí ženy-matky. Což neznamená, že by se mužů-otců netýkalo.

 • Vysvědčení: Vysoká očekávání rodičů a obavy z trestu vedou ke strachu u dětí

  Vysvědčení: Vysoká očekávání rodičů a obavy z trestu vedou ke strachu u dětí

  3. 6. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Čas vysvědčení je vyvrcholením školního roku. Známky na stupnici od 1 do 5, tedy převažující způsob hodnocení v našich školách, jsou považovány za vizitku žáka i jeho rodičů, odměnu za vynaložené úsilí a motivaci k výkonům vyšším. Ke známkám na vysvědčení se upínají velká očekávání, pro mnohé však jde o zátěž, se kterou se těžko vyrovnávají. Děti mohou snadno získat dojem, že známky jsou hlavní, na čem rodičům záleží, a obávají se trestů. Každoročně se objevují i smutné případy, které dokazují, že děti nemusí zvládnout všechny nároky, které na ně jsou kladeny.

 • Ztracené dítě: noční můra všech rodičů

  Ztracené dítě: noční můra všech rodičů

  2. 5. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Podle policejní statistiky se v loňském roce ztratilo 5 564 dětí. Pro rodiče představuje pátrání po dítěti jednu z nejstresovějších situací, ve které se mohou ocitnout. Kromě dobrovolného opuštění domova nebo nedobrovolného únosu se děti často ztrácejí v nákupních a zábavních centrech, v prostředcích hromadné dopravy, na rozlehlých hřištích či na neznámých místech v době dovolených. Jak se v takovém případě zachovat? Co dělat proto, abychom se podobným traumatům vyhnuli?

 • Prenatální diagnostika vrozených vad plodu v otázkách a odpovědích

  Prenatální diagnostika vrozených vad plodu v otázkách a odpovědích

  3. 4. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Všichni nastávající rodiče nejvíce touží po tom, aby se jejich miminko narodilo zdravé. Díky moderním metodám prenatální diagnostiky lze dnes mnoho vrozených vad odhalit již v průběhu těhotenství. Jaké jsou tyto metody a nakolik jsou rizikové? Měly by těhotenský screening podstupovat všechny těhotné? Dá se vrozená vada poznat i na 3D ultrazvuku? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v našem článku.

 • Psychosomatika: Rodinná terapie jako léčba onemocnění

  Psychosomatika: Rodinná terapie jako léčba onemocnění

  4. 3. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Vleklé zdravotní potíže jsou vždy nepříjemné. A nezřídka ani série různých vyšetření neodhalí jasnou příčinu onemocnění či zdravotního problému, léky trvale nezabírají, rejstřík možností, jak tělo „opravit“, je vyčerpán. V takových případech však možná uzdravení nepřichází proto, že pro účinnou léčbu je potřeba mnohem více než znát chorobopis. Na vině totiž může být zátěžová životní situace, narušené vztahy v rodině či jiné problémy z duševní nebo sociální oblasti.

 • Agrese a šikana u dětí: Mohou za to média, rodičovská výchova, nebo geny?

  Agrese a šikana u dětí: Mohou za to média, rodičovská výchova, nebo geny?

  1. 2. 2013 | Kategorie: Téma měsíce

  Za agresivními a dalšími násilnými projevy dětí dospělí často vidí pouze zhoubný vliv médií. Sklony k agresivitě jsou ovšem dané geneticky, přičemž v nemalé míře k rozvoji nevhodného chování u dítěte přispívají sami rodiče. Ptáte se jak? I to se dočtete v našem článku.

 • Chodicilide.cz: Proč není soucit s lidmi s postižením namístě?

  Chodicilide.cz: Proč není soucit s lidmi s postižením namístě?

  27. 12. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Každý člověk si přeje, aby s ním ostatní jednali jako se sobě rovným, a lidé s postižením nejsou výjimkou. Tato myšlenka je základním kamenem kampaně chodicilide.cz, která usiluje o změnu postoje veřejnosti k osobám se zdravotním postižením a nabízí množství informací, praktických rad a návodů pro jednání s lidmi se zdravotním postižením bez nejistoty, strachu či ostychu.

 • Jak prožít konec roku bez nehod, úrazů a psychických traumat

  Jak prožít konec roku bez nehod, úrazů a psychických traumat

  26. 11. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  Konec roku má většina z nás spojený především s vánočními svátky a také s oslavami silvestra. Zejména děti se nemůžou dočkat Štědrého dne a těšení se na dárky a na štědrovečerní atmosféru je provází celým prosincem. Poslední měsíc v roce však kromě rozzářených dětských očí, splněných snů a času stráveného ve společnosti těch nejbližších přináší i mnohá úskalí a rizika, a to především pro to nejcennější, co v životě máme, pro naše děti.

 • Mýty a fakta o sexuálním zneužívání dětí

  Mýty a fakta o sexuálním zneužívání dětí

  1. 11. 2012 | Kategorie: Téma měsíce

  O sexuálním zneužívání dětí se mluví čím dál častěji, ačkoli ohlášených případů dle statistik nepřibývá. Počet dětských obětí je ale pravděpodobně mnohonásobně vyšší, než uvádějí oficiální data. Zneužívání dětí se přitom odehrává ponejvíce tam, kde to čekáme nejméně – v na první pohled spořádaných rodinách.

1 3 4 5

Nahoru

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS