Zobrazit menuSkrýt menu

Téma měsíce

Filtrovat články

Zrušit filtr

 • Jak se vyjadřovat o lidech s postižením?

  Jak se vyjadřovat o lidech s postižením?

  23. 11. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Řadu označení, která byla směrem k osobám s postižením dříve běžně užívána, považujeme v současné době za zastaralá nebo necitlivá. Na co bychom tedy měli brát ohled, když volíme slova? A proč není vhodné používat výrazy jako například "slepec" nebo "dauník"?

 • Přední čeští odborníci zaměření na děti a rodinu v prognóze vypočítávají dopady koronaviru

  Přední čeští odborníci zaměření na děti a rodinu v prognóze vypočítávají dopady koronaviru

  16. 11. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  O dopadech onemocnění covid-19 na rodiny s dětmi v Česku jsme měli dosud pouze kusé informace. Nadace Sirius a agentura Median se proto rozhodly oslovit více jak stovku předních odborníků z akademického prostředí, státní správy a samosprávy, ale také z řad terénních pracovníků, aby zmapovaly jejich názory na situaci. Získaná data následně zpracovaly do zatím ojedinělé prognózy. Úřadům a dalším organizacím by měla pomoci včas reagovat tam, kde je to nejvíce potřeba.

 • Jak zvládnout druhou vlnu distanční výuky?

  Jak zvládnout druhou vlnu distanční výuky?

  29. 10. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Děti jsou opět doma. Na rodiny je to velký nápor. Na otázky, co se od jara změnilo a jak se s opětovnou situací dobře vypořádat, nám odpovídal psycholog pan doktor Václav Mertin.

 • Vnímání a radost aneb Snoezelen-MSE

  Vnímání a radost aneb Snoezelen-MSE

  24. 9. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Snoezelen je místo, kde člověk může probudit své smysly, uvědomit si prožitek, který smyslové vnímání vyvolává a zažít sebe sama jako smyslovou bytost. Bytost, která žije ve světě bezprostřední zkušenosti a má možnost svět prožívat tady a teď, ve svých každodenních činnostech a radostech. Je to skutečnost, která se nás zmocňuje před tím, než ji začneme rozebírat rozumem, teoriemi a vědou. Snoezelen je náš prožívaný svět. Svět, kterému dovolíme, aby k nám skrze naše smysly vstoupil, a my jsme ho mohli prožít.

 • Technologie virtuální reality a její uplatnění v péči o duševní a tělesné zdraví

  Technologie virtuální reality a její uplatnění v péči o duševní a tělesné zdraví

  3. 8. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Technologie virtuální reality (VR) se objevuje stále častěji nejen v oblasti herního průmyslu, umění či filmu a oblast marketingu, ale také v oblasti zdravotnictví a péče o duševní zdraví.

 • Zásady bezpečné přepravy dětí a dopravní výchova v rodině

  Zásady bezpečné přepravy dětí a dopravní výchova v rodině

  13. 7. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Již od mala je důležité učit děti zásadám bezpečného cestování a bezpečného pohybu na pozemních komunikacích. Sama jsem se v mateřských a základních školách, kde jsem pedagogům předávala zkušenosti z oblasti dopravní výchovy, často setkala s tím, že děti vůbec nevěděly, jak správně přecházet na přechodu pro chodce, jak bezpečně cestovat v automobilech a MHD, nebo jaké bezpečnostní prvky by měly používat na kole či koloběžce. Děti často chybují, a proto je důležité, jim tyto zásady bezpečného pohybu neustále opakovat. Již v mateřských školách se děti stávají účastníky silničního provozu, a to jak jejich přepravou do školky, tak každodenními vycházkami. Je tedy důležité, aby nejen pedagogové, kteří učí děti těmto správným zásadám, ale také rodiče, dopravní výchovu podporovali a byli dětem vždy dobrým příkladem.

 • I rodič někdy potřebuje vzít za ruku

  I rodič někdy potřebuje vzít za ruku

  5. 6. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Na nemocničním parkovišti v autě sedí dvojice rodičů. Žena pláče a muž není schopen už půl hodiny otočit klíčkem a nastartovat. Ani jeden nemá sílu promluvit. Před pár hodinami jim lékař oznámil, že jejich tříletá dcera je nevyléčitelně a smrtelně nemocná.

 • Vládní weby informující o koronaviru

  Vládní weby informující o koronaviru

  14. 3. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Na této stránce naleznete přehled oficiálních vládních webů souvisejících s opatřeními proti šíření nemoci COVID-19. Pokud hledáte podrobnější informace o tom, jak řešit problémy, kterým rodina čelí během karantény, využijte některý z odkazů na začátku článku.

 • Dětské dluhy: problém, který přetrvává

  Dětské dluhy: problém, který přetrvává

  17. 2. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Tématem tohoto článku jsou dětské dluhy. Ano, v České republice je stále možné, aby dítě mělo dluh, který skončí až exekucí. V civilizované Evropě jde o ojedinělou situaci, kterou lze označit za velkou ostudu. V minulém roce svitla pro dětské dlužníky naděje v podobě dvou zákonů, které měly tento nesmyslný stav napravit. První z nich stále nebyl přijat, druhý již zákonodárci schválili.

 • Bitky mladých lidí v ulicích – gangy, nebo něco úplně jiného?

  Bitky mladých lidí v ulicích – gangy, nebo něco úplně jiného?

  15. 1. 2020 | Kategorie: Téma měsíce

  Hlasitý smích, křik, nadávky, hudba z přenosných reproduktorů, oblak kouře z elektronické cigarety, a když se podíváte jejich směrem, možná uslyšíte: „Na koho jako čumíš?“. Pro někoho jsou mladí lidé venku v ulicích postrachem, což mi přijde úsměvné, ale také mě to na práci s nimi baví.

 • Přiletí k vám kouzelné miminko?

  Přiletí k vám kouzelné miminko?

  2. 12. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Většině českých dětí naděluje pod stromeček dárky neviditelné miminko, Ježíšek. Kdy a jakým způsobem máme dětem prozradit, jak je to doopravdy?

 • Dítě jako oběť trestného činu

  Dítě jako oběť trestného činu

  11. 11. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Děti (osoby mladší 18 let) se stávají oběťmi celé škály trestných činů s různým stupněm závažnosti, od přestupků až po zvlášť závažné zločiny. Jsou ohrožovány kriminálními jevy, vlivem sociálního prostředí i samotné rodiny, relativně snadným přístupem k návykovým látkám a alkoholu a zejména novými trendy v online prostředí. Pro oběť je často obtížný už první krok, oznámení na policii. I proto dětem Policie ČR vytvořila vstřícné prostředí v podobě dětských výslechových místností.

 • Užívání e-cigaret mezi dětmi: co vše by měli rodiče vědět o e-cigaretách?

  Užívání e-cigaret mezi dětmi: co vše by měli rodiče vědět o e-cigaretách?

  10. 10. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Užívání elektronických cigaret neboli vapování je celosvětově stále oblíbenější alternativou kouření klasického tabáku. Využití moderní technologie a absence hoření (resp. spalování tabáku) v kombinaci s možností individuálního nastavení zařízení oslovily jak kuřáky, tak technologické nadšence. Díky popularizaci vapingu na sociálních sítích se však e-cigarety staly také zálibou mezi dětmi a dospívajícími.

 • Čtyři temperamenty u dětí

  Čtyři temperamenty u dětí

  18. 9. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  V srpnovém článku Typologie MBTI jako nástroj poznávání osobnosti dětí jsme vás seznámili s metodou, která může být dobrým pomocníkem při individualizaci výchovy a učení dětí, protože popisuje charakteristiky osobnosti popisným, neposuzujícím způsobem, tj. na úrovni potřeb, motivace, hodnot a předpokladů pro rozvoj dovedností, které vyplývají z vrozeně preferovaných psychických funkcí příjmu informací, způsobu rozhodování a zaměření osobnosti. Typologie MBTI pracuje se silnými stránkami, které vyplývají z vrozeného typu temperamentu a nastavení osobnosti. Zdůrazňuje to, co dané dítě potřebuje, jak přijímá informace, jak se učí a rozhoduje se.

 • Typologie MBTI jako nástroj poznávání osobnosti dětí

  Typologie MBTI jako nástroj poznávání osobnosti dětí

  26. 8. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Ke zkoumání osobnosti u dětí můžeme používat mnoho typologických nástrojů. Typologie MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) vychází z práce C. G. Junga a může pomoci v poznání vrozených osobnostních dispozic dětí a při zjišťování jejich unikátních silných stránek.

 • Nošení dětí v šátku

  Nošení dětí v šátku

  24. 7. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  V dnešní době už nikoho v naší zemi nepřekvapí maminka nebo tatínek s malým či větším kojencem, uvázaným „do uzlíku“ u těla. Nošení dětí v šátku se stalo běžným projevem a technikou, která dávno není vyhrazena pouze dětem kočovných kmenů nebo lidem, kteří nemají peníze na kočárek. Ale není to tak dávno, co podobné chování vzbuzovalo údiv, nesouhlas či dokonce pohoršení.

 • Cestování s dětmi

  Cestování s dětmi

  19. 6. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Cestování se stalo pro mnohé mladé lidi součástí životního stylu a poznávání nových zemí a kultur jejich oblíbeným koníčkem. Někteří cestují na druhou půlku světa za exotikou, jiní prozkoumávají raději detailněji různé kouty naší země. Pro obě skupiny se však mnohé změní po narození dětí. Je třeba se milované zábavy vzdát ve chvíli, kdy se v životě cestovatele objeví nový člen rodiny?

 • Hledá se chůva

  Hledá se chůva

  27. 5. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Zná to každá rodina. V určitou chvíli cítíme, že se dítě obejde bez naší celodenní péče a dohledu. A začneme se shánět po hlídání. Tradice velí zapojit babičky, jenže ty dnes často ještě pracují nebo mohou bydlet daleko od rodiny. Školky jsou zase přeplněné a dítě nám pohlídají pouze v určitou denní dobu. Jako řešení se nabízí chůva. Ale jak vybrat tu správnou a co by měla umět?

 • Význam porodní asistence v rámci přípravy na porod

  Význam porodní asistence v rámci přípravy na porod

  15. 4. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Každá budoucí maminka si přeje pro své nenarozené dítě to nejlepší, těhotenstvím a porodem počínaje. V dnešní době naštěstí přibývá možností a různých informací, které se hrnou doslova ze všech stran. Je důležité se v nich zorientovat a vybrat si pro své těhotenství a porod tu nejlepší možnou cestu. S tím umí pomoci porodní asistentky.

 • Agresivita na vzestupu

  Agresivita na vzestupu

  18. 3. 2019 | Kategorie: Téma měsíce

  Dětské gangy v ulicích měst, rvačky natáčené na mobil. Něco takového se za našich let nedělo. Nebo ano? Vždyť už oceňované Foglarovky jsou plné všelijakých potyček. A Vontové jsou ukázkovým případem gangu, ač máme sklon dívat se na ně romanticky. Nabízí se otázka, zda jsou dnešní děti opravdu agresivnější nebo žijeme ve společnosti, která je k projevům agresivity méně tolerantní než dříve?

Předchozí 1 2 4 5 6

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS