Základem krajské transformace péče o ohrožené děti je včasná práce s potřebnými rodinami

Datum publikace: 07. 02. 2021
Periodikum:
ustinadorlicidnes.cz
Radní Pardubického kraje schválili aktualizaci Akčního plánu ke strategii transformace péče o ohrožené děti a rodiny na další tři roky. Oproti minulým letům chtějí iniciovat více služeb v oblasti prevence a posilovat lepší komunikaci mezi odborníky napříč různými službami a veřejností.

"Naším cílem je zejména předcházet situacím, kdy děti nemohou zůstat ve své rodině. Rodina je pro nás priorita a zaměřujeme se v tomto ohledu mnohem více na terénní práci a pomoc ohroženým rodinám. Pokud ani to nepomůže, je na řadě náhradní rodinná péče a až jako poslední možnost dětský domov v komunitní formě," říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Jedním ze zásadních problémů ochrany dětí v České republice je pozdní záchyt a následná podpora při řešení problémů v rodinách. V okamžiku, kdy se rodina dostává do sítě podpůrných služeb, je již často velmi obtížné situaci řešit následkem dlouho kumulovaných problémů. Včasnost a dostupnost podpory rodinám komplikují často chybějící informace o možnostech pomoci, jejich nepřehlednost či nízká srozumitelnost pro rodiny a děti.

"Chtěli bychom rozvinout mezioborovou spolupráci zejména pro ty rodiny, kde je nutné propojit odborníky ze školství (učitelé, preventisté a výchovní poradci) a ze zdravotnictví (pediatry, psychiatry), a z oblasti sociálních služeb pro rodiny s dětmi. Pomoc dětem a rodinám musí být k dispozici v běžné síti, jako jsou školy, nemocnice, komunitní centra atd. Tím se výrazně zvyšuje dostupnost pomoci pro rodiny, pro které je dosud za běžných okolností z různých důvodů podpora nedostupná," uvádí Josef Kozel, radní pro oblast školství.

I přes všechna preventivní opatření a podporu ohroženým rodinám budou vždy děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Pro tyto děti chce kraj zajistit možnost vyrůstat alespoň v náhradní rodině. "Pardubický kraj proto bude i nadále pokračovat v aktivním vyhledávání pěstounů ve spolupráci s nestátními organizacemi a médii s cílem posílit počet zájemců o pěstounskou péči. Chceme také zajistit větší podporu pěstounům, kteří poskytují specializovanou péči, to znamená třeba pečují o větší sourozenecké skupiny, děti se specifickými projevy, případně o děti staršího věku," informuje vedoucí odboru sociální péče Helena Zahálková.

Celý článek najdete zde: https://www.ustinadorlicidnes.cz/zpravodajstvi/31257-zakladem-krajske-transformace-pece-o-ohrozene-deti-je-vcasna-prace-s-potrebnymi-rodinami/

Náhradní péče