Z didaktických testů státních maturit propadla pětina žáků, píše Cermat. Tisíce z nich se odvolaly

Datum publikace: 24. 06. 2020
Periodikum
ceskatelevize.cz
Z didaktických testů státní maturity propadlo letos 17,7 procenta středoškoláků. Je to o 3,6 procentního bodu více než loni. Informoval o tom provozovatel testů Cermat.

Podle něj souvisí letošní zhoršení s mimořádnou situací kolem koronaviru, kdy se výuka po uzavření škol několik týdnů konala na dálku a nikdo z maturantů na konci druhého pololetí nepropadl. Proti výsledkům testů se odvolalo na dva tisíce studentů.

Didaktických testů se letos účastnilo vůbec nejvíc středoškoláků. Zatímco loni jich ke zkoušce nepřišlo – nebo nebylo připuštěno – 8,2 procenta, letos se nezúčastnilo 1,6 procenta poprvé přihlášených. 

„Didaktické testy konalo v jarním zkušebním období 2020 téměř 74 tisíc maturantů a jejich celková míra čisté neúspěšnosti činí 21,3 procenta,“ uvedl Cermat ve své analýze. Čistá neúspěšnost se týká pouze těch, kteří zkoušku skutečně skládali. 

Výsledky maturit podle Cermatu ovlivnil koronavirus

Cermat upozornil, že při hodnocení letošních výsledků a meziročním srovnávání je nutné mít na zřeteli, že letošek je proti předchozím letům kvůli pandemii koronaviru specifický.

Připomněl, že maturanti se kvůli zavřeným školám mohli od 11. března do 11. května účastnit výuky pouze na dálku. Podle Cermatu tak měli na přípravu k maturitám nestandardní podmínky.

Zároveň byla u maturit zatím vůbec nejvyšší účast, protože ministerstvo školství vyhláškou rozhodlo, že na konci školního roku nikdo nepropadne, a ke zkouškám tak mohli jít všichni.

Celý text najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3125105-z-didaktickych-testu-statnich-maturit-letos-propadla-temer-petina-zaku-pise-cermat