Úrazy si nevybírají – umí potrápit děti, dospělé i seniory

Periodikum
JO magazín

Nicméně nejvíce jsou vzhledem ke své fyzické konstituci ohroženi děti a senioři. Zatímco děti se nejčastěji poraní při sportu, starší lidé často trpí následkem pádů v domácnostech. Podobná zranění jsou sice nepříjemná, nicméně většinou si je zvládneme ošetřit sami doma.

Většina úrazů malých dětí a předškoláků se odehrává v domácnostech, přičemž téměř třetinu z nich tvoří pády. U dětí školního věku je pak z hlediska úrazovosti nejrizikovějším sport - sportovní úrazy tvoří celkem 33 %. U žáků staršího školního věku dochází k úrazům nejčastěji při organizovaném sportu a školní tělesné výchově. Většinou se kromě zlomenin jedná o podvrtnutí a drobná povrchová zranění.

Úrazy se dějí náhle, stačí chvilka nepozornosti a zranění je na světě. Proto je důležité dodržovat pravidla a preventivní bezpečnostní opatření, a to zvláště při sportu. Značné procento sportovních úrazů totiž vzniká důsledkem toho, že děti nepoužívají ochranné pomůcky - přilby, rukavice, návleky na klouby, chrániče zápěstí apod.

„Dále je při provozování jakéhokoliv sportu důležité nepřeceňovat své síly a respektovat projevy únavy, nesportovat v případě nemoci či v období rekonvalescence. V tu chvíli totiž riziko úrazu značně roste. Pokud se přece jen úraz přihodí, je třeba zachovat klid. Odhlédneme-li od vážných úrazů, které si žádají lékařskou pomoc, drobnější poranění svým dětem hravě ošetříte sami doma," říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Co se týče pohmoždění svalů, podvrtnutí kloubů, zapamatujte si následující kroky - znehybnit, chladit otok a tlumit bolest. Domácí lékárničku si doplňte o léčivé přípravky s analgetickým účinkem, vhodný je např. Ibalgin gel, který díky obsahu léčivé látky ibuprofen tlumí bolest, snižuje otok a působí protizánětlivě. Postižené místo navíc zklidňuje a chladí. Je určen pro dospělé a dospívající od 12 let. S ošetřením úrazu není radno dlouho otálet.

Celý článek k přečtení na: http://www.jomagazin.cz/na-stope/urazy-si-nevybiraji-umi-potrapit-deti-dospele-i-seniory/.

další zprávy z médií