Pro některé děti nastala po konci lockdownu těžká doba, varuje psychoterapeutka

Datum publikace: 15. 06. 2021
Periodikum:
deník.cz
„Návrat do normálu“ po konci lockdownu může být nesnadný pro děti z rodin, kde panují konfliktní a někdy až násilné vztahy. Upozorňuje na to psychoterapeutka Petra Wünschová, která patnáct let pomáhala dětem v utajeném azylovém domě pro oběti domácího násilí a posledních šest let vede Centrum Locika, první pracoviště specializované na podporu dětí ohrožených násilím v rodině.

„Atmosféra ve společnosti začíná být optimističtější. Všichni načerpali energii z jarního slunce. Rozvolnění včetně otevření škol může ale paradoxně být pro děti z řad našich klientů velmi rizikové,“ varuje Wünschová. Pro děti s tendencemi k hlubokým depresím, případně sebevražedným myšlenkám, je podle ní nejrizikovější právě doba, kdy získají nějakou energii navíc a zároveň jsou pod zvýšeným tlakem školy nebo jiných nároků - například ze strany dětského kolektivu. „Nám se to naštěstí zatím nestalo, ale kolegové mluví o tom, že v této době roste počet dokonaných dětských sebevražd,“ konstatuje ředitelka Lociky.

Ta už v obsáhlém rozhovoru pro Pražský deník začátkem dubna uvedla, že ze zkušeností centra, krizových linek, školních psychologů i klinických ambulancí bylo zhruba od poloviny prosince patrné výrazné zhoršování psychického stavu u dětí obecně v celé české populaci. „Řada kolegů mluví o vzrůstající apatii. To, co vidíme my v centru Locika, je nárůst úzkosti, deprese, sebepoškozování a myšlenek na to, že by bylo lepší nežít,“ prohlásila Wünschová s tím, že konkrétně pro klienty Lociky je škola bezpečným místem, které jim poskytuje „korektivní zkušenost“ i šanci „trochu si odpočinout od rodinné situace“.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/zdravi/koronavirus-cesko-dusevni-zdravi-psychoterapeutka-20210513.html

pěst