"Připojené" dítě – nebezpečné bezpečí

Datum publikace: 23. 05. 2016
Periodikum
babyweb.cz
Chůvičky, kamery a další elektronické vymoženosti usnadňují život rodičům, zbavují je strachu o to, co se děje za zavřenými dveřmi dětského pokoje. Tito na první pohled ideální pomocníci však mohou i neblaze zasáhnout do vztahů rodič-dítě.

Moderní technická zařízení umožňují mít dítě nepřetržitě pod dohledem. Kamery s maximálním zoomem zabírají prostory, kde se dítě pohybuje. Ultracitlivé snímače zachytí pohyb, zvuk, teplotu a vlhkost v místnosti, ale i otevření dveří či oken a okamžitě dají echo o jakékoliv změně. Matka může na dálku kdykoliv přes den zkontrolovat chůvu, jestli se o dítě stará, tak jak má. 

Speciální GPS, jíž je vybavená dětská bunda, umožní zjistit, kde se dítě pohybuje. Rodiče o tom dostávají informaci prostřednictvím chytrého telefonu. Kojenecké lahve se speciálním zařízením upozorní, že dítě už vypilo svoji dávku. To, co rodičům přináší pocit bezpečí, však dítěti tak úplně nesvědčí. Vzniká totiž nezdravá oboustranná závislost, z níž se pak obtížně hledá cesta ven. Navíc když dítě povyroste a uvědomí si, že nemá ani špetku soukromí, nechává si pro sebe aspoň to, co se mu honí hlavou, hledá si způsob úniku před svými "dohlížiteli". 

Zdraví pod kontrolou 

Kdo by se nebál o své dítě, zvlášť o kojence, který si ještě nedovede říct, co ho bolí a trápí. Díky novým technologiím mohou rodiče doma neustále kontrolovat, jestli je jejich dítě zdravotně v pořádku. Speciální miniaturní snímače umístěné na pyžamku sledují srdeční rytmus, dech, zaznamenávají pohyby dítěte. Rodiče můžou miminko denně vážit, měřit, sledovat křivku růstu a index tělesné hmotnosti. Málem by se dalo říct, že pediatr už není potřeba. 

V případě obav z náhlého kojeneckého úmrtí lze takové sledování dítěte pochopit. Existuje také chytré zařízení, které je hlídačem klidného spánku. Umístí se pod matraci do postýlky a zaznamená, kdy dítě přichází do hlubokého spánku (non-REM fáze), kdy se nejčastěji objevují noční děsy. Rodiče pak mohou nastavit tento detektor, aby se v pravý čas na tři minuty rozvibroval, nenechal dítě upadnout do hlubokého spánku a ochránil ho tak od děsů. 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/pripojene-dite-nebezpecne-bezpeci.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: