Poznejte nejprve své potřeby, abyste chápali potřeby ostatních

Datum publikace: 26. 06. 2012
Periodikum
babyweb.cz
Rozhovor s PhDr. Evou Labusovou

Počty rozvodů, osamělých lidí i potíže s výchovou dětí svědčí o tom, že moderní člověk si navzdory všem vymoženostem doby s rodinným životem občas neví rady. V takových chvílích přichází na řadu otázka, zda by nepomohl odborník. Za jakých okolností profesionální pomoc vyhledat a jaký je v nabídce služeb rozdíl? Na to jsem se zeptala poradkyně pro oblast rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů, PhDr. Evy Labusové.

Paní doktorko, co v současné době lidi trápí nejvíc?
Podle mých zkušeností jde hlavně o pocity nespokojenosti a jakési existenciální úzkosti. O vnitřní souboj s vlastní nedostatečností obstát v nárocích, které na nás má současný život. Nejnáročnější jsou ale určitě nesoulady a rozpady nejbližších vztahů, které berou i ten nejzákladnější pocit jistoty.

Proč tomu podle vás tak je?
Příčina je nejspíš v celkové společenské situaci, která negarantuje už ani ty jistoty, o které se lidé dříve mohli opřít při nejmenším v přehledných meznících běžného života od křtu přes svatbu po pohřeb. A jistě jde také o současný způsob dětství, které z vývojového hlediska předurčuje mnohé výhybky pro náš dospělý život. Co se kvality a hloubky našich vztahů týká, ta je ovlivněna vztahem, který jako děti navážeme s našimi prvními pečovateli, hlavně s maminkou. Jenže už tenhle první vztah dnes často trpí. Není čas a klid.

Ztrácíme iluzi, že aspoň rodina může být přístavem v nevyzpytatelném světě?
Málokdo se cítí a umí být součástí nějakého společenství, spíše se považuje za solitera sledujícího vlastní cíle. To se týká i rodinného života, stačí, když se podíváte na současné sociologicky potvrzené trendy: četné páry už předem nečekají trvalost svého vztahu, stoupá oblíbenost soužití mimo manželství, banalizujeme nevěru, sexualitu mnozí odpojili od rodičovství, muži a ženy se přetahují o své role. Z pozornosti vypadávají jak potřeby dětí, tak nutná dávka energie, kterou je třeba dát péči o domov, chcete-li, abyste v něm onen příslovečný přístav dlouhodobě skutečně našla.

 

Celé znění rozhovoru najdete na: https://www.babyweb.cz/poznejte-nejprve-sve-potreby-abyste-chapali-potreby-ostatnich.

 

> další zprávy z médií