Podvodní agenti vydělávají na rodičích malých hokejistů

Datum publikace: 14. 03. 2018
Periodikum
novinky.cz
Ambiciózní rodič, který chce své dítě jednou vidět jako hráče NHL anebo alespoň v české extralize, je schopen obětovat nemalé částky na jeho výchovu.

Od prvních hokejových krůčků až po profesionální smlouvy či start v lize se náklady podle Právem oslovených odborníků šplhají až ke dvěma miliónům korun.

Roční výdaje rodičů na jednoho hokejistu se mohou odhadem vyšplhat až na osmdesát tisíc korun.

Jenže někdy se rodiče, kteří mají od svých potomků přehnané očekávání a v hokejovém prostředí se příliš neorientují, stanou snadnou kořistí podvodných hráčských agentů. Ve snaze zajistit dítěti lepší kariéru jim zaplatí desetitisíce korun za smlouvy, které mladým, často průměrným hráčům slibují nesplnitelné.

"V minulosti jsme narazili na problémy s hráčskými agenty, respektive s lidmi, kteří se za ně někdy i podvodně vydávali. Rodiče hráčů v žákovském věku s nimi uzavírali nevýhodné smlouvy pod různými přísliby stáží či kempů v zahraničí anebo zajištění místa v klubu," potvrdila Právu právnička české pobočky Transparency International Sylvie Kloboučková.

Tato nezisková organizace už několik let spolupracuje s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH) ve snaze pomoci takovým rodičům a malým hráčům vyvarovat se špatných zkušeností, jakých byla dříve celá řada.

Rodiče platili, agent předstíral snahu

Zavedli společnou Etickou linku, kam mohou lidé hlásit své problémy, zkušenosti a podávat podněty. Dělají pak i osvětové akce pro rodiny snažící se vychovat budoucí hokejové hvězdy.

Kloboučková upozornila, že na rozdíl třeba od fotbalu nemusejí mít hokejoví agenti žádnou oficiální licenci a skládat nějaké zkoušky. "Může to dělat prakticky kdokoli," uvedla.

Problematické případy prý hokejový svaz v minulosti zaznamenal napříč všemi věkovými kategoriemi, nejčastěji se ale jednalo o hráče v žákovském věku do čtrnácti let. "Šlo spíše o začínající mladé hokejisty, kterým agent nasliboval hory doly, a pak z toho dost nesplnil. Zčásti se na tom ale podílejí i rodiče, jejichž ambice byly přehnaně vysoké," potvrdil její slova mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Celý článek k přečtení na:

https://www.novinky.cz/krimi/465866-podvodni-agenti-vydelavaji-na-rodicich-malych-hokejistu.html

další zprávy z médií