Online hry a sázky mají účinky drogy. Závislosti propadají i děti

Datum publikace: 07. 03. 2018
Periodikum
Vitalia.cz
Internetové závislosti zaměstnávají odborné lékaře čím dál víc. Teď se k nim naplno přidalo i online sázení. Na mušce jsou hlavně dospívající chlapci. To téma se diskutuje po generace. Děti, mládež a jejich přirozený sklon k závislostem prakticky na čemkoli.

Bylo celkem předvídatelné, že s nástupem počítačových her v průběhu druhé poloviny minulého století přijde nutně i odvrácená tvář digitální zábavy. Chytrá komunikační zařízení tomu ovšem v jednadvacátém století dala úplně jiný rozměr a ve hře jsou samozřejmě i peníze. Ideální podhoubí pro vznik velmi nebezpečných závislostí.

Je to svět, do kterého dospívající mládež a samozřejmě i děti vcházejí velmi ochotně. Svět online zábavy a her, kde čas běží úplně jinak. Kdo pouští své potomky na telefon či tablet, aby si na „chvilku" zahráli, to zná velmi dobře. Pokaždé bylo času na hraní málo, i když šlo třeba i o několik hodin. Odborníci na závislosti to jednoznačně přirovnávají k účinkům drogy. Jako prevenci doporučují sport.

„Samozřejmě bychom chtěli vidět děti při sportu a ne při ‚fetování' nebo u internetu. Samozřejmě by nabídka možnosti sportování měla být co největší. To není jen o množství sportovišť, ale hlavně o množství a kvalitě těch, kteří je ke sportu a při něm vedou. Je to o sportovních vzorech. Je to také o módnosti sportů a atmosféře mezi mladými. Je to o penězích. Soupeř - drogy a další podobná lákadla - je silný, ale sport je jednou z možností, jak učinit člověka zodpovědnějším a odolnějším vůči bezpracným, krátkodobým ‚slastem'. Ovšem měl by být odříznut od možnosti sázek," říká letitý odborník na závislosti a zakladatel centra Drop in Ivan Douda.

Celý článek k přečtení na: https://www.vitalia.cz/clanky/zavislost-na-online-hrach-a-sazeni-ma-ucinky-drogy/

další zprávy z médií