Odměny i motivace za vysvědčení mají svůj význam

Datum publikace: 27. 06. 2014
Periodikum
novinky.cz
Vysvědčení není jen kus papíru, ale ukazuje úsilí a píli dítěte v předchozích deseti měsících. A i když na vysvědčení nejsou samé jedničky, může jít o obrovský úspěch školáka.

Konec školního roku se nezadržitelně blíží a s ním i vysvědčení. Rodiče by neměli tento významný mezník v životě každého žáčka minout bez povšimnutí. Vysvědčení totiž není jen kus papíru, ale ukazuje úsilí a píli dítěte v předchozích deseti měsících. A i když na vysvědčení nejsou samé jedničky, může jít o obrovský úspěch školáka.

Pokud se rodiče o své dítě zajímají v průběhu roku, moc dobře vědí, kde má jejich dítko slabiny a kolik úsilí musí k jakékoli známce vynaložit. Ne každé dítě zvládá školu hravě či je rozený jedničkář. Víc než na známky tak rodiče musí pohlížet na snahu dítěte.

Bohužel ne každý rodič se nechá vést zdravým úsudkem a dost často se pak stává, že od svého dítěte očekává mnohem víc, než na co ve skutečnosti potomek má. Takové děti pak prožívají doslova peklo, protože uspokojit potřeby rodičů je nad jejich síly, a to i když se snaží sebevíc. Rodiče by si tak měli sami uvědomit, že trest zde nepomůže, maximálně zde zafunguje jako forma psychického či fyzického týrání.

„Jste-li vy nebo i vaše dítě nespokojení se známkami, pokuste se zjistit, co za tím vším vězí. Každé dítě je jedinečné. Inteligence, nadání, motivace či zájmy, to vše ovlivňuje školní prospěch. Máte dojem, že vaše dítě dělá, co může, a na jeho známkách se to nijak významně neprojevuje? Na vině může být nižší nadání dítěte, porucha pozornosti, specifické poruchy učení, úzkostnost, nedostatek sebevědomí, neschopnost se prosadit, prodat své znalosti,” radí psycholožka Eva Kneblová.

„Příčina školního neprospěchu ale může ležet zcela mimo osobnost dítěte. Zátěžová situace v rodině (rozvod rodičů, narození sourozence, úmrtí blízkého příbuzného...) či problémová situace ve škole (osobnostně nestandardní paní učitelka, nevhodné pracovní klima ve třídě, šikana...) mohou mít na zhoršeném prospěchu dítěte rovněž nemalý podíl. Objeví-li rodiče, v čem je zakopaný pes, mohou společně s dítětem problém řešit,” dodává psycholožka.

Kvalita rodiče se pozná i dle toho, zda dokáže ocenit vše, co zasluhuje u dítěte pochvalu, a také uzná snahu, zvlášť když potomek do poslední chvíle bojoval o zlepšení známky. I když mu to posléze nevyšlo, je dobré pochválit a zároveň navrhnout řešení, jak učivo dohnat a známky si příště vylepšit. „Vždy je důležité na vysvědčení něco ocenit, i když třeba jen jedničku z chování, protože ani tu nemá každý,” radí psycholožka PhDr. Václava Masáková z Šancedětem.cz.

 

Celé znění článku najdete na https://www.novinky.cz/zena/deti/340138-odmeny-i-motivace-za-vysvedceni-maji-svuj-vyznam.html.

 

> další zprávy z médií