Nevyjadřovat vztek je rozhodně nezdravé, říká psychoterapeut Evžen Nový

Datum publikace: 08. 02. 2021
Periodikum:
plzenska.drbna.cz
Vztek je naše přirozená emoce. Ne každý s ním však umí i adekvátně zacházet. Zatímco se jedni vykřičí nebo bouchnou do stolu, druzí se mnohdy uchylují k násilí na svých nejbližších. Právě na ně se zaměřuje program organizace Ligy otevřených mužů. Jejich klientela je pestrá, od vrcholných manažerů až po ajťáky. Jaké jsou nezdravé způsoby vyjádření vzteku a jak jej dostat pod kontrolu? O tom jsme si povídali s psychoterapeutem a lektorem Evženem Novým.

Vztek je jedna ze základních emocí, kdy je to už „přes čáru“?

Vztek je přirozená emoce a upozorňuje nás na to, že situace, ve které jsme, nám nevyhovuje. Příkladem může být, když nám něco slíbí, nedodrží a my jsme frustrovaní naštvaní, nevyhovuje nám to, pociťujeme vztek. Vztek má různou intenzitu, sílu a vytváří v nás přetlak, hýbe s námi. Na základě vzteku se pak nějak chováme. A to může být „přes čáru“, můžeme se totiž chovat násilně. Za násilí nepovažujeme jen to, že například někdo vezme klacek a bací s ním druhého po hlavě. Násilí má spousty podob, násilně se můžeme chovat i pomocí řeči, slov. My v LOMu za násilí považujeme i řvaní, kdy se druhý bojí, vyhrožování, ponižování, manipulaci a podobně, říkáme tomu psychické násilí.

Ono druhou stranu-dusit ten vztek v sobě asi není zrovna nejlepší…

Pracujeme s takzvaným „modelem nezdravého zvládání vzteku“. Učíme lidi vzteku rozumět a poznat ho na sobě, uvědomit si, kdy jsem naštvaný. Dusit v sobě vztek znamená použít jeden ze dvou nezdravých způsobů, jak se vztekem zacházet. Prvním nezdravým způsobem je vybíjení. My mu na skupinách říkáme „motorkář“. Znamená to způsob, kdy se člověk naštve a svůj vztek okamžitě vypouští ven na druhé. V češtině je k tomu krásné přirovnání „jde na první šlápnutí“ a tím nám vzniklo i pojmenování „motorkář“. S potlačováním pak souvisí druhý nezdravý způsob, jak na vztek, a to je potlačování - v našem slangu „papiňák“. Člověk, který vztek potlačuje, ho nevyjadřuje, dělá, že se nic neděje. Vztek se pak v něm hromadí, neventiluje ho a nakonec dojde k „výbuchu“ stejně tak, jako u papiňáku, když se v něm zacpe ventil. Nevyjadřovat vztek je rozhodně nezdravé. Vyjadřovat ho je ale nutné dělat nenásilným způsobem.

Celý článek najdete zde: https://plzenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/4772-nevyjadrovat-vztek-je-rozhodne-nezdrave-rika-psychoterapeut-evzen-novy.html

Vztek v nás