Náhradní výživné: kdo má nárok a co si připravit k žádosti?

Datum publikace: 27. 06. 2021
Periodikum:
cesivpravu.cz
Od příštího měsíce budou moct samoživitelé, jejichž expartner neplatí výživné na společného potomka, požádat o pomoc stát. Bude k tomu stačit, aby sólorodič podal na dlužníka exekuční návrh. Neuhrazené alimenty, které se exekutorovi nepodaří vymoct, pak matce či otci doplatí po dobu dvou let příslušný Úřad práce. Stát pak bude částku po neplatiči sám vymáhat.

Jak to bude fungovat v praxi a kdo má na náhradní výživné nárok? I na to se ptali čtenáři na facebookové stránce serveru Češi v právu koordinátorky projektu Vaševýživné.cz Dagmar Vogtové.

Neplacení výživného je velký problém. Tisíce sólorodičů mají sice soudem posvěcenou částku, kterou by měl jejich expartner hradit, sumu ale reálně nikdy neviděli. Když už na účtu nějaká částka přistane, někdy jsou to i jen desetikoruny. Jeden z dotazů proto mířil na to, jestli i v takové případě má samoživitel či samoživitelka nárok na dávku od státu.

Co když expartner sem tam pošle stovku…

„Nárok má rodič i v případě, kdy je hrazeno výživné jen částečně. Vyplácí se pak jako rozdíl mezi uhrazenými alimenty a nárokem dle rozsudku. Maximálně ale do výše 3 000 korun,“ uvedla Vogtová, která znovu připomněla, že nutností je zahájení exekuce. Další respondentku tím nepotěšila. V jejím případě platí otec na dítě místo 7 000 korun měsíčně třeba jen 3 000 nebo 4 000. „Pokud dochází k platbě minimálně 3 000 korun měsíčně, pak o náhradní výživné žádat nelze,“ upřesnila Vogtová.

Celý článek najdete zde: https://www.cesivpravu.cz/blog/nahradni-vyzivne-kdo-ma-narok-a-co-si-pripravit-k-zadosti

prasátko a drobné