Lyžovačka s dětmi? Od tří let a hlavně s helmou!

Periodikum
abctehotenstvi.cz

Instruktoři lyžování tvrdí, že je správné s výcvikem začít kolem třetího roku věku dítěte. Ovšem zdaleka to nemusí platit o každém malém sportovci. Každé dítě je jinak vyvinuté a pokročilé. Nicméně od těch tří let má smysl lyžování zkoušet. Nespouštějte však děti z dohledu a pokud sami nejste dost pevní v kramflecích, respektive na lyžích, využijte raději služeb nějaké dobré školy.

Tady je doporučení jasné. Pořádně si pročtěte reference a podle nich instruktory zvolte. Nemá smysl, aby dítě bylo z lyžování zklamané, nebo otrávené. Nejednomu z nás dokázal špatný tělocvik ve škole zošklivit sportování na pěknou řádku let.

Hurá na sjezdovku!

Podle statistik dochází během zimních měsíců asi k 20 % dětských úrazů z celkového počtu za rok. Děti se zraní nejčastěji při pádech na zledovatělém povrchu, při bruslení nebo lyžování na sjezdovce.

Helma je cool

"Základem je vždy vědět, kde se dítě nachází, co se chystá dělat za aktivitu, je třeba seznámit se s místem, kde ji bude provádět, popřípadě s kým a s jakým vybavením. Například než poprvé dovolíme mladšímu dítěti, aby si samo sjelo sjezdovku, měli bychom ji projet společně s ním a upozornit ho přitom na kritická místa. Děti je však nutné učit opatrnosti i při běžném pohybu po namrzlých chodnících, sáňkování a bobování. Zkrátka je důležité naučit je předvídat nebezpečí, aby se mu pak samy dokázaly vyhýbat. My na naši kliniku v tomto období přijímáme nejvíce pacientů s otřesem mozku a se zlomeninami. Náš typický pacient v zimních měsících je dvanáctiletý chlapec, který následkem pádu na kluzkém povrchu utrpěl zlomeninu dolního konce předloktí," říká přednosta kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno prof. MUDr. Ladislav Plánka, Ph.D., a zároveň apeluje na rodiče, aby děti hned při prvním seznamování se zimními sporty učili nosit bezpečnostní pomůcky. Podle jeho zkušeností by totiž ke spoustě zranění nedocházelo, nebo by mohla být méně závažná, kdyby děti nosily hlavně při lyžování a bruslení helmy a další chrániče.

Celý článek k přečtení na https://www.abctehotenstvi.cz/txt/lyzovacka-s-detmi-od-tri-let-a-hlavne-s-helmou

další zprávy z médií