Kdo má ze zákona nárok na ošetřovné? Přinášíme přehledný manuál

Datum publikace: 27. 06. 2012
Periodikum
podnikatel.cz
Co je to ošetřovné, kdo a kdy ho může pobírat? Přinášíme jednoduchý návod včetně kalkulačky.

Zaměstnanec, který má nemocné dítě mladší 10 let, nebo ošetřuje nemocného člena v domácnosti, má nárok na ošetřovné. Vyplývá to ze zákona o nemocenském pojištění. U starších dětí záleží vždy na konkrétním případě a na rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Kdo a kdy má na ošetřovné nárok?

Nárok na na ošetřevno má zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože se musí postarat o nemocného člena domácnosti (nemusí jít jen o potomka nebo příbuzného), jehož zdravotní stav vyžaduje krátkodobé ošetřování.

Čtěte také: Exekuce a srážky ze mzdy se v roce 2012 mění. Čtěte, jak

Ošetřovné může zaměstnanec čerpat i v době, kdy vznikla potřeba pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno pro nepředvídanou událost (např. z důvodu havárie, epidemie), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.

Čtěte také: Nemocenská u dohod a pro jednatele eseróčka? Povinně od roku 2012

OSVČ mají však smůlu. Na ošetřovné nárok nemají. Stejně jako zaměstnanci, pokud je jejich zaměstnání zaměstnáním malého rozsahu, nebo zaměstnanci na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce či zaměstnanci pracující z domova. Nárok na výplatu dávky nevzniká zaměstnanci ani v době prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti.

Celé znění článku najdete na: https://www.podnikatel.cz/clanky/kdo-ma-ze-zakona-narok-na-osetrovne-prinasime-prehledny-manual/.

> další zprávy z médií