„Každý rok zažije ústavní péči okolo tisícovky dětí do tří let, pojďme to změnit,“ vybízí Klára Laurenčíková

Datum publikace: 06. 05. 2021
Periodikum:
mama.pigy.cz
Děti, které v raném věku prošly kojeneckými ústavy, si často odnáší následky na celý život. Přitom existuje pěstounská péče a řada rodičů, kteří nemohou mít vlastní děti, by ji ráda využila. Proč musí být děti umisťovány do kojeneckých ústavů a co všechno se může již tento týden změnit? O tom jsme si povídali s Klárou Laurenčíkovou, předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte, členkou Rady vlády pro lidská práva a jednou ze zakladatelek iniciativy Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem v ČR.

Kolik dětí je aktuálně ročně umisťováno do ústavní péče? A kolik dětí konkrétně končí v kojeneckých ústavech?

Podle čerstvého průzkumu ze začátku ledna je právě teď v kojeneckých ústavech 228 dětí do tří let. Vedle toho jsou další malé děti umisťovány do jiných zařízení, hlavně tzv. ZDVOP a dětských domovů. Každý rok zažije ústavní péči okolo tisícovky dětí do tří let.

Většina dětí totiž stráví v kojeneckém ústavu jen dva až tři měsíce, pak se vrací domů ke své biologické rodině. Jsou to zhruba dvě třetiny dětí, u nichž by se umístění dalo předejít. Tady potřebujeme zajistit odpovídající podpůrné služby, aby děti své rodiny nemusely opouštět. Například pomoci s bydlením, naučit péči mladou maminku nebo rodině pomoci starat se o dítě s postižením. Jen u zbývající třetiny dětí jde o umístění z vážných důvodů jako týrání, zneužívání nebo zanedbávání, tam potřebujeme pro děti najít náhradní rodiny – adoptivní nebo pěstounské. Aktuální návrh jde navíc ruku v ruce s lepší odbornou a finanční podporou pěstounů, aby jich bylo dost i v budoucnu.

Celý článek najdete zde: https://mama.pigy.cz/kazdy-rok-zazije-ustavni-peci-okolo-tisicovky-deti-do-tri-let-pojdme-to-zmenit-vybizi-klara-laurencikova/

kojenec