6 věcí, které možná nevíte o očích

Datum publikace: 13. 03. 2018
Periodikum
http://zena-in.cz
Lidské vidění se vyvíjelo miliony let. Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, na němž historicky záviselo naše přežití.

Až 80 % informací z okolí vnímáme díky zraku. Zároveň skrze oči vysíláme do světa signály či emoce. O očích toho zkrátka víme hodně. Co jsme ale možná netušili je například to, že barva očí ovlivňuje náš vztah k alkoholu, že podle nich lze poznat, zda nám hrozí vážná nemoc, nebo že můžeme snadno změnit svou barvu očí i bez chirurgických zákroků.

Barva očí se mění až do tří let věku dítěte

Většina dětí se narodí s modrou či šedomodrou barvou očí. Během prvních pár let života jim postupně ztmavnou a teprve kolem třetího roku dítěte získají konečnou barvu. O tom, jakou barvu očí bude dítě mít, rozhoduje množství pigmentu neboli melaninu, který obsahuje duhovka. Ten má vždy hnědou až hnědočervenou barvu. Pokud ho duhovka obsahuje hodně, dítě bude mít hnědé oči. Pokud je pigmentu málo nebo zcela chybí, oko bude zelené či modré.

Změnit barvu očí lze i bez operace

Taky už vás někdy napadlo, jak by vám asi slušela jiná barva očí? Řešení je snadné a bezbolestné. Použijte barvené kontaktní čočky. Pořídit si je můžete jak ve variantě dioptrické, tak i bez dioptrií, sloužit proto můžou nejen esteticky, ale i prakticky. Třeba značka TopVue Color nabízí hned šest barevných variant. Oči s barevnými čočkami TopVue Color vypadají opravdu přirozeně, takže ani hnědooký člověk se nemusí bát, že například s modrými čočkami bude působit zvláštně. Doporučená cena za balení 10 kusů čoček je 289 Kč.

Barvu očí určují tři geny

O barvě očí rozhodují tři geny. Jen dva z nich jsou však dobře prozkoumané a to ty, které určují zelenou, hnědou a modrou barvu. Jak vznikají další, méně obvyklé barvy očí, jako jsou šedá, světle hnědá a jejich kombinace, zatím vědci úplně neobjasnili. Například barvu očí u dítěte určuje nejen barva očí matky a otce, ale i další informace jejich předků zaznamenané v genech.

Celý článek k přečtení na:

https://zena-in.cz/clanek/6-veci-ktere-mozna-nevite-o-ocich

další zprávy z médií