Čtenářské dotazy k tématu oznamovací povinnost

Autor/ka: Redakce portálu Šance Dětem
Datum publikace: 16. 04. 2014, Aktualizováno: 22. 01. 2021

ilustrační foto – holčičkaPokud byste se chtěli v souvislosti s pěstounskou péčí na cokoliv zeptat, pošlete svoji otázku na e-mail [email protected] Odpověď odborníka pro vás zdarma zajistíme, zašleme vám ji e-mailem a anonymně bude zveřejněna na portálu.

O problematice se dočtete v článku:

Oznamovací povinnost 

Na dotaz odpovídá Mgr. David Beňák, DiS., vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Úřadu městské části Praha 14.

Opilí rodiče s dítětem postávají denně u stánku s alkoholem – kam se obrátit?

Můžete mi prosím poradit, kam se obrátit, když jsem téměř denně svědkem, jak u stánku s levným alkoholem postávají opilí rodiče s asi osmiletou holčičkou s aktovkou? Moc mě to trápí, chtěla bych pomoci.

Podle § 7 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, je každý oprávněn upozornit na závadné chování rodičů či na porušení povinností nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské odpovědnosti a podobně (podrobněji viz § 6 téhož zákona). O takovém oznamovateli podle ustanovení §57 odst. 1 téhož zákona jednoznačně vyplývá, že kdokoliv takový podnět podá, tak zaměstnanci orgánu sociálně právní ochrany jsou povinni zachovávat mlčenlivost o takovém oznamovateli. Je však samozřejmě možné podat podnět anonymní, neboť i ten má za povinnost orgán sociálně-právní ochrany dětí prošetřit.

Pokud jméno rodiny znáte, pak ji do podnětu uvedete a konkrétní bydliště si může orgán sociálně-právní ochrany dětí zjistit z evidence obyvatel. Pokud identitu rodiny neznáte vůbec, pak v podnětu popište osoby, místo, čas, skutečnosti, které jste viděla. Samozřejmě to konečné rozhodnutí je pouze na vás, plně chápu, že je to značný projev osobní statečnosti.

 

Na další dotazy odpovídá psycholog Mgr. Josef Smrž.

Z bytu vedle je slyšet křik dětí a rány... Na koho se mám obrátit?

Nedávno se k nám do domu přistěhovala nová rodina, od pohledu sociálně slabá, se spoustou dětí. Od té doby je z jejich bytu slyšet hluk, křik dětí a rány. Chci se tedy touto cestou zeptat, na koho se mám obrátit, protože na internetu jsem nebyl schopen vyhledat jakoukoli pomoc a ve všech článcích se vždy mluví jen o "sociálce". Rád bych tedy věděl, na koho se mám obrátit.

Musím zpočátku velice ocenit, že Vám není situace lhostejná. Mnoho lidí totiž nenajde dostatek odvahy, aby situaci někomu oznámili. Někteří radši dělají, že se nic neděje, a takzvaně mají zavřené oči. Opravdu je pro mě potěšující zprávou, že i přes to nechcete zůstat vůči takové věci lhostejný.

Co se týče možné pomoci, je pravda, že hlavní institucí, na kterou se lze obrátit, je oddělení sociálně-právní ochrany dětí na místně příslušném úřadě. Pokud se rozhodnete celou věc oznámit, můžete to udělat anonymně. Anonymní oznámení můžete podat prostřednictvím písemného sdělení, e-mailu, osobně nebo telefonicky. Nemusíte se tudíž nijak představovat ani udávat své kontaktní údaje. Základním principem anonymního oznámení je ochrana oznamovatele. Prakticky to znamená, že sociální pracovník má povinnost oznámení založit do speciální důvěrné složky, ke které nemá rodina přístup. Nebude uveden žádný Váš kontakt a údaj. Zároveň má povinnost takové oznámení v co nejkratší době prošetřit. Nejčastěji je to prostřednictvím návštěvy v místě bydliště a šetřením v rodině. (Více o tom také v článku zde: /cs/hledam-pomoc/rodina-v-problemove-situaci/rizikove-chovani-dospeleho-k-diteti/oznamovaci-povinnost.shtml)

Je určitá pravděpodobnost, že sociální pracovník může již rodinu znát a pracovat s ní. Vaše oznámení mu tedy pomůže získat důležité aktuální informace o rodině, které jinou formou těžko zjistí. Jako soused totiž popisujete konkrétní situace, které slyšíte, a jak na Vás rodina působí. Sociálnímu pracovníkovi se tak dostane cenné informace, s kterou může následně naložit pro ochranu dětí a pracovat s rodinou. Napadá mě, že samotné přemýšlení nad tím, že do rodiny přijde sociální pracovník, může vyvolávat strach. Otázka, která se nabízí, je, zda rodině nějak neublížíte. Pokud by tomu tak bylo, chci Vás podpořit a ujistit v tom, že děláte správnou věc a plníte nejen zákonnou, ale i občanskou povinnost. Právě díky Vám může sociální pracovník zjistit, zda je v rodině vše v pořádku a není třeba nějak rodině pomoct. Zaměří se také na to, zda děti nejsou ohroženy nějakým nepřiměřeným trestáním a dostává se jim péče, na kterou mají právo. Pokud by tomu tak nebylo, má sociální pracovník dostatečné možnosti toho, jak s rodinou pracovat, aby došlo ke zlepšení situace a dětem se nedělo nic, co se jim jednoduše dít nesmí. Navíc má možnost rodině pomoci v kontaktu na další instituce ohledně možné finanční a jiné pomoci.  Snažím se tedy ukázat, že samotné oznámení nemůže uškodit, spíše pomoci.

Nakonec ještě jednou zdůrazním plnou podporu Vašeho rozhodnutí pro oznámení toho, že Vám přijde situace v nepořádku. Koneckonců lhostejnost nikdy nikomu nepomohla, a dětem určitě ne.

Autor/ka
Redakce portálu Šance Dětem

Autoři tohoto článku jsou členy redakce portálu Šance Dětem.

Intimní chvilka