Zobrazit menuSkrýt menu

Videorozhovory

O tématech měsíce si nemusíte jen číst. Průběžně pro vás připravujeme i videopříspěvky a videorozhovory. Podívejte se blíže na problematiku, která vás zajímá. Na videokanálu portálu SanceDetem.cz na youtube.com poté můžete zhlédnout i další videa (například z odborných konferencí, akcí apod.).

 • Arteterapií k uzdravení duše

  Arteterapií k uzdravení duše

  Specifickým rysem arteterapie s dětmi je výrazná potřeba hravosti, experimentování, zábavnosti, ponoření se do tvorby. Interpretace díla je záležitostí okrajovou, zážitek prvořadou. Chceme-li s dětmi proniknout do smyslu jejich obrázků a výtvorů, necháme je vyprávět příběhy postav či předmětů, které jsou před námi. Mgr. Ondřej Bednář se arteterapii věnuje v praxi, proto v rozhovoru pro Šanci Dětem přibližuje vše, s čím je tento typ terapie spojený.

 • Rodina, to je babička i děda. A nemusí být jen biologičtí...

  Rodina, to je babička i děda. A nemusí být jen biologičtí...

  Role prarodiče je biologicky podmíněna, je neselektivní a má trvalý charakter. Člověk tuto roli získává, aniž by to záviselo na jeho vůli. Jak s ní naloží, zůstává na jeho rozhodnutí. Prarodiče a vnoučata se potřebují navzájem. Co je na jejich vztahu tak cenné? A co dělat, pokud biologičtí prarodiče z nějakého důvodu absentují?

 • Jak se bude (může) jmenovat?

  Jak se bude (může) jmenovat?

  Sice to vypadá jako jednoduchá věc, ale pojmenování i přejmenování člověka má spoustu variant. Co se smí a co se nesmí, jaké možnosti změny jména existují v rámci české legislativy, jak je to se jménem v případě adopce a s jakými specialitami se matrikáři setkávají?

 • Střídavá péče – pro koho je řešení a pro koho spíše potíž?

  Střídavá péče – pro koho je řešení a pro koho spíše potíž?

  Střídavá péče se může pro někoho jevit jako ideál, díky němuž zůstanou dětem po rozvodu oba rodiče. Psychologové ji vcelku vítají, ovšem za předpokladu, že spolu otec a matka dokáží alespoň trochu mluvit. Bohužel, pro jiné rodiny a zejména děti, je spíše černou můrou - protože právě umění se domluvit, je často to nejtěžší. Z pohledu práva o střídavé péči hovoří ve videorozhovoru pro Šanci Dětem Ing. JUDr. Ivana Spoustová, Ph.D.

 • Jsme chudí – máme o tom mluvit s dětmi?

  Jsme chudí – máme o tom mluvit s dětmi?

  Každá pátá česká rodina s nezaopatřenými dětmi se nachází ve špatné ekonomické situaci, v absolutních číslech jde o 233 tisíc rodin z celé České republiky. Nejhorší situace je podle aktuálního průzkumu Charity ČR v rodinách s rodiči ve věku nad 40 let. Šance Dětem oslovila psycholožku Pavlu Kouckou, aby poradila rodičům, jak o někdy těžké finanční situaci hovořit s dětmi.

 • Domácí vzdělávání - jak probíhá v praxi?

  Domácí vzdělávání - jak probíhá v praxi?

  Ve školním roce 2016 až 2017 bylo u nás v domácím vzdělávání zařazeno celkem 2067 žáků. Jaká jsou úskalí tohoto typu vzdělávání a jak vše probíhá v praxi nám v rozhovoru prozradil Ing. Vladislav Soukup - autor publikace Domácí škola, jinak též starosta menší obce, ale hlavně otec 7 dětí, které všechny domácím vzděláváním prošly.

 • Odklad školní docházky a alternativní školství (waldorfská pedagogika)

  Odklad školní docházky a alternativní školství (waldorfská pedagogika)

  Odklad školní docházky - ano, či ne? Řeší ho v mnoha rodinách - včetně těch, odkud docházejí děti do takzvaných Waldorfských mateřských škol. I proto se Šance Dětem zeptala Mgr. Táni Smolkové na to, jaká specifika, má waldorfská pedagogika, ale hlavně - jaký zaujímá k odkladům tento druh alternativní pedagogiky a potažmo školství, postoj.

 • Jak řešit touhu dítěte po poznání biologických rodičů, nežije-li s nimi

  Jak řešit touhu dítěte po poznání biologických rodičů, nežije-li s nimi

  Náš mozek se umí vyrovnat s potížemi a traumaty, ale neumí se vyrovnat s neznámým. Začne pak pracovat s fantaziemi. Zvláště u dětí hrozí, že si ve své mysli vybájí rodiče, který je hodný a krásný, moc je miluje, dokonale jim rozumí. Při konfliktních situacích se svým náhradním rodičem se pak děti utíkají do těchto představ. Dospělí adoptovaní si zase více uvědomují, že neznalost kořenů jim brání v pochopení sebe sama, což vede k nejistotě v současném životě i v plánech do budoucnosti. Co s tím?

 • Videookénko s odborníkem: Očkovat či neočkovat naše děti?

  Videookénko s odborníkem: Očkovat či neočkovat naše děti?

  V souvislosti s vlnou odmítání očkování bychom neměli zapomínat, že žijeme v centru Evropy, kterým ročně projdou desetitisíce lidé z celého světa. Z exotických i vzdálených oblastí, kde se stále vyskytují ve velké míře vážné choroby, s nimiž se civilizovaný svět už zdánlivě vypořádal. Je tedy pravděpodobné, že se s nimi opět můžeme i vlivem nižší proočkovanosti v populaci zase potkávat častěji, než jsme si v posledních přibližně 40 letech zvykli. Řešíte-li otázku, zda očkovat či neočkovat dítě, zkuste vzít v potaz názory MUDr. Zuzany Vančíkové, CSc., které zazněly v našem videorozhovoru.

 • Videookénko s psychiatrem Janem Cimickým: Týrání dětí může mít řadu podob…

  Videookénko s psychiatrem Janem Cimickým: Týrání dětí může mít řadu podob…

  Statistiky uvádějí, že v České republice může být týráno až čtyřicet tisíc dětí. Jedná se o stav, který je obvykle skrytý a obtížně se odhaluje a dítě samo takovou situaci nedokáže zvládat, připadá si opuštěné a bezmocné a není schopno se samo dovolat pomoci. Co je dobré vědět?

1 2 3 4 5 10 11 12

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS